• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduły GGM

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Naprodukowałem się tego na 3 strony placu, jutro ciąg dalszy. Przyrząd do lutowania narożników przygotowany.
Wzięło mnie też na wykonanie mocowania siatki do słupka, ale nie mam pod ręką cieńszego drutu, muszę poszukać jakiejś cewki ze starego stycznika i zobaczę co z tego wyjdzie :)

IMG_20201003_204552.jpg IMG_20201003_222353.jpg
IMG_20201003_225355.jpg
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Wzięło mnie też na wykonanie mocowania siatki do słupka
Tak się nie mocuje siatki do słupka, najczęściej w słupkach wierci się otwory lub spawa nakrętkę na górze i na dole słupka, czasem po jego środku.
Przez te otwory lub nakrętki przewleka się druty które następnie naciąga się i dopiero do tych drutów mocuje się siatkę, do górnego i dolnego drutu
poprzez splecenie końców drutów z których upleciona jest siatka, a do środkowego wiążąc drutem wiązałkowym. Do końcowych lub narożnych słupków siatkę mocuje się za pomocą pręta przełożonego przez jej oczka a następnie przywiązanego do słupka drutem wiązałkowym, albo wiążąc
oczka siatki do pręta przyspawanego do słupka.
Słupki podporowe to jak sądzę skośne zastrzały dospawane do narożnych i końcowych słupków a mające na celu zapobieganie ich odkształcaniu się pod wpływem ciężaru siatki, furtki czy bramy. W latach 1970 też były stosowane, nie używało się ich jeżeli słupki narożne i końcowe wykonane zostały
z materiału"pancernego"jak szyna kolejowa lub gruby kątownik, ceownik itp.
 
Ostatnio edytowane:

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
@stare tory Jak chcemy być tacy dokładni i radzić zgodnie ze sztuką to:

Tak się nie mocuje siatki do słupka, najczęściej w słupkach wierci się otwory lub spawa nakrętkę na górze i na dole słupka, czasem po jego środku.
Przy tej wysokości u kolegi @Adam Kobyliński zawsze musi być pośrodku, otwory się wierciło kiedyś, obecnie się tego nie robi (nakrętek się nie spawa). Opisany sposób pasuje do lat 70'.
Przez te otwory lub nakrętki przewleka się druty które następnie naciąga się i dopiero do tych drutów mocuje się siatkę, do górnego i dolnego drutu poprzez splecenie końców drutów z których upleciona jest siatka, a do środkowego wiążąc drutem wiązałkowym. Do końcowych lub narożnych słupków siatkę mocuje się za pomocą pręta przełożonego przez jej oczka a następnie przywiązanego do słupka drutem wiązałkowym, albo wiążąc
oczka siatki do pręta przyspawanego do słupka.
Siatki nie mocujemy do drutów naciągowych w opisany przez Ciebie sposób, i nie wiążemy drutem wiązałkowym.

Słupki podporowe to jak sądzę skośne zastrzały dospawane do narożnych i końcowych słupków a mające na celu zapobieganie ich odkształcaniu się pod wpływem ciężaru siatki, furtki czy bramy. W latach 1970 też były stosowane, nie używało się ich jeżeli słupki narożne i końcowe wykonane zostały
z materiału"pancernego"jak szyna kolejowa lub gruby kątownik, ceownik itp.
Nie wiem o jaki ciężar siatki Tobie chodzi, ale podpowiem: słupki podporowe i naciąg siatki (to jest wspólne ogniwo).
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Dzięki Rafale, purystą zdecydowanie nie jestem i nie będę :) Lubię takie drobne pierdółki i jeżeli mam możliwość i czas to próbuję je wykonać choćby tylko po to żeby sprawdzić czy dam radę. Nie dam rady to trudno :)
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
Mam ogród otoczony siatką postawioną jeszcze w latach 60-70-tych ubiegłego wieku. Płot z siatki jest zbudowany niemal dokładnie tak, jak opisał @stare tory w poście http://forum.modelarstwo.info/threads/moduły-ggm.32786/post-887688 .

Wzdłuż siatki idą 3 druty naciągowe. Górny jest przepuszczony przez otwory w słupku, zaś niższe są dowiązane do słupka drutem wiązałkowym. Siatka jest zamocowana do górnego drutu przez zaplecenie końcówek drutów siatki, zaś od dołu i pośrodku jest przyłapana do drutów naciągowych pętelką z drutu wiązałkowego.
Co do tych słupków podporowych (zastrzałów), to pomimo pancernej konstrukcji płotu (rury śr. ~100mm) każdy słupek narażony na zginanie przez naciąg drutów (narożny, przy furtce) jest dodatkowo wzmocniony takim zastrzałem. Pewnie dlatego płot wytrzymał 50 lat bez konieczności większych ingerencji w jego konstrukcję. ;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Siatki nie mocujemy do drutów naciągowych w opisany przez Ciebie sposób, i nie wiążemy drutem wiązałkowym.
Nadal robi się ogrodzenia w opisany przeze mnie sposób a to, że używa się też gotowych słupków i dopasowanych do nich przelotek, opasek
i innych szpejów nie znaczy, że jest to jedyny dozwolony sposób. W ubiegłym roku znajomy ogrodził swoją działkę metodą jaka opisałem,
tyle że na słupki zamiast rur użył teownika.Ogrodzenie jest solidniejsze i było o prawie połowę tańsze niż gdyby robił na marketowych gotowcach.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
Nadal robi się ogrodzenia w opisany przeze mnie sposób a to, że używa się też gotowych słupków i dopasowanych do nich przelotek, opasek
i innych szpejów nie znaczy, że jest to jedyny dozwolony sposób. W ubiegłym roku znajomy ogrodził swoją działkę metodą jaka opisałem,
tyle że na słupki zamiast rur użył teownika.Ogrodzenie jest solidniejsze i było o prawie połowę tańsze niż gdyby robił na marketowych gotowcach.
Pełna zgoda, można też nadal używać śliny zamiast odpowiednich materiałów modelarskich ;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Pełna zgoda, można też nadal używać śliny zamiast odpowiednich materiałów modelarskich ;)
Jeżeli coś co zostało wykonane starą metodą jest równie solidne ale tańsze niż to co wykonano po nowemu to nie widzę sensu na wywalanie kasy
w błoto tylko po to żeby poszpanować nowoczesnością. A zresztą nawet LL nie używa już śliny, a przynajmniej nie pokazuje tego publicznie;).
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
Jeżeli coś co zostało wykonane starą metodą jest równie solidne ale tańsze niż to co wykonano po nowemu to nie widzę sensu na wywalanie kasy
w błoto tylko po to żeby poszpanować nowoczesnością. A zresztą nawet LL nie używa już śliny, a przynajmniej nie pokazuje tego publicznie;).
Nie wiem jaka jest różnica w cenie w wykonaniu starą metodą, ale w moim przypadku chodziło o efekt wizualny (proszę nie myl tego ze szpanerstwem nowoczesnością) oraz szybkość wykonania.
200mb. ogrodzenia wykonałem sam, zdjęcia w trakcie prac poniżej (za słupkiem z ostatniego zdjęcia stoją kolejne z pierwszej fotki i z tego efektu jestem dumny).

1.jpg
2.jpg
 
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Rafale M. Życzę Ci powodzenia przy naciąganiu siatki oraz jej utrzymaniu przy tych cieniutkich słupkach. Masz za duży roztaw pomiędzy tymi słupkami, przypuszczam że wynosi 3mb. Ogrodzenie ma nie tylko pięknie wyglądać ale również spełniać swoją funkcję. Moje ogrodzenie wykonane w 2002 roku, długość jednego boku wynosi 29mb. Słupek wykonany z ceownika 65mm, wysokość 150 cm,odległość pomiędzy słupkami wynosi 2mb, na każdym ceowniku przyspawane po 7 szt. nakrętek, w nie po naciągnięciu siatki włożony pręt stalowy 6mm który to utrzymuje siatkę aby się nie przesuwała. Druty naciągowe założone tylko u góry i dołu z tego powodu że jest to ogrodzenie pomiędzy działkami, a nie od ulicy, sąsiad od strony ulicy zastosował 3 druty naciągowe oraz zamiast nakrętek przyspawał okrągłe oczka. Ja od strony ulicy mam przęsła stalowe. Zdjęć słupków podporowych nie pokazuję, ponieważ nie chcą mi wejść na forum.
Zdjęcie0008.jpg
Zdjęcie0014.jpg
Zdjęcie0017.jpg
Zdjęcie0023.jpg
Zdjęcie0010.jpg
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
Kolego Rafale M. Życzę Ci powodzenia przy naciąganiu siatki oraz jej utrzymaniu przy tych cieniutkich słupkach. Masz za duży roztaw pomiędzy tymi słupkami, przypuszczam że wynosi 3mb.
Dziękuję za życzenia, ogrodzenie jest już gotowe (fotki są z 01.08.). Przypuszczenie błędne, rozstaw to 2,5m. Aby zgiąć taki słupek to muszą działać na niego dużo większe siły niż naciąg siatki. Ważna jest głębokość na jaką słupek jest zabetonowany, jakiej grubości ma ścianki, itp. W tle widać ogrodzenie sąsiada wykonane dwa lata temu, tym samym sposobem. Niebywałe, słupki proste i ogrodzenie nadal isnieje :eek:

Ogrodzenie ma nie tylko pięknie wyglądać ale również spełniać swoją funkcję.
Jaką funkcję ma spełniać ogrodzenie? Bo ja jestem zwolennikiem jego braku i kocham żywopłoty. Wrzucam fotki z mojego miejsca zamieszkania, zero ogrodzeń, powtarzam: zero.

Przepraszam za offtop. Więcej nie komentuję i jeśli uznasz @Adam Kobyliński moje wpisy za zbędne to zgłoś adminom do usunięcia.

3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
W takim razie słupki dodam, nakrętek z oczywistych powodów nie mogę dać :) Pozostanę albo przy "fachowym" mocowaniu drutem, albo zrezygnuję jeżeli nie będzie wychodziło.

Zobacz załącznik 758975
Montuj siatkę do słupków drutem, tak jak to pokazałeś ostatnio. Jak znajdziesz jakiś cienki drut nawojowy z cewki lub transformatora to możesz przewlec przez siatkę i będziesz miał druty naciągające siatkę. A tak w ogóle to podoba mi się ten sposób z rurkami jako słupkami siatki. (y)
 

Podobne wątki