• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele zespołów wagonów piętrowych serii Bipa/Bhp/Bhp-x

OP
OP
Uriel

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
Dawno mnie tu nie było, aczkolwiek coś tam się zrobiło w międzyczasie ...
Projekt "Piętrus Korzybie" ukończony w 99%. Dla przypomnienia - odwzorowałem wagon piętrowy, który uległ wypadkowi oraz skasowaniu pod Korzybiem (linia SŁUPSK - SZCZECINEK) w 2010 r.

Fotki oryginału autorstwa mojego kolegi:
IMG_6696.JPG
IMG_6736.JPG
IMG_6704.JPG
IMG_6712.JPG




Fotki modelu:
DSC02301.JPG
DSC02302.JPG
DSC02303.JPG
DSC02304.JPG
DSC02305.JPG
DSC02306.JPG
DSC02308.JPG







To już będzie chyba ostatni piętrus, którego popełniłem... reszta pozostałości magazynowych wylądowała dzisiaj na allegro - zapraszam do działu giełda :)
 

grumsha

Użytkownik
Reakcje
71 0 0
Czy ktoś z was dysponuje dokumentacją do bipy ?
wiem, że taka była w "koleje małe i duże 2-3/2007" potrzebuje nakleić kalki a nie bardzo wiem gdzie i co ma iść a ciężko mi znaleźć w necie... ;/
 

zgodny

Znany użytkownik
Reakcje
363 19 0
Czy ktoś z was dysponuje dokumentacją do bipy ?
wiem, że taka była w "koleje małe i duże 2-3/2007" potrzebuje nakleić kalki a nie bardzo wiem gdzie i co ma iść a ciężko mi znaleźć w necie... ;/
Tak na szybko zrobione zdjęcia z owego pisma.
 

Załączniki

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
Czy ma ktoś może jakieś fotki lub przydziały dla wagonów Bipa/Bhp/Bhp-z z Lublina? Chcę zrobić sobie zespół czteroczłonowy z Lublina a nijak nie mogę dotrzeć do tych informacji.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Ja gdzieś mam na jakims dysku zewnętrznym fotki (raczej takie sobie i nie moje) wagonów Bhp na stacji Lublin i Lubartów. Najstarsze chyba z lat 90-tych. Jak znajdę to wrzucę... ale nie obiecuję. Na pewno spróbuję poszukać tego w zasobach setek folderów.
Tymczasem podaję linki do zdjęć Pawła Zajączkowskiego na których widać pociągi osobowe - prowadzony do Lublina (być może lubelski skład) na czele z Pt47 i Bipą na haku (+ryflak). Miejsce nieznane, ale być może okolice Stalowej Woli Rozwadów lata - prawdopodobnie połowa 70-tych:
http://swr.podkarpackakolej.net/pz/pt47-3.jpg
oraz kolorowa fotka przedstawiająca pociąg osobowy z Lublina z ST44 i Bipą na haku:
http://swr.podkarpackakolej.net/pz/st44-1.jpg


Zdjęcie pochodzi z tej galerii: http://swr.podkarpackakolej.net/spec/pz

Jest też fotka ze strony 'Wciąż pod Parą' http://tomi.holdys.pl/parowozy/pt47-13-tw1.jpg z 1988 roku przedstawiająca skład pietrowy z Pt47 Lublin - pożegnanie pary (30.06.1988 r.). Niestety pietrusy widać jak na lekarstwo...

Jest też fotka jajecznicy Krzysztofa Jesionka ze stycznia 2006 roku gdzie na torach stacji Lublin widać co najmniej 2 składy jajecznic w tym jedna 4-ro wagonowa: http://www.klf.lubelskakolej.net/2006/newjan/bipy.jpg

Pamiętam też, że na YouTube są filmy przedstawiające pociągi parowe w Lublinie - chyba lata 80-te (niemieckiego autora i po niemiecku zatytuowane) gdzie chyba jak dobrze pamiętam widać było składy z Bipami. Ale musze sobie przypomnieć tytuł i wtedy zapodam linki.

Może się na coś przyda :)
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Jeśli chodzi o serię wspomnianych w poprzednim moim wpisie materiałów na YT to ich tytuł brzmi: "PKP Stream Engines in Poland Part X" gdzie X=od 1 do 8. Kanał to "ta455driver".

Wstępnie popatrzyłem to jak dobrze widzę to skład z Bipą z ciagnącym ją Pt31 wyjeżdżający z peronu w Lublinie jest na materiale "Part 4" w minucie 6:57 :):


Lublin jest na tym materiale (Part 4) bodajże od minuty 3:33. Charakterystyczna w celach rozpoznawczych jest ta zabudowa widoczna na filmie - budyneczek stojący na peronie z semaforem obok na małym maszcie i ta bramka trakcyjna (tu widoczny na zdjęciu z adresu https://www.flickr.com/photos/52467480@N08/7915565828/in/album-72157631371456884/ autorstwa George Woodsa przedstawiające SM42 na peronie w Lublinie w roku 1975. Na filmie w minucie 6:57 skład z Bipą przejeżdża obok tego charakterystycznego miejsca z tego samego toru co SM42 widoczne na wspomnianej fotce.

flickr.jpg
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Tak myślałem. W końcu schematy malowania dla poszczególnych epok są generalnie znane więc zdjęcia bez widocznych numerów to tylko taka ciekawostka nic nie wnosząca do tematu :) .
Znalazłem tylko info, że do Lublina (w sensie przydziału) wagony (wówczas Bipa) zawitały od czerwca 1967 roku.
Może coś by znalazł w jakichś publikacjach, np.:
  1. Lucjan Jeziorny. „Bipa” na wymarciu. „Koleje Małe i Duże”. 2-3/2007, s. 48–53. Katowice: APLAND. ISSN 1641-117-X.
  2. Andrzej Wilk, Maciej Wiśniewski. Wagony piętrowe Bipa/Bhp. „Koleje Małe i Duże”. 2-3/2007, s. 47. Katowice: APLAND. ISSN 1641-117-X.
  3. Krzysztof Jeżak. Wagony piętrowe na PKP. „Świat Kolei”. 5/2001, s. 12-17. Łódź: Emi-Press. ISSN 1234-5962 (pol.).
Generalnie łatwo nie będzie bo nie wiem, czy gdzieś są dostępne jakieś archiwalne spisy przydziałów taboru wagonowego.... może w kolejowych archiwach, a znalezienie fotki lubelskiego składu oznaczonego Bhp-x z widocznymi numerami graniczy z cudem.
 
Ostatnio edytowane:

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
Co do jajecznicy to albo ja albo Krzysiek J mamy numery. Trochę wspólnie ich sfotografowaliśmy. Malowanie jajecznica daje możliwość zestawienia z SU45 do roku 2003 na linii do Stalowej Woli. Mnie też interesuje oliwkowe malowanie i lubelskie numery. Tym bardziej że istnieje zdjęcie z 2001w stacji Lublin z odkurzaczem (SP32), a za nim jest właśnie oliwkowa.
Zdjęcia oliwkowych są ale nie w sieci, wytypowałem 5 osób z Lublina które takowe mogą posiadać :) .
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Co do jajecznicy to albo ja albo Krzysiek J mamy numery. Trochę wspólnie ich sfotografowaliśmy. Malowanie jajecznica daje możliwość zestawienia z SU45 do roku 2003 na linii do Stalowej Woli. Mnie też interesuje oliwkowe malowanie i lubelskie numery. Tym bardziej że istnieje zdjęcie z 2001w stacji Lublin z odkurzaczem (SP32), a za nim jest właśnie oliwkowa.
Zdjęcia oliwkowych są ale nie w sieci, wytypowałem 5 osób z Lublina które takowe mogą posiadać :) .
Tak myślałem, że w jakichś prywatnych archiwach mogłoby to być i fajnie że forum pozwala by do nich dotrzeć :) bo w necie raczej nie ma tego.
 

wojtek_

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 16 1
ponieważ się nie znam to chętnie się wypowiem...

Jeśli mnie pamięć nie myli to ostatnie bipy (początek XX w.) miały przydziały rozwadowskie.
Podejrzewam, że sytuacja taka była konsekwencją po pierwsze spadku przewozów (ok. roku 2000 zawieszenie przewozów pasażerskich na linii 30) oraz braku możliwości robienia rewizji układu biegowego w lubelskiej wagonowni (albo brak podnośników albo nadmiar innych wagonów). Zdobycie oznaczeń na te wagony dziś jest chyba trudne a na czasy wcześniejsze ultra trudne...

W okolicach 2003 r. w Lublinie pojawiły się rozwadowskie Bohuny: http://klf.lubelskakolej.net/bohun1.jpg zaś
Później to już pojedyncze bonanzy i pierwsze szynobusy (SN81, SA107).
pzdr
wj
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
Dzień dobry wszystkim.
Ukończyłem prace nad przeróbką 4-członowej Bipy firmy Prefo.
Okazały się dosyć czasochłonne, więc pewnie więcej nie wezmę się za przerabianie tego typu wagonów.
Wywietrzników nie ruszałem z powodu braku części na wymianę. Potrzebne byłoby aż 48 sztuk.

Malatura - wyblakła jajecznica.
Docelowo miał służyć jako odstawiony na bocznicę.
Technicznie jest sprawny więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyruszył na szlak.

Nowe harmonijki.
Ruchome osłony świateł czołowych.
Zamontowane uchwyty podzderzakowe.
Nic więcej nie byłem w stanie wycisnąć z tego modelu.
Bhp-x.jpg

Bhp-x 2.jpg

Harmonijka.jpg

st. Krzyż.jpg
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
Trochę zajechana ,ale fajnie ci to wyszło ,pogratulować. Po wyjściu Rivarossi ,mało kto sięga już po Prefo.
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
Gdzieś na forum wrzucałem zdjęcie bipy z Czeremchy która szła pod nóż w Sokołowie, wyblaknięcie na tej twojej wygląda całkiem podobnie. I owszem, mało kto sięga po Prefo, ale jak na krzaki szkoda by było Rivarossi.
 

Podobne wątki