• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduł 145/42cm

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#1
Witam
Chciałbym pokazać Wam moduł, który postanowiłem zbudować. Naoglądałem się różnych rzeczy, które robicie i nabrałem ochoty przygotować coś własnego. Nie miałem żadnego konkretnego plany ani też nie staram się odwzorować żadnego konkretnego miejsca wczasie i przestrzeni. Ogólnie rzecz biorąc to moja fantazja i "wkładam" tu swoje fantazje a może też wspomnienia z młodości, kiedy to często jeździłem na rajdy, oczywiście pociągami a w trakcie wędrówek niejednokrotnie szlaki przebiegały w pobliżu torów.

Praca jeszcze nie jest skończona.

Jesienią zeszłego roku rozpocząłem odnawianie mieszkania. Nadszedł czas by trochę odświeżyć ściany. Aby pomalować tzw. salon zmuszony byłem przesunąć akwarium ale by to zrobić koniecznym było spuszczenie wody. Jak już to zrobiłem i pomalowałem chciałem ustawić je ponownie na miejsce ale obejrzałem dokładnie szafkę i stwierdziłem, że nie odważę się pozostawić na niej zbiornika na nowo napełnionego wodą. Więc kupiłem nową szafka a starą musiałem rozebrać i wywalić.
Jednakże po rozebraniu mebla stwierdziłem, że szkoda wywalać "ramę" z profili aluminiowych i postanowiłem użyć tejże podstawy do stworzenia modułu. Ale nie chciałem tak całkiem na dzikusa tego robić. Więc poprosiłem Pawła R o wyrżnięcie dla mnie profili o dość nietypowych wymiarach 145 cm na 42 cm. Chciałem by był to profil "górski". Tor jest wyśrodkowany i jak człowiek się uprze to można będzie to połączyć z innymi modułami według normy Fremo. Dodatkowo Paweł R zaproponował mi, żeby zrobić moduły przejściowe i dzięki temu mam na każdą stronę tego "cudaka" po dwa moduły ale one nie są jeszcze nawet skręcone i to będzie już inna bajka.

Być może nazywanie tego modułem jest na wyrost a raczej należałoby nazwać to dioramą ale skoro będą kolejne elementy, mniej lub więcej odpowiadające jakiejś normie to niech będzie, że to moduł.

IMG_1057.jpg IMG_1230.jpg

Po skręceniu profili uzyskałem coś takiego:

IMG_1234.jpg IMG_1236.jpg IMG_1240.jpg IMG_1241.jpg IMG_1243.jpg

I zacząłem to wypełniać różnicując wielkości, wysokości, szerokości do chęci uzyskania później zamyślonego ukształtowania terenu:

IMG_1248.jpg IMG_1249.jpg IMG_1250.jpg

Po wklejeniu wszystkich kawałków wkurzyło mnie to, jak bardzo styropian śmieci przy obróbce. W związku z tym kupiłem elektryczną wycinarkę do styropianu. I to zupełnie zmieniło pracę przy kształtowaniu terenu. Zupełnie spokojnie można robić to w mieszkaniu bez irytacji.

IMG_1348.jpg IMG_1350.jpg
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#4
Następnie, jak już wyschło i powstała solidna, stabilna skorupa przyszedł czas na zagruntowanie podłoża farbami. Używałem Woodland Scenics. W różnych miejscach, różne kolory w zależności od przyszłych planów i tego co tam miałoby się znajdować. No i oczywiście wklejenie toru i jego szutrowanie:

IMG_1427.jpg IMG_1428.jpg IMG_1429.jpg IMG_1430.jpg IMG_1431.jpg IMG_1432.jpg IMG_1439.jpg IMG_1440.jpg IMG_1441.jpg IMG_1442.jpg IMG_1443.jpg IMG_1444.jpg IMG_1445.jpg IMG_1446.jpg IMG_1447.jpg IMG_1448.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#5
Cieszę się że zaczynasz budowę, powodzenia(y), będziemy bezlitośni;).

Mała rada, wykończ jakąś szpachlówką łączenia, potem będzie Ci trudniej.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#6
Zapowiada się bardzo ciekawie, trzymam kciuki i życzę postępów w pracach. Nigdzie nie widzę zasilania, gdzie ukryłeś ;)
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#7
W teori tor ma być w pełni funkcjonalny, wyprowadzone są druty pod spód i będę je łączył.
Następnie rozpocząłem obsiewanie trawą oraz umieszczanie dodatkowych elementów krajobrazu. Wylałem też dwa niewielkie zbiorniki wody, użyłem także Woodland Scenics. Większy zbiornik jeszcze się nie wyklarował, zapewne zajmie to nieco dłuższy okres.

IMG_1449.jpg IMG_1450.jpg IMG_1451.jpg IMG_1455.jpg IMG_1456.jpg IMG_1457.jpg IMG_1458.jpg IMG_1461.jpg IMG_1462.jpg IMG_1463.jpg IMG_1465.jpg IMG_1466.jpg
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#8
Cały czas coś jeszcze dodaję, woda jeszcze w trakcie dalszego wylewania aż do osiągnięcia odpowiedniego kształtu, poziomu i przyzwoitego wyrównania powierzchni. Trochę sprawę utrudnia zatopiony pień drzewa, ponieważ woda Woodland'a na nim się odkształca.

IMG_1467.jpg IMG_1468.jpg IMG_1473.jpg IMG_1474.jpg IMG_1475.jpg IMG_1476.jpg IMG_1477.jpg IMG_1478.jpg IMG_1479.jpg IMG_1479.jpg IMG_1491.jpg IMG_1492.jpg
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#9
Na razie doszedłem do tego etapu i prace jeszcze nie są zakończone. W planach mam jeszcze ustawienie słupów telegraficznych i prawdopodobnie "posadzę" kilka drzew.

IMG_1493.jpg IMG_1495.jpg IMG_1497.jpg IMG_1500.jpg IMG_1501.jpg IMG_1502.jpg IMG_1503.jpg IMG_1504.jpg

Chwilowo skoro nie do jazdy, bo samotny, to ten moduł będzie służył do robienia zdjęć modeli i programowania dekoderów. Ale głównie daje mi przyjemność robienia czegoś, no i uczenia się co jak robić.
[DOUBLEPOST=1495358274][/DOUBLEPOST]
Cieszę się że zaczynasz budowę, powodzenia(y), będziemy bezlitośni;).

Mała rada, wykończ jakąś szpachlówką łączenia, potem będzie Ci trudniej.
Chętnie przyjmę "dobre rady" byle nie takie jak "dobra zmiana Rządu".
No wiem, uświadomiłem sobie, że lepiej byłoby szpachlować zewnętrze profili przed rozpoczęciem prac nad krajobrazem ale... już po fakcie. Oczywiście zrobię to lecz w tej teraz to na zakończenie.
[DOUBLEPOST=1495358343][/DOUBLEPOST]
Zapowiada się bardzo ciekawie, trzymam kciuki i życzę postępów w pracach. Nigdzie nie widzę zasilania, gdzie ukryłeś ;)
Na razie tylko druty wystają od spodu, przylutowane ale nic jeszcze nie zrobiłem.
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#10
Jeśli mogę coś doradzić :) lakier do włosów i dosiewanie innego odcienia trawy. Kolorowe kwiaty nie polecam siać w takich małych plackach tylko z większym rozmachem ;) dróżki zrożnicować jakimiś pyłami.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#11
A jeszcze może należałoby dodać jakiś materiałów użyłem.
Trawy Polak od 1 mm do 6 mm, wysokie trawo-trzciny Woodland Scenics, kwiaty to także pyły Woodland Scenics. W kilku miejscach, na "upadłych" drzewach, siateczki liściaste
Silhouette i ziemia, gleba także Woodland Scenics.

IMG_1507.jpg IMG_1508.jpg IMG_1509.jpg IMG_1510.jpg IMG_1511.jpg
[DOUBLEPOST=1495359955][/DOUBLEPOST]
Jeśli mogę coś doradzić :) lakier do włosów i dosiewanie innego odcienia trawy. Kolorowe kwiaty nie polecam siać w takich małych plackach tylko z większym rozmachem ;) dróżki zrożnicować jakimiś pyłami.
Lakier do włosów? Tak zwyczajne na to co już jest i dosiewanie? To i pył kwiatów też tak? Bo te małe kępy kleiłem na wikol naciągnięty delikatnie na końcówki traw.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#14
Świetny przewodnik budowy dla początkujących, którzy nie wiedzą od czego zacząć.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#15
Powodzenia ! A ten ludek z czerwonym plecakiem to Ty na rajdzie ?
Tak możemy przyjąć...;)
[DOUBLEPOST=1495872346,1495871871][/DOUBLEPOST]
Świetny przewodnik budowy dla początkujących, którzy nie wiedzą od czego zacząć.
Jak komuś się przyda do uniknięcia błędów to świetnie. Ja już kilka zrobiłem na tym jednym elemencie.

Jak napisał Paweł R powinienem zaszpachlować łączenie profili modułu i z pewnością trzeba to zrobić w pierwszej kolejności, jak ma się czyste "deski". Teraz ja będę to robił po zakończeniu całości. Ale to z powodu niecierpliwości, koniecznie chciałem coś już zrobić i zobaczyć efekt i zapomniałem o podstawie.

Też chyba byłoby lepiej użyć jednego rodzaju styropianu. Jak wykorzystałem resztki różnej twardości oraz różnej wielkości. To niestety nastręczało nieco kłopotów przy wklejaniu i łączeniu ich w całość. Chociaż na koniec uzyskałem odpowiednią sztywność całości.

No i pewnie coś jeszcze się znajdzie, jak się poszuka.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#16
U mnie nie zmieniło się wiele. Kierowany radami kolegów udałem się do sklepu drogeryjnego znanej sieci. Stanąłem przed regałem z lakierami do włosów i utknąłem na długą chwilę. Nie mogłem się zdecydować jaki lakier wybrać. Czy wolałbym aby wsiana trawka na module pachniała wiosną, a może morską bryzą, czy może łąką...? No po prostu dramat prawie taki jak wielu z nas znany serial "Niewolnica Izaura". Poddałem się i muszę zasięgnąć rady szanownej małżonki jaki lakier do celów modelarskich zakupić. Taki aby dobrze kleił i całkowicie wysychał, i żeby nie miał żadnych dodatków, które mi wszystko zapaskudzą.

W ramach chwilowego relaksu postawiłem dzisiaj słupy telegraficzne i powiesiłem przewody. Ożeż ty, jak mnie szlag trafiał jak wiązałem drut na izolatorach..., przechlapana sprawa, ale wyszło to tak:

IMG_1551.jpg IMG_1552.jpg IMG_1553.jpg IMG_1555.jpg IMG_1556.jpg IMG_1557.jpg IMG_1558.jpg

Słupy telegraficzne Kluba KLU-2806-H0.
Przyjąłem, że w "naturze" słupy stawiane są co 50 m, czyli w 1:87 powinno być 57,47 cm. Ja rozstawiłem je co 35,50 cm, dzięki temu na 145 cm mam trzy słupy. W takim razie na kolejnych modułach będę musiał jakoś się dopasować do tego wymiaru.
Przewody zrobiłem z druciku miedzianego, jednokrotnie emaliowanego na szpulce zakupionego w sklepie dla elektroników, grubość 0,15 mm.

A jutro do sklepu po lakier i dosiewam trawę oraz kwiaty.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 0
Buduję makietę 2
Buduję makietę 226
Buduję makietę 9
Buduję makietę 29

Podobne wątki