• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduł czy segment?

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#1
Offtopicznie, ale jak już jest robiony porządek w działach forum to ta makieta powinna mieć prefiks "domowa", zresztą tytuł tematu też jest mylący, bo modułowość sugeruje...no, modułowość. Typowe krawędzie segmentów, mobilność i takie tam.
Między segmentem a modułem różnica jest taka sama jak między zwrotnicą a rozjazdem.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
To ja i napisałem to wyżej.
Słuszna uwaga, prefiks i tytuł zmienione. W razie wątpliwości ze strony autora wątku, proszę o kontakt.
Autora wątku prosiłem o kontakt, a nie o komentarze na forum, ale skoro tak, to przywracam stary tytuł, choć w pełni zgadzam się z uwagą kolegi @hugwa: słowo "moduł" ma konkretne znaczenie, które tu zupełnie nie pasuje. A wątki i wpisy na forum nie są prywatną własnością użytkowników, chyba, że ja czegoś nie rozumiem...
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#6
To ja i napisałem to wyżej.

Autora wątku prosiłem o kontakt, a nie o komentarze na forum, ale skoro tak, to przywracam stary tytuł, choć w pełni zgadzam się z uwagą kolegi @hugwa: słowo "moduł" ma konkretne znaczenie, które tu zupełnie nie pasuje. A wątki i wpisy na forum nie są prywatną własnością użytkowników, chyba, że ja czegoś nie rozumiem...
Trochę mnie to zbulwersowało, dlatego zareagowałem bez wczytywanie się we wpis kolegi Andrzeja.
Przeglądając powiadomienia, byłem przekonany, że jestem w czyimś wątku. Inny prefiks, podobny tytuł...
Jakież było moje zdumienie, gdy odkryłem, że jestem w moim, jak dotąd sądziłem - autorskim wątku.
Przepraszam, ale jestem przeczulony na punkcie ingerencji w treści.
Uważam, że zmiany w treściach i tytułach należy uzgadniać z ich autorami przed zamiarem dokonania w nim zmian, a nie po.
Nawet jeśli te zmiany są słuszne i zasadne. Uzgodnione zaś nowe treści powinien wnieść ich autor samodzielnie.

Zastanowię się nad nowym tytułem, bo w sumie moja praca nie jest na strychu, tylko na poddaszu ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#7
Nie ma problemu, faktycznie mogłem najpierw spytać na pw, ale nie sądziłem, że ten tytuł ma dla Kolegi tak wielkie znaczenie, a uwaga kolegi hugwa jest moim zdaniem w pełni zasadna.
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#8
Ja też nie mam problemu z tym, jak klasyfikujecie moją pracę, ale tak z ciekawości procesowej:
Moja stacja jest mobilna, można ją przewozić w dowolne miejsce, wystarczy że wylegitymuję się odpowiednimi profilami na 2 skrajnych segmentach i wtedy całość stanie się modułowa?
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#10
moja praca nie jest na strychu, tylko na poddaszu
i tu jest klucz - nomenklatura. W mojej pracy jeśli jest w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zakaz budowania hoteli, a nie ma zakazu budowy budynków o funkcji hotelowej, to znaczy, że można...
wystarczy że wylegitymuję się odpowiednimi profilami na 2 skrajnych segmentach i wtedy całość stanie się modułowa?
Pytanie, czy w regulaminie forum jest punkt z definicjami, jakich powinniśmy używać, by być w zgodzie z powyższym regulaminem... Każdy przepis, który nie opiera się na definicjach określonych w innym przepisie musi zawierać definicje zwrotów użytych w treści. Gdy brakuje definicji w przepisach sięga się do słownika jeżyka polskiego :)
Proponuję wydzielić tę dyskusję z tego fantastycznego wątku o makiecie.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#12
W modelarstwie kolejowym makieta modułowa ma określone cechy. Możesz mówić że masz zadek z przodu, jak chcesz.
Przecież makieta w tym wątku jest modułowa, bo składa się z modułów i jest makietą. Może zmieńmy nomenklaturę i podzielmy modelarstwo kolejowe na domowe i imprezowe? Bo chyba z tym kojarzy się modułowość - tak przynajmniej się utarło.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#13
Moja stacja jest mobilna, można ją przewozić w dowolne miejsce, wystarczy że wylegitymuję się odpowiednimi profilami na 2 skrajnych segmentach i wtedy całość stanie się modułowa?
Wtedy stacja (zakończona znormalizowanymi profilami) stanie się modułem, ale cała makieta modułowa nie będzie.
Przecież makieta w tym wątku jest modułowa, bo składa się z modułów i jest makietą.
Ta makieta składa się z segmentów, a nie z modułów. Problem w tym, że większość z nas stawia znak równości między segmentem, a modułem. W skrócie można powiedzieć, że każdy moduł jest segmentem, ale nie każdy segment jest modułem. W modelarstwie pod pojęciem "moduł" rozumiemy element makiet, zakończony standardowymi profilami, który może być dowolnie łączony z innymi modułami (zakończonymi takimi samymi profilami). Moduł może składać się z pojedynczego segmentu (np. odcinek szlaku), ale także z kilku segmentów, które zawsze muszą być ze sobą połączone w określony sposób i dopiero całość (np. właśnie stacja) staje się jednym modułem, który może być włączony w większą całość w dowolny sposób. Natomiast segmenty, z których jest zbudowana stacja, nie są modułami, bo da się je połączyć tylko w jeden, ściśle określony sposób ze sobą, a nie w dowolny sposób z innymi modułami.

Moderatorowi działu H0 proponuję rozważenie wydzielenia dyskusji o tym, czym jest moduł i segment do odrębnego wątku, może w dziale "Techniki modelarskie", bo temat dotyczy nie tylko wielkości H0.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#14
Wtedy stacja (zakończona znormalizowanymi profilami) stanie się modułem, ale cała makieta modułowa nie będzie.

Ta makieta składa się z segmentów, a nie z modułów. Problem w tym, że większość z nas stawia znak równości między segmentem, a modułem. W skrócie można powiedzieć, że każdy moduł jest segmentem, ale nie każdy segment jest modułem. W modelarstwie pod pojęciem "moduł" rozumiemy element makiet, zakończony standardowymi profilami, który może być dowolnie łączony z innymi modułami (zakończonymi takimi samymi profilami). Moduł może składać się z pojedynczego segmentu (np. odcinek szlaku), ale także z kilku segmentów, które zawsze muszą być ze sobą połączone w określony sposób i dopiero całość (np. właśnie stacja) staje się jednym modułem, który może być włączony w większą całość w dowolny sposób. Natomiast segmenty, z których jest zbudowana stacja, nie są modułami, bo da się je połączyć tylko w jeden, ściśle określony sposób ze sobą, a nie w dowolny sposób z innymi modułami.

Moderatorowi działu H0 proponuję rozważenie wydzielenia dyskusji o tym, czym jest moduł i segment do odrębnego wątku, może w dziale "Techniki modelarskie", bo temat dotyczy nie tylko wielkości H0.
No i wyjaśnione, dziękuję bardzo.
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#15
Wtedy stacja (zakończona znormalizowanymi profilami) stanie się modułem, ale cała makieta modułowa nie będzie.

Ta makieta składa się z segmentów, a nie z modułów. Problem w tym, że większość z nas stawia znak równości między segmentem, a modułem. W skrócie można powiedzieć, że każdy moduł jest segmentem, ale nie każdy segment jest modułem. W modelarstwie pod pojęciem "moduł" rozumiemy element makiet, zakończony standardowymi profilami, który może być dowolnie łączony z innymi modułami (zakończonymi takimi samymi profilami). Moduł może składać się z pojedynczego segmentu (np. odcinek szlaku), ale także z kilku segmentów, które zawsze muszą być ze sobą połączone w określony sposób i dopiero całość (np. właśnie stacja) staje się jednym modułem, który może być włączony w większą całość w dowolny sposób. Natomiast segmenty, z których jest zbudowana stacja, nie są modułami, bo da się je połączyć tylko w jeden, ściśle określony sposób ze sobą, a nie w dowolny sposób z innymi modułami.

Moderatorowi działu H0 proponuję rozważenie wydzielenia dyskusji o tym, czym jest moduł i segment do odrębnego wątku, może w dziale "Techniki modelarskie", bo temat dotyczy nie tylko wielkości H0.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Wnoszę zatem by komisja świętej inkwizycji przeleciała po sekcji prac zakwalifikowanych do "modułów wg norm" i posługując się tym kluczem wyeliminowała z tej grupy dość pokaźną ilość prac. Sam znalazłem kilka, ale nie będę podpowiadał.
Na głównego inkwizytora proponuję kolegę hugwa.

P.S. W jaki sposób ja sam mogę zmienić temat swojego wątku?
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#16
Swoją drogą zachodzę w głowę do czego można się jeszcze przyczepić... przez jakieś 20 lat udzielałem się na międzynarodowych forach związanych z grafiką 3D i NIGDY nie było takich problemów, żadnego marudzenia, fochów, żadnych osobistych wycieczek. Nic. A tu co chwilę coś. :) Nie twierdzę, że to nie jest ciekawe, bo jest.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#17
W jaki sposób ja sam mogę zmienić temat swojego wątku?
Wydaje mi się, że użytkownik nie może sam zmieniać tytułów. Mogę to zrobić, tylko proszę o informację, jaki ma być (może być na pw, kiedyś już rozmawialiśmy).
Swoją drogą zachodzę w głowę do czego można się jeszcze przyczepić.
To chyba jednak nie jest czepianie się, skoro porządkujemy forum, to warto poprawić również takie rzeczy, jeśli się da.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#19
No cóż, w tym aspekcie nie zgadzam się z Leszkiem Lewińskim. Według mnie, prawidłowa jest właśnie ta definicja w pierwszym akapicie artykułu, definicja, którą Leszek kwestionuje. To co Leszek nazywa "modułem", jest właśnie segmentem, bo ma ściśle określone miejsce w całym układzie. Nie widzę potrzeby, żeby nazywać te segmenty "modułami", bo to właśnie wprowadza zamieszanie. Prawdą jest, że przy moim rozumieniu "modułu" należałoby zdefiniować bardzo wiele różnych modułów, ale to nie usprawiedliwia zmiany znaczenia określenia "moduł". To, co Leszek nazywa "makietą modułową", należałoby, moim zdaniem, nazwać "makietą segmentową". Nie ma potrzeby mieszania w to terminu "moduł", który powinien pozostać zarezerwowany dla elementów ze znormalizowanymi końcami, które można dowolnie łączyć z innymi elementami z takim samym zakończeniem. Taki element jest właśnie "modułem", który może składać się z jednego lub więcej segmentów.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#20
To chyba jednak nie jest czepianie się, skoro porządkujemy forum, to warto poprawić również takie rzeczy, jeśli się da.
Andrzeju, mówię ogólnie, o wielu burzach na tym forum i o obu stronach każdego sporu, tłuczemy przez 2 strony o nazwie wątku. Moja w tym wina też jest, sam się czasem czepiam, a nigdy nie miałem takiej potrzeby. Chyba taka atmosfera dziwna tu jest, że się czepiamy i tyle.

Znalazłem taki tekst w internecie definiujący makietę modułową, napisany co prawda przez przeora innego zakonu, ale precyzyjniejszych definicji nie znalazłem:
http://pmmh0.pl/wp-content/uploads/2018/11/o_budowie_makiety_modulowej_po_raz_wtory.pdf
czyli wg tej definicji masz makietę opartą na swojej normie i każdy moduł ma swoje miejsce

Ale kolega @Andrzej Harassek ma rację, moim zdaniem. Moduł np stacji to kilka segmentów (podmodułów) - w środek nie wepniemy kawałka szlaku.
 

Podobne wątki