• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduł czy segment?

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
#21
No cóż, w tym aspekcie nie zgadzam się z Leszkiem Lewińskim. Według mnie, prawidłowa jest właśnie ta definicja w pierwszym akapicie artykułu, definicja, którą Leszek kwestionuje. To co Leszek nazywa "modułem", jest właśnie segmentem, bo ma ściśle określone miejsce w całym układzie. Nie widzę potrzeby, żeby nazywać te segmenty "modułami", bo to właśnie wprowadza zamieszanie. Prawdą jest, że przy moim rozumieniu "modułu" należałoby zdefiniować bardzo wiele różnych modułów, ale to nie usprawiedliwia zmiany znaczenia określenia "moduł". To, co Leszek nazywa "makietą modułową", należałoby, moim zdaniem, nazwać "makietą segmentową". Nie ma potrzeby mieszania w to terminu "moduł", który powinien pozostać zarezerwowany dla elementów ze znormalizowanymi końcami, które można dowolnie łączyć z innymi elementami z takim samym zakończeniem. Taki element jest właśnie "modułem", który może składać się z jednego lub więcej segmentów.
To czy makieta jest modułowa czy nie - mamy wyjaśnione. Ja jako użytkownik się dostosuję.

Teraz czas na określenie ram dla klasyfikacji prac do kategorii (i prefiksu): "Makieta modułowa wg norm", bo jak już wspomniałem jest na tym forum kilka prac, które są makietami - jak już doprecyzowaliśmy - segmentowymi, a się tam znajdują...
Więc może trzeba wprowadzić kategorię: "Makieta segmentowa wg norm" a może "Makieta modułowa ready" ( jak HD ready - określenie telewizora nie HD, któremu niewiele brakuje by nimi być ) ;)

No i być może kategorię "makieta segmentowa nienormatywna" i "makieta modułowa nienormatywna".
Bo co ma być normą: FREMO / PMM / ........ / widzimisie ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#22
o czy makieta jest modułowa czy nie - mamy wyjaśnione.
No, chyba nie całkiem. Nie wiem, czy na tym forum przyjmujemy definicję, którą ja opisałem (to nie jest mój wymysł), a którą też przytoczył Leszek Lewiński (jednak ją kwestionując) na początku swego artykułu, czy też definicję sformułowaną "autorsko" przez Leszka w dalszej części tekstu. A od przyjęcie takiej lub innej definicji zależy, jak zakwalifikujemy makietę kolegi @tomekkor.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#23
Jak pisał Wyspiański ( choć w nieco innym kontekście) "a to Polska Właśnie". Bijecie Panowie pianę o coś, co jest tak samo istotne, jak zeszłoroczny śnieg. Kolega nazwał to makietą modułową, to niech tak zostanie. Jakie to ma znaczenie? Znaczenie ma jego praca, czyli model parowozowni Ostrów Wlkp. a nie to, czy jest z modułów lub segmentów. A Wy już drugą stronę wypisujecie posty, które z meritum wątku nie mają nic wspólnego. Ciekaw jestem Waszej reakcji.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#25

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#29

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#30
moduł
1. «element pełniący ustaloną funkcję, łatwy do wykorzystania jako część różnych większych całości»
2. «powtarzalny wymiar czegoś»
3. «wartość bezwzględna danej liczby»
4. «jednostka miary odpowiadająca wielkości określonego elementu całości, który służy do ustalania proporcji innych elementów»

część; element; podzespół; składowa


segment
1. «jedna z wielu powtarzających się części składowych czegoś»
2. «jeden z domów stojących w rzędzie i połączonych bocznymi ścianami»
3. «jeden z mebli stojących wzdłuż ściany i połączonych ze sobą»
4. «część koła ograniczona łukiem oraz jego cięciwą»
5. «część płata płucnego»

segment
[łac.], wyodrębniony element, powtarzająca się część składowa, np. konstrukcji, budowli, zestawu mebli, stanowiąca odrębną całość.

Tyle znalazłem w internetowym słowniku PWN, jak widać wyrazy moduł i segment mają dość podobne znaczenie, więc może zamiast
niepotrzebnie kombinować uznajmy, że np cała stacja to moduł albo jak kto woli segment a jego części składowe to skrzynki i będzie po krzyku.
Jak wiecie nie jestem fanem LL ale wydaje mi się, że w tym akurat przypadku ma rację.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#31
Ja jednak z uporem twierdzę, że moduł i segment to nie jest to samo. W definicji modułu, przytoczonej przez kolegę @stare tory, kluczowe według mnie znaczenie ma słowo "różnych":
moduł
1. «element pełniący ustaloną funkcję, łatwy do wykorzystania jako część różnych większych całości»
I tym właśnie moduł różni się od segmentu, że ten ostatni ma ściśle wyznaczone miejsce w konkretnej całości, a moduł może być wykorzystany w różnych większych całościach. Dlatego jestem przeciwny twierdzeniu:
np cała stacja to moduł albo jak kto woli segment a jego części składowe to skrzynki
Stacja to moduł, a jego części składowe to segmenty. Skrzynka to element konstrukcyjny, ale funkcjonalnie jedna skrzynka może być modułem, albo segmentem, zależnie od tego, czy ma znormalizowane końce, czy nie.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#33
Segment ma sens jako całość z innymi segmentami.
Moduł może być jako część układu, ale może istnieć też jako pojedynczy element i łączyć się z innymi modułami.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#35
I tym właśnie moduł różni się od segmentu, że ten ostatni ma ściśle wyznaczone miejsce w konkretnej całości
No nie do końca bo
segment
1. «jedna z wielu powtarzających się części składowych czegoś»
2. «jeden z domów stojących w rzędzie i połączonych bocznymi ścianami»
3. «jeden z mebli stojących wzdłuż ściany i połączonych ze sobą»
tylko w przypadku 2 możemy mówić o ściśle wyznaczonym miejscu a w pozostałych nie ma o tym słowa.
 

Podobne wątki