• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kształtowanie terenu Modelowanie terenu potrzebna pomoc od znawców tematu

marcinx00

Aktywny użytkownik
Reakcje
46 0 0
#1
Koledzy jako że niedługo będę modelował teren swojej makiety chciałbym kilka porad które mi w tym pomogą, zawsze będę mógł zerknąć na napisany temat gdzie będę miał czarne na białym co zrobić i jakich błędów unikać, wiadomo że zawsze trzeba indywidualnie dopasować wszystko pod siebie ale na pewno wasze podpowiedzi rozjaśnią mi to co będę chciał zrobić.
Jak do tej pory oglądam filmy, czytam posty żeby zobaczyć co i jak ale moja pamięć jest ulotna i trudno to wszystko spamiętać tym bardziej że to nie jedyne moje hobby (to jest od niedawna a oprócz tego RC samochody, łodzie, samoloty)
Chciałbym zapytać podstawowe rzeczy na początek

1) Modelowanie terenu co wybrać: styropian (jaka twardość podobno pod podłogi jest mocny) czytałem też o piance
jak i z czego wykonywać np. boki skalne jakaś szpachla masa czy co żeby miało to ładny efekt, proszę o nazwy produktów

2)jest sporo o technikach sadzenia trawy elektrostatycznej jedni robią to na wikol inni na klej od tapet jeszcze kto inny będzie polecał jeszcze inny klej, jedni dodają barwnika do kleju żeby nie przebijało podłoże kto inny sypie jakieś specyfiki z ziemi a że niedługo przyjdzie czas żebym też i ja sobie trawnik robił chciałbym się dowiedzieć konkretnie jak to zrobić żeby nie popełnić błędów i żeby wyglądało to naturalnie

Mam jeszcze pytanko o rozcieńczanie farb do aerografu w innych moich postach przedstawiłem próbę malowania i szutrowania torów a że malowanie pędzlem długo trwało nabyłem aerograf na razie mam farbki humbrol matt 73,113,160 i satin 133 (wiem ze niektórzy ich nie polecają) takie sprzedawca mi pokazał do wykonania rdzy no i kupiłem czy te farbki rozcieńczyć mogę rozcieńczalnikiem lakowym? i jak procentowo powinno to wyglądać

Widziałem też ze niektórzy malowane tory pudrują co to za puder ??? i jak to wykonywać
 
Ostatnio edytowane:

Kedar

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#2
Od jakiegoś czasu do modelowania terenu używamy w klubie tylko styroduru, jest droższy od zwykłego styropianu (chociaż niewielkie ilości można próbować wyciągnąć z agencji reklamowych, tam mają tego na potęgę), ale dużo wygodniej się modeluje i nie brudzi aż tak. Styrodur można spokojnie ciąć, opalać, tworzyć imitacje skał.
Polecam ten temat prezentujący tworzenie formacji skalnych:
http://www.cytadela.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1272

Trawę elektrosadzarką sadzimy na pomalowany, najlepiej brązową lub inną zbliżoną do koloru ziemi farbą, teren "na wikol" klej ten po wyschnięciu jest bezbarwny. Podczas jednego sadzenia najlepiej wykorzystać kilka kolorów i długości trawy, żeby wyglądało to naturalniej, a nie jak dywan.

Malowania torów jeszcze nie wykonywałem, nie wypowiem się na ten temat.
Pozdrawiam
 
OP
OP
M

marcinx00

Aktywny użytkownik
Reakcje
46 0 0
#3
Czy wikol rozrabiać z wodą w jakichś określonych proporcjach do sadzenia trawy? Gdzieś czytałem że wikol potrafi dawać przy sadzonej trawie efekt błyszczący w miejscac klejenia z podłożem czy coś takiego zauważyliście czy nic takiego nie widać gołym okiem?
 

PiotrKuć

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
wikol musi być prawie jak woda,jak używam rozpylacza do kwiatów i lakieru do włosów do sadzenia trawy,styrodur jak najbardziej polecam chociaż nie jest taki tani jak zwykły styropian,wszystko zależy co chcesz nim zrobić,ja góry zrobiłem zwykłym styropianem,a jeśli chodzi o malowanie torów ja używam pigmentów modelarskich są świetne
 
OP
OP
M

marcinx00

Aktywny użytkownik
Reakcje
46 0 0
#5
Pigmentów jakich konkretnie i czy masz fotki ze swoich malowań żebym zobaczył jakie są efekty po nich
 

Kedar

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#7
Odnośnie Wikolu pod trawę, to część z kolegów u nas go rozcieńcza, część smaruje po module pędzlem bezpośrednio po module przed trawieniem. Efekt na moje oko podobny, nie widać większej różnicy. Głównie dlatego, że większość podczas trawienia po zasianiu fragmentu modułu, jeszcze na mokry wikol sypie ziemię, która jest albo z przesianego pyłu z ziemniaków (na każdym forum widziałem o tym napisane) albo kupowana, chyba Polaka, albo kogoś innego.

W kwestii przygotowania terenu mogę dodać jeszcze jeden ze sposobów na pola, pagórki i inne "zwykłe" połacie trawiaste.
Po ukształtowaniu terenu posmaruj go wikolem jak leci. Na mokry klej przesyp przez sitko sypką gładź szpachlową i po dokładnym zasypaniu zmocz to z wierzchu, z większej odległości wodą ze spryskiwacza. Kiedy wyschnie imituje naturalną ziemię, tylko zagruntować (inaczej farba wsiąknie w gładź), pomalować i można siać trawę. Powstają w takiej skorupie pęknięcia, ale wtedy ich nie uzupełniaj, bo już się spieprzy, trawa i tak wszystko przykryje.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#9
Kawałek deski i potrenuj wszystkie poznane/poznawane w Sieci techniki. Wybierzesz tą, która Ci się spodoba. Próbowanie nowych tematów na makiecie to strata czasu, niepotrzebne nerwy i poniesione koszty. Zanim zacząłem robić makietę zrobiłem trzy dioramy. Jedną mam w domu dwie poszły w Polskę. Już samo to, że komuś się na tyle spodobały, że zechciał na nie wydać pieniądze pokazało mi że jestem gotowy do startu z makietą. Teraz praca nad makietą to sama przyjemność i praktycznie zero pytań. Wszystkie zadałem przy dioramach :) Polecam.
 

BorekT

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
41 1 0
#10
wikol musi być prawie jak woda,jak używam rozpylacza do kwiatów i lakieru do włosów do sadzenia trawy,styrodur jak najbardziej polecam chociaż nie jest taki tani jak zwykły styropian,wszystko zależy co chcesz nim zrobić,ja góry zrobiłem zwykłym styropianem,a jeśli chodzi o malowanie torów ja używam pigmentów modelarskich są świetne
Z tym lakierem do włosów to bym uważał. Sam używałem go przez pewien czas, ale zrezygnowałem. Kilka razy słyszałem, że jest to nietrwałe rozwiązanie. Szczegółów nie znam. Jeśli lakier traci swoje właściwości to po jakim czasie? Nie wiem. Być może zajrzy tu ktoś, kto coś więcej wie na ten temat. Do dosadzania trawy można stosować matowy lakier samochodowy. Z tym, że tutaj także jest mały haczyk, bo nie każdy jest tak samo klejący. Nie pamiętam niestety nazwy firmy produkującej lakier, którego używałem z bardzo dobrym skutkiem. Jak gdzieś znajdę puszkę do podpowiem.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
#12
Z tym lakierem do włosów to bym uważał. Sam używałem go przez pewien czas, ale zrezygnowałem. Kilka razy słyszałem, że jest to nietrwałe rozwiązanie. Szczegółów nie znam. Jeśli lakier traci swoje właściwości to po jakim czasie? Nie wiem. Być może zajrzy tu ktoś, kto coś więcej wie na ten temat. Do dosadzania trawy można stosować matowy lakier samochodowy. Z tym, że tutaj także jest mały haczyk, bo nie każdy jest tak samo klejący. Nie pamiętam niestety nazwy firmy produkującej lakier, którego używałem z bardzo dobrym skutkiem. Jak gdzieś znajdę puszkę do podpowiem.
Potwierdzam lakier do włosów nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej poszukać w marketach lakierów akrylowych bezbarwnych. Później wrzucę zdjęcie.
 

Podobne wątki