• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja "Moduł" na dywanie.

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#1
Witam.

Ponieważ nie mam już w domu makiety, a bardzo chciałbym ze względu na mojego młodszego syna rozwinąć ideę kolei podłogowej opracowałem sobie taką oto koncepcję zabawy na dywanie:
- płyta HDF (tzw. przekładka z palety od paneli podłogowych) o wymiarach 40x30 cm,
- przyklejenie do "podstawy" torów Roco GeoLine - dwa szlaki, tory wybrane ze względu na łatwość łączenia i rozłączania na podłodze, użyłem kleju na gorąco (taki sobie pomysł),
- każdy element modułu/szlaku, ma być inny :),
Rozumiem oczywiście, że nie ma to nic wspólnego z "prawdziwym" modelarstwem kolejowym, ale BARDZO chciałem odrobinę urozmaicić zwykłe sesje na dywanie. Mam przygotowane już ponad dwa metry torów, zobaczymy co z tego wyniknie :)
Generalnie ma to być poligon mojego synka, niech uczy się robić drzewka, siać trawkę, a przy okazji razem będziemy się doskonale bawić.

20170821_102202-COLLAGE.jpg 20170905_092148-COLLAGE.jpg
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#3
Szlak ma mieć 2 mb, ale tylko po jednej stronie pętli, no chyba że coś się jeszcze zmieni w koncepcji zagospodarowania przestrzennego :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#5
Trochę duże te głazy w podsypce, nie mówiąc o tym, że wszystkie powinny być podobnej wielkości. Bo to, że w samym torze podsypki (jeszcze) nie ma, to jak rozumiem dlatego, iż moduł jest gotowy tylko w 3/4. ;)
 
Reakcje
9 0 0
#7
Chodziło mi po głowie coś podobnego. Miałem trochę wątpliwości jak takimi mini modułami zrobić luki i zamknąć owal. Czy w tej koncepcji szlak ma być tylko prosty?
 

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
#9
Chodziło mi po głowie coś podobnego. Miałem trochę wątpliwości jak takimi mini modułami zrobić luki i zamknąć owal. Czy w tej koncepcji szlak ma być tylko prosty?
możesz docinać płyty tak jak masz łuk torów, robić takie elementy jak w normalnych modułach. Jeden moduł to będą np dwa tory łukowe R4
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#10
Łuku nie zmieścisz na powierzchni 30x40 tak by łączniki torów wystawały na brzegach podstawy, a koncepcja jest taka, aby całość chowała się w "gablotce".
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#11
Drugi moduł ukończony w 60%, wziąłem sobie do serca uwagi Andrzeja i poszukam dziś szutru o mniejszym ziarnie. Czas także na jakieś drzewka i wyższe krzewy oraz jakichś ludzi (tak twierdzi mój syn).
20170911_134748.jpg
Sprawdziłem też czy po nałożeniu ziemi, szutru, itd. moduły nadal będą łączyć się bez problemu... I tutaj przykra niespodzianka, pojawiły się jakieś naprężenia i do łączenia trzeba użyć sporej siły, ale w końcu się udało.
20170911_135106.jpg
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#12
Po sugestii kolegi Andrzeja poprawiłem szutrowanie (zrobione od nowa), gradacja kamyków jest o wiele mniejsza. Dołożyłem płotek, trochę pomalowałem tory, sprawdziłem połączenie elektryczne (działa jak widać) i stawiam pierwsze kroki w dokładaniu zieleni (podziękowania dla kolegi SantaFe). Jeszcze jest sporo do zrobienia min. zagęszczenie i urozmaicenie krzaków i trawek. Przydali by się jacyś ludzie-ludziki :)
W tym tygodniu zabieram się za kolejne dwa moduły. Trzymajcie kciuki.

20170919_181153.jpg 20170919_181851.jpg 20170919_181858.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#14
Budynek i lampy to wskrzeszone trupy... Jedna wyższa, druga niższa, ale to tylko zabawa :) Na dziś wystarczy.

20170923_190055.jpg 20170923_190049.jpg

Ps. takie pytanie do Was, czy też tracicie cierpliwość robiąc coś przy makiecie ze swoimi dziećmi?
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#17
Mój starszy syn też "stracony", młodszemu wystarczy powiedzieć/zapytać czy robimy coś przy makiecie i będzie siedział, robił... a ze mnie taki choleryk :)
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#18
U mnie to samo. Starszy (11 lat) patrzy na mnie jak na dziwaka, ale za to młodszy (4 lata) zainteresowany jest przynajmniej.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#19
Połączyłem dziś po pracy trzy wykonane do tej pory "moduły", oczywiście plus kilka torów żeby sprawdzić jak całość razem wygląda. Według mnie to "coś" spełnia założenia projektowe :)

20170926_194559.jpg 20170926_202317.jpg
20170926_202340.jpg 20170926_202716.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
Ciekawy pomysł i wykonanie na te podłogowe moduły. Wg podobnej idei niektórzy Niemcy robią 22 cm mikro moduły w skali Z - tylko ze tam taka kolej podłogowa jest koleją stołową bo miejsca wystarczy ...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Kolej podłogowa 11
Kolej podłogowa 46
Kolej podłogowa 3

Podobne wątki