• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm moduł ,,Wielkopolska"

OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#61
@hugwa dzięki piękne za poradniki. Fakt, miałem na myśli zrobienie kostki brukowej,
ale muszę przemyśleć sprawę tych "prawdziwych" kocich łbów, bo coś mi świta że zrobiło by to świetny klimat, szczególnie że wszystko jest robione z myślą o latach 70, 80. A można by je tak samo "wyryć" w gipsie jak na filmiku który wysyłałem? Wiadomo, żeby każdy kamień był owalny, nie kanciaty.
Chyba że ktoś ma jeszcze inne sposoby.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#62
A może spróbuj zrobić próbę czy da się wykonać prawdziwe kocie łby. Odpowiednio przesiany żwir tak by mieć malutkie kamyczki w wielkości odpowiedniej skali wklej na powierzchnie na klej typu wikol - i póki nie zaschnie lekko zasyp bardzo drobnym piaseczkiem typu resztki od ziemniaków. Nie wiem czy zadziała ale może warto spróbować ?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#65
W latach 1970. i 80. prawdziwe kocie łby były już rzadkością, nawet klasyczna kostka brukowa nie była zbyt częsta. Moda na stylowe nawierzchnie "retro" wróciła w ostatnich 20-30 latach.
To zależy, gdzie ta droga ma być. Na niektórych wsiach jeszcze dzisiaj są kocie łby, drogi wiejskie w pólnopcnej Wielkopolsce czy w zachodniopomorskim można takie spotkać. Czasami jest też tak że droga jest asfaltowa ale przez samą wieś są kocie łby.
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.587 33 4
#67
zynd.jpg

Zyndrama z Maszkowic w Olsztynie, 100 metrów od mojego domu. Droga stara bardzo, w sumie od zawsze jak tu mieszkam była taka. Czyli 40 lat ma lekko.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#68
W latach 1970. i 80. prawdziwe kocie łby były już rzadkością, nawet klasyczna kostka brukowa nie była zbyt częsta. Moda na stylowe nawierzchnie "retro" wróciła w ostatnich 20-30 latach.
I tu się z kolegą nie mogę zgodzić.
Wrocław ul. Wiaduktowa i jeszcze kilka na Brochowie.
wiaduktowa.PNG


Całe centrum jest w "kamieniu", wiem bo od 2014r. remontuję takie ulice. Np: cały Kleczków, Rynek i okolice, stare Psie Pole.

Moda wróciła przy prywatnych posesjach lub firmach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#69
Koledzy, proszę mnie nie atakować. Po pierwsze, napisałem, że
klasyczna kostka brukowa nie była zbyt częsta
a nie, że nigdzie jej nie było.
A po drugie,
Moda wróciła przy prywatnych posesjach lub firmach.
Nie tylko tam, także przy remontach ulic w mniej czy bardziej zabytkowych dzielnicach miast i miasteczek, np. na ul. Ząbkowskiej w Warszawie i w bardzo wielu innych miejscach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#71
A przy okazji, czy całe centrum (Wrocławia, jak rozumiem) zawsze było w kamieniu, czy kamień "wrócił" w ostatniej dekadzie XX wieku lub później, a w latach 1970-80. było wyasfaltowane? Tak często bywało, choćby na wspomnianej przeze mnie Ząbkowskiej. Ja pisałem o latach 1970. i 80.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#72
Od Odry zrobili asfalt. który przechodzi w trasę WZ i do o koła, patrz mapka. Teraz jest pomysła aby rynek +/-4 km przywrócić w kamieniu, z wyjątkiem tej pętli.
Jest
rynek.PNG


Plan, oczywiście główne w asfalcie.
plan.PNG
 
OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#74
Wybór padł jednak na kostkę.
No to po kolei, na początek wymieniłem belki pomiędzy kostką a szynami bo tamte były nie najlepsze:
PSX_20200405_125359.jpg

No i sama wyrzeźbiona kostka:
PSX_20200405_125441.jpg

PSX_20200405_125458.jpg

Malowanie... Jak dobrze zrozumiałem z poradnika którego link udostępniłem farba powinna być błyszcząca, ja użyłem satynowej, czy też po prostu pół mat, i powiem tak, świeci się jak psu... Nie no ale najwyraźniej taki miał być efekt:
PSX_20200405_125556.jpg

tak to wygląda po malowaniu źle wymieszaną farbą, bardzo wodnistą, chociaż w sumie bardzo realistycznie to wyglądało, ale wolałem nie ryzykować i trzymać się poradnika.
PSX_20200405_125642.jpg

farba to Humbrol 164
Na koniec waloryzacja tak jak na filmiku.
PSX_20200405_125718.jpg

PSX_20200405_125758.jpg

PSX_20200405_125832.jpg

PSX_20200405_125858.jpg

PSX_20200405_125948.jpg

PSX_20200405_130011.jpg

Myślę że wyszło. Mam jednak obawy o trwałość pigmentów którymi waloryzowałem kostkę.
 
OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#75
W związku z tym że kwarantanna sprzyja w pracach przy makiecie, nie mogę pozwolić sobie marnować czasu, w końcu zabieram się zieleń niską:)
Będzie wykonywane tą techniką :
. Tylko jakiego "urządzenia" można by użyć do zrobienia tej że trawosadzarki? Może to być nawet ładowarka do telefonu? Druga sprawa jak zbierać taki "drobny piasek", to może być pokruszona bardzo sucha ziemia? Przyda się takiego "prochu" sporo np do polnych dróg. I jeszcze pytanie mało ważne, jakich igiełek traw nie stosować/unikać?
O i dla urozmaicenia wpisu:
PSX_20200405_200009.jpg

Mam nadzieje że wkrótce robota ruszy pełną parą, tyle czasu w domu, grzech ten czas marnować:)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#77
A dyć zatrzymał siem, tuż przed przejazdem, coby tego nie zrobić!

Lekko mi nie pasują czyste bandaże do brudu na reszcie parowozu, w tym na wiązarach?
 
OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#78
Ale parowóz kołami tylnej osi zaraz zniszczy misternie ułożoną kostkę i dylinę na przejeździe. ;)
Po czym wykolejenie:ROFL: Wszak w modelarstwie chodzi o odtwarzanie kolei z jak największym realizmem, to i katastrofy trzeba również odtwarzać:ROFL::ROFL:
Lekko mi nie pasują czyste bandaże do brudu na reszcie parowozu, w tym na wiązarach?
No niestety ta technika waloryzacji nie za bardzo trwała jest, a w szczególności na takich bandażach na kołach, wystarczy koła wyczyścić aby lepiej odbierały prąd, i od razu wyskakują śnieżnobiałe bandaże :(
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#79
Nudzi mi się, trawki elektrostatyczne dopiero zbieram...
PSX_20200417_111157.jpg

Pierwszy raz spotkałem się z produktami firmy VMC i zadowolony jestem, Trawka firmy Noch bardzo ładna, chyba niezbyt popularna 9mm.
Ale w międzyczasie przerabiam te jakże wspaniałe nogi do makiety.
PSX_20200417_111223.jpg

świetne nogi, super ultra precyzyjnie wykonane co do części dziesiątych milimetra, mega sztywne, bardzo łatwe w transporcie, po wciśnięciu niewidzialnego przycisku zmieszczą się nawet do kieszeni :devil:
Może w chociaż uda mi się za nie długo zrobić znaki drogowe, bo na razie wygląda to tak jakbym całą kwarantanne miał nic nie robić, a trawkę zacznę "siać" akurat jak się skończy siedzenie w domu:mad::mad:
 
OP
OP
tkt2

tkt2

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#80
Trochę wygładziłem w koniecznych miejscach pozostałe skrzynki, i zaznaczyłem markerem gdzie co ma być.
PSX_20200419_211053.jpg

Tu widać miejsce na dwa domy jednorodzinne, jednak dwa, nie tak jak kiedyś planowałem, zastanawiam się tylko czy odgrodzić te domy od siebie, czy może 2 domy na jednym podwórku, na pewno, oba domy od strony torów będą odgrodzone betonowym murem, a reszta płotu to zapewne jakiś stary parkan zrobię.
PSX_20200419_211214.jpg

tak będzie wyglądać dalej idąca polna droga, myślę że w miejscu gdzie droga taki slalom robi przydało by się jakąś kapliczkę postawić.
PSX_20200419_211337.jpg

tu widać zaznaczone pola uprawne, pewnie wszędzie dojrzała pszenica będzie, gotowa do żniw, tylko jakie są metody na zrobienie takiej pszenicy...
PSX_20200419_211447.jpg

tutaj widać jak będzie prowadziła kolejna polna droga
PSX_20200419_211608.jpg

no i tutaj widać zaznaczone kolejne pola uprawne, na ostatniej skrzynce...


Niech moc będzie z Wani, dużo zdrowia, i mam nadzieję że za nie długi czas dalej działam.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 0
Buduję makietę 2
Buduję makietę 226
Buduję makietę 9
Buduję makietę 29

Podobne wątki