• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduł Qby

Qba

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

chciałbym wam przedstawić mój pierwszy moduł. Na razie nic wielkiego na nim nie ma, ale chciałbym od początku budować makietę pod Waszym okiem, ponieważ maj pierwsza w życiu makieta mi nie wyszła (siedzi teraz w garażu).

A teraz o samym module:
Moduł przedstawia linię jednotorową oraz jeden mały wiejski przejazd na drodze polnej.

Na razie zrobiłem:
1. Skleiłem, skręciłem maduł
2. Ukształtowałem teren
3. Przykleiłem tor (Piko A-Gleis)
5. Zawikolowałem tor


Teraz będę tłuczniował i teraz mam pytanie: Czy taki tłuczeń jest dobry i pod względem koloru jak i wielkości ziaren?

http://images34.fotosik.pl/192/a6df4c7d077796e5m.jpg

A tak przedstawia się cała makieta (podpisałem gdzie co ma być):
http://images33.fotosik.pl/193/8222fd1bb0b263c9m.jpg

Pozdrawiam i czekam na komentarze, opinie

Qba
 

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Szczerze to to torowisko na pierwszym zdjęciu według mnie jest do bani pod każdym względem. Powinieneś przejżeć wszystkie wątki o torowiskach na tym forum, pooglądać fotki i trochę poczytać. Później tylko do sklepu po dobry tłuczeń a jaki to też znajdziesz na forum i do roboty. A tak na zachęte z tego wszystkiego to najlepsza jest chyba skrzynka pod moduł. :grin:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
Qba napisał(a):
Teraz będę tłuczniował i teraz mam pytanie: Czy taki tłuczeń jest dobry i pod względem koloru jak i wielkości ziaren?
Weź pierwsze z brzegu zdjęcie z netu:
http://images3.fotosik.pl/53/szavhh3npkhbnwdgmed.jpg
i policz ile średnio kamieni leży między podkładami.
Potem policz ile średnio leży kamieni między podkładami na Twoim torze (ja oceniam poniżej 1)
i podziel sie z nami swoimi refleksjami :)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.509 33 0
#4
Na początek rzuciła mi sie jedna warzna rzecz. BRAK OTWORÓW MONTAŻOWYCH !! Jeśli ich nie zrobiłęś teraz to niestety wiercenie w całym segmencie jest strasznie niewygodne i nie daje gwarancji sukcesu. Druga sprawa to szuterek na pierwszej twojej foteczkce jest straszny. Ja stosuję od dawien dawna szutry POLAKA. Zaglądnij na http://modelarski.sold.pl/index.php/cPath/174_175

Pozatym po co na swoim segmencie babrasz sie w wyklejanie makietki kawakami gazety. Ja to robię całym arkuszem i po kłopocie mam http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 0&start=75
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
#5
tory na odcinakch prostych najlepiej układać od poziomnicy. Te na zdjęciach przypominają śląskie linie tramwajowe :???: próbowałes po nich przejchać jakimś wagonem ?? Na czole modułu końcówki szyn nie powinny wisieć w powietrzu tylko lezeć na podkładzie, żeby ich przypadkowo nie urwać. :idea:
 

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Powiedzmy sobie szczerze to co wykonałeś jest po prostu okropne i straszne. Nie chcemy Cię zniechęcać, myślę ze jeśli trochę poćwiczysz gdzieś na boku to osiągniesz o wiele lepsze efekty. :???:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#7
pukash napisał(a):
Powiedzmy sobie szczerze to co wykonałeś jest po prostu okropne i straszne
To pierwsze zdjęcie odnosi się zapewne do:
chciałbym od początku budować makietę pod Waszym okiem, ponieważ maj pierwsza w życiu makieta mi nie wyszła (siedzi teraz w garażu).
więc on o tym wie.

pukash napisał(a):
Nie chcemy Cię zniechęcać, myślę ze jeśli trochę poćwiczysz gdzieś na boku to osiągniesz o wiele lepsze efekty. :???:
Czemu piszesz w liczbie mnogiej?
Pisz za siebie i sam pokaż te wiele lepsze efekty...
 

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
ciekma napisał cyt. Czemu piszesz w liczbie mnogiej?
Pisz za siebie i sam pokaż te wiele lepsze efekty

Wiesz co ja może narazie nie mam żadnych efektów ale wiem jak powinno wyglądać profesjonalnie realistyczne torowisko i jeśli miałbym je robić i by mi takie nie wyszło jakiem sobie zamierzył to nie pokazałbym nikomu tylko dążył dalej dotąd aż do mojego zadowolenia. Jeśli uznałbym że wszystko jest ok i porównał z oryginałem wtedy strzelił bym foty i wstawiłł na forum, a co do zniechęcania to faktycznie powinienem mówić za siebie. Przepraszam
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#10
ja tam napisze tak

olej ze tluczen jest przeskalowany
olej ze tory to nie roco line
olej ze troszke krzywe
olej ze nie idealnie odwzorowuje


rob jak ci serce podpowiada i jak umiesz ale cos rob cokolwiek ale rob a co wyjdzie zawsze mozna poprawic a na powazne makiety dioramu moduły przyjdzie czas
jestem na podbnym etapie jak ty tez niebawem bede probował klasc tluczen i tez mam przeskalowany ale mam to gdzies bo na czyms musze sie nauczyc plynnie przechodzic
a nie bede inwestował kupy pieniedzy w markowe wyroby bo nie warto narazie


Pozatym mi bardzo podbaja sie te deski ulozone na torach a ten przeskalowany szuter mniej doswioadczonemu jak mi wydaje sie calkiem calkiem
 

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
....jasne a na koniec olej wszystko i wszystkich :LOL:
Kolego co ty za bzdety wypisujesz z tym olewaniem?!!! Jeśli masz takie podejście do sprawy daj sobie na luz zanim jeszcze nie zaczołeś. Zapamiętaj jedną rzecz- jeśli robimy makietę czy dioramę to staramy się maksymalnie odwzorować rzeczywistość,to chyba oczywiste.Jeśli bedziesz każdemu doradzał olewanie dobrych rad bo takie zazwyczaj dostaniesz na forum ,to jest złe podejście.Kolega się napracuje zrobi torta czy modół,w pewnym momencie gdzies zobaczy fotkę profesjonalnie wykonanej makiety i to go zniechęci do dalszej pracy ,bo to co do tej pory zrobił nadaje sie do totalnej przeróbki tak jwk w tym przypadku.Pomyśl zanim to olejesz :devil:
Apropo torów Zbyszku każdy kupuje w miarę swojej kieszeni,jeśli położy A-gleis-a to nie oznacza że jest psychicznie chory,jak bym miał sporo kasy poszedł bym na całość i wybrał górną półkę.Zaproponowałeś tory Tilliga Elite gleis,OK powiedz ile kosztuje zwrotnica?????!!!!!
I jeszcze jedno,jeśli już to nie proponowałbym na początek przygody z torami tą górną półkę,poczwiczyć lepiej na czmś tańszym. ;)
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#12
To co piszecie ma w sobie duzo prawdy
Ja siedzialem przez kilka ladnych lat w RC pelnych makietach, pracowałem z mlodymi modelarzami którzy za namowa starszych kolegów spedzali pol roku na odwzorowywaniu struktury płatów i wiem ze czasami lepiej na poczatek delikatnie odpuscic realizm by ilosc detali nie przerosla nas i zrobic cos co szybciej da widoczny efekt i samemu dojść co jest zle co mozna poprawic wlaśnie porównujac z ta profesjonalna makieta to nie zniecheca to motywuje

A krytyka nawet jezli jest uzasadniona czsto zniechęca i daje przeciwny efekt uwazam ze kazdy w swoim zyciu musi zrobic kilka konstrukcji pierwszych z których bedzie sie smiał pozniej ale to jest moje zdanie
Ja patrze na to troche inaczej niż wy doswiadczeni modelarze kolejowi
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.509 33 0
#13
Zamiast pisać pokaże co ja mam ze swojej strony do zaoferowania. ROCO HOBBY 2,5 mm i worek szutru POLAKA za 8 zł.

Wg mnie da się zrobić coś dobrego ładnego i niewielkim kosztem...
 

Załączniki

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.509 33 0
#14
Wajcha ładna to fakt. Ale drażni mnie w niej jedna rzecz ten system utwierdzenia iglic do mechanizmu suwakowego. TO tak samo badziewnie rozwiązane jest chyba jak w TT. Pewno to i działa i na długo wystarczy ale kompletnie mi sie to niepodoba :devil:
 
OP
OP
Qba

Qba

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Witam,

Podsypka
Ok, czyli ta na pierwszym zdjęciu, ze starej makiety, jest beznadziejna. Kupię szuter Polaka (najprawdopodobniej 5423).

Otwory montażowe
Są, tylko na tym zdjęciu ich nie widać. A to dla potwierdzenia:
http://images29.fotosik.pl/184/16fa53a0be74f1ffm.jpg

Tory
Mi wystarczają Pika A-Gleis. Fakt że tor jest trochę krzywy, ale zauważyłem to gdy klej już wysechł :???:

Mimo tej krytyki wybuduję moduł do końca. Możliwe, że będzie to moduł tzw. ćwiczebny.

Pozdrawiam

Qba
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.509 33 0
#16
No MAYBACH z niego niebędzie wśród modułów ;) Cwicz i ucz sie ale ze skutniem ;) na Twojej foteczcze ostatniej widze że coś bok jest niezadobrze sklejony z Profilem CZOŁOWYM. Wystaje mi tam taki ząb. Chyba że to złudzenie optyczne ;)

Pozatym po co te gazety wyklejane na boki segmentu. Na przyszłosć polecam takze zmienić materiał na skrzynki. NA SKLEJKĘ !! Lepsza i lżejsza ;)
 
OP
OP
Qba

Qba

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Witam,

pado napisał(a):
na Twojej foteczcze ostatniej widze że coś bok jest niezadobrze sklejony z Profilem CZOŁOWYM
chodzi o to że profil czołowy wystaje za krawędź tej deseczki z boku? Tam przykleję/przykręcę deseczkę z wyciętym profilem terenu i wtedy wszystko się zrówna.

Może MAYBACH z niego nie będzie, ale będzie dobrze :D

Pozdrawiam

Qba
 
OP
OP
Qba

Qba

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Witam,

chcę wznowić pracę przy module, ale mam pytanie, mianowicie: Czy można i czy ładnie i dobrze wygląda połączenie na module trawy elektrostatycznej, mchów i wyrywków z maty trawiastej?

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

Qba
 
OP
OP
Qba

Qba

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Witam ponownie

Witam po dłuższej nieobecności,

znowu mam problem z profilami i normami, otóż mój jednotorowy moduł posiada z dwóch stron stron profile LL250, a że mieszkam w Tarnowie więc bliżej Krakowa chciałbym przerzucić się na profile krakowskie.

I co z tym teraz zrobić? Czy dokończyć ten moduł a potem dorobić dwa moduły przejściowe na profile krakowskie? Czy może próbować rozszerzyć ten moduł do LL500 z którego łatwiej było by przejść na profile krakowskie? Czy może próbować przerobić ten moduł od razu na profile krakowskie?

I jeszcze co do profili krakowskich. Z tego co wiem i z tego co wyczytałem na forum i na innych stronach krakowscy modelarze stosują profile fremowskie E96 i F96 i profil dwutorowy 2'E96. Czy to prawda?

A jak jest z modułami dwutorowymi? Są też takie w Krakowie? A jak zrobić przejście z jednotorowego szlaku na dwutorowy, wystarczy tylko zwrotnica,żeberko i semafory? Czy musi być jakiś posterunek?

I jak jest jeszcze ze sterowaniem w Krakowie DCC czy analog?

A moduł na razie wygląda tak:

http://images29.fotosik.pl/268/6873acabdc945318m.jpghttp://images23.fotosik.pl/267/ba24d44c869cf313m.jpghttp://images26.fotosik.pl/268/c6bf049bcc1ba7f0m.jpg

Proszę o odpowiedzi na moje pytania

Pozdrawiam

Qba
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 0
Buduję makietę 2
Buduję makietę 226
Buduję makietę 9
Buduję makietę 29

Podobne wątki