• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Modułowe przymiarki

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
OP
OP
kpt_Szostak
Reakcje
4 2 0
#28
Tak więc w najbliższych dniach planuję zabrać się wreszcie za budowę. Na pierwszy ogień pójdą tory, potem planuję wizytę u stolarza. Następnie semafory i napędy. Kolega elektryk zrobi mi jakiś fajny pulpit sterowniczy i spróbujemy to wszystko złożyć w całość. Może na koniec sierpnia pojawią się pierwsze zielone akcenty, ale najpierw technika. Plan torów i sygnalizacji będzie wyglądał tak na pierwszym module:



Z przodu płyta czołowa zgodna z pmm. szerokość 50 cm, z tyłu może rozszerzę do 60, może nawet 70, by dobrze umieścić budynek stacji na następnym module.

Tutaj mam jeszcze pytanie, czy w Polsce zawsze stosuje się płyty czołowe z wysokim nasypem E96, czy można też korzystać z wersji "płaski nasyp z rowami po bokach" F96?
 
OP
OP
kpt_Szostak
Reakcje
4 2 0
#30
http://www.pzmk.org.pl/files/Norma PZMK_moduły Fremo.pdf
F96, jest stosowany najczęściej do łączenia z innymi osobami, klubami.
Sugerowałem się wytycznymi PMM. ale to w sumie mi nawet bardziej pasuje :) W rzeczywistości linia przechodzi lekkim wykopem, więc ten nasyp by psuł lekko rzeczywistość. Inna sprawa, że martwię się pewnie trochę na wyrost, bo nie wiem, czy ktokolwiek mnie przyjmie do jakiegoś klubu albo wystawkę... Inna sprawa, że jak się przyłożę, to i efekty będą.
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#31
Semafory ustawia się zasadniczo po prawej stronie torów do których się odnoszą. Na rysunku przy górnym i środkowym torze są źle.
 
OP
OP
kpt_Szostak
Reakcje
4 2 0
#33
Przymiarki dalej trwają, pierwsze zamówienie już złożone, ale pojawia się następne pytanie- Otóż, tworzony przeze mnie moduł ma być zakończony profilem przejściowym. Czy dopuszczalna jest jego modyfikacja w poniższym kształcie-?

Jako, że w dalszej części mają się już znajdować zabudowania stacyjne oraz rozjazdy potrzebuję modułu szerszego- stąd to pytanie, czy mogę sobie pozwolić na taką modyfikację, czy też lepiej będzie zostawić profil w spokoju i kawałek dalej zrobić płynne przejście do większej szerokości.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#34
Z moich obserwacji: profile zewnętrzne zą znormalizowane, a wewnątrz wg potrzeby, czasami wewnątrz modułów nie używa się w ogóle profili.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#35
Unika się łączenia różnych profili na spotkaniach, bo dziwnie to wygląda.
Stosuje się moduły przejściowe. Taki moduł może być krótszy.
Z moich obserwacji: profile zewnętrzne zą znormalizowane, a wewnątrz wg potrzeby, czasami wewnątrz modułów nie używa się w ogóle profili.
Wewnątrz nie używa się profili przejściowych.
 
OP
OP
kpt_Szostak
Reakcje
4 2 0
#36
Kolejne pytanie z serii "techniczne".

Czy mogę sobie ten "dyngsik" od zwrotnicy przyciąć? Igła od napędu planowana jest na środek.



Druga opcja to wstawienie 5cm toru, który oddzieli rozjazdy i zrobi więcej miejsca dla tego "języczka", lecz powiększy ( wiem, że może niewiele) rozmiary modułu z 109 cm na 114cm przez co staje się mało poręczna...
 

Inkson

Moderator Forum Dla początkujacych
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.398 28 0
#37
Możesz go uciąć, albo obrócić tego ''dyngsika'' [cięgło napędowe iglic] tym dłuższym końcem na zewnątrz tych rozjazdów.
 
OP
OP
kpt_Szostak
Reakcje
4 2 0
#39
To ja może się trochę przypomnę- projekt nie umarł. Pierwsza skrzynka jest już robiona. Niebawem wstawię zdjęcia, ale to już pod nowym tagiem- "buduję".

Mam jednak jeszcze tutaj małe pytanko- Czy przy rozjazdach pominięcie tarczy manewrowej (są dwie na stacji, albo i 4, bo jeszcze między semaforem głównym, a przejazdem kolejowym) będzie dużym błędem? Przy kształtowej ich nie było.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki