• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele zespołów wagonów piętrowych serii Bipa/Bhp/Bhp-x

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
Trochę zajechana ,ale fajnie ci to wyszło ,pogratulować. Po wyjściu Rivarossi ,mało kto sięga już po Prefo.
Dzięki!
Gdzieś na forum wrzucałem zdjęcie bipy z Czeremchy która szła pod nóż w Sokołowie, wyblaknięcie na tej twojej wygląda całkiem podobnie.
Jeśli masz na myśli to zdjęcie, to model przerabiałem opierając się właśnie na nim:
2005-04-0898Czeremcha1002.JPG
I owszem, mało kto sięga po Prefo, ale jak na krzaki szkoda by było Rivarossi.
Otóż to!
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Dzień dobry wszystkim.
Ukończyłem prace nad przeróbką 4-członowej Bipy firmy Prefo.
Okazały się dosyć czasochłonne, więc pewnie więcej nie wezmę się za przerabianie tego typu wagonów.
Wywietrzników nie ruszałem z powodu braku części na wymianę. Potrzebne byłoby aż 48 sztuk.

Malatura - wyblakła jajecznica.
Docelowo miał służyć jako odstawiony na bocznicę.
Technicznie jest sprawny więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyruszył na szlak.

Nowe harmonijki.
Ruchome osłony świateł czołowych.
Zamontowane uchwyty podzderzakowe.
Nic więcej nie byłem w stanie wycisnąć z tego modelu.
Zobacz załącznik 569977
Zobacz załącznik 569976
Zobacz załącznik 569978
Zobacz załącznik 569979
Super dobrałeś farby. Widać, że chodziło ci o egzemplarz juz dawno eksploatowany, gdzie farba nie ma już tego 'pierwszego' blasku.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Oryginału ze zdjęcia nie mam. Może kolega @Preki jeszcze coś znajdzie?
Modelu mogę jeszcze zrobić.

Jechałem "z puszki": RAL 1015 i RAL 1014.
Zrobisz może relacje jak ja przerobiles (skąd kalki, nowe harmonijki, czym zmywales itd)
Ja mam 6 członową i jako że takowa jeździć to nie jeździła w sam raz by pasowała na boczny tor i sam fakt że udalo Ci się taki efekt osiągnąć puszkami jest dla mnie nadzieja że moze i mi się coś uda
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
Zrobisz może relacje jak ja przerobiles (skąd kalki, nowe harmonijki, czym zmywales itd)
Najlepszą relację zrobił @Uriel na początku wątku, ale w skrócie mogę opisać przebieg mojej przeróbki.

Po zdemontowaniu budy z podwozia i wymontowaniu wszystkich szyb, trzeba wyrównać powłokę modelu - i tu uwaga! Ja zrobiłem poważny błąd.
Wszystkie wystające listwy ścinałem skalpelem. Szło szybko, ale... niestety naruszałem strukturę poszycia, przez co miejscami widać takie jakby "wgniecenia". Można powiedzieć, że to naturalnie wygląda, ale mnie się nie podoba.
Zacząłem przerabiać kolejny model (którego raczej nie dokończę) i stwierdziłem, że skrobanie tych listew jest bezpieczniejsze. Więc trzeba się uzbroić w cierpliwość i zeskrobać wystające listwy skalpelem do gołego.
Bipa.jpg
Oryginalną farbę usuwałem zmywaczem do paznokci - schodzi od ręki. Całość na koniec przeleciałem papierem ściernym na mokro.
Ścięte czoła uzupełniłem szpachlą akrylową - radzę nakładać kilka mniejszych warstw... Ja nałożyłem jedna a dużą. Schło ze 2, jak nie 3 dni.
Po wyschnięciu - również papierem na mokro - wygładzałem dach. Kilka godzin zabawy, czułem się jakbym obierał ziemniaki...

Kalkomanie kupisz na stronie www.kalkomanie.com. Są bardzo dobrzej jakości.
Na harmonijki zrobiłem projekt własny. Wrzucę do zasobów na dniach (jak nie zapomnę).
Wszystko malowałem puszkami kupionymi w Castoramie (łącznie z podkładem):
Poszycie: RAL 1014 (Dupli Color)
Jasny pas: RAL 1015 (Forever Paints) - kość słoniowa
Różowy pas: RAL 3015 (Forever Paints) + nałożona cieńka warstwa czerwonego RAL 3000), ale nie jestem zadowolony z tego pasa. Z bliska widać kropki po nałożeniu. Nie chciało mi się już tego poprawiać.
Dach: RAL 7035 (Forever Paints).
Wizualizacja wygląda mniej więcej tak:
Wizualizacja.jpg
Oczywiście wszystkie lakiery są połyskowe.
Po pomalowaniu, nałożyłem bezbarwny połyskowy lakier.
Naniosłem kalki (a z milion ich było...).
Znowu kolejna warstwa lakieru bezbarwnego - połysk.
Na koniec bezbarwny mat. Tak naprawdę dopiero po nałożeniu matu, model nabrał oczekiwanego efektu.
I na koniec delikatna patyna, tyle na ile potrafiłem to zrobić.

Aha i jeszcze z dodatków.
Zderzaki oferuje Kluba.
Osłony świateł i tarcze podzderzakowe z uchwytami kolega Ostbahn,
 

Chosse112

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Mam takie pytanie.
Zakupiłem używany zestaw BIPA firmy Schicht.
Plan jest taki aby usunąć plastikowe stopnie, wsadzić te wykonane od Ostbahn'a oraz dodać oświetlenie wraz z końcami składu.
I tutaj moje pytanie.

Płytka dla dwuczłonowego zestawu posiada stopnie oraz różne inne elementy. Czy mogę prosić o podpowiedź co jest do czego w tych elementach oraz jak zamontować stopnie do modelu - dodam wielkość H0.
 

Załączniki

Podobne wątki