• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele z Kalisza

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
O Tarpany są z takich kitów z lat 80 jeszcze z PRL tu kolega trafił :)
No wiesz... Ja już parę lat żyję i kiedyś też się bawiłem w modelarstwo ;) i ten Tarpan jest mi znany. Rzeczywiście to wymagający model, ale jak widać da się z niego zrobić ciekawe miniaturki. :)
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Na makiecie gdzieś koło domu wyglądają znośnie, od tego do czego obecnie przywykliśmy jednak odbiegają.

Pięknie odwzorowane modele:eek:
Czyżby koledze zabrakło zaczepu do Tatry?:gwizd::p
Jutro wstawiam zaczep, bo ta odpowiedź nie daje mi spokoju :) Pierwotnie on jest spięty z Jelczem ale trzeba nadrobić braki sprzętowe :)
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
Trochę mnie tu nie było, a tu tyle modeli pięknych znowu pokazałeś.Od Robura po Tarpany tylko patrzeć i podziwiać. Świetne robisz te modele(y) bo z tych tarpanów to już więcej wyciągnąć się nie dało.
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Witam
Dziękuję. Tarpany...... przy robieniu tych modeli zastanawiałem się czy warto ale skończyło się jak skończyło. Te zestawy były na dzień dzisiejszy nie do złożenia (jeśli ktoś buduje tylko Tamiyę lub Dragona), jednak uznałem, że stojąc sobie gdzieś na makiecie będzie to namiastka polskiego kawałka ziemi :) Przy tych Tarpanach narobiłem się więcej niż przy jakimkolwiek modelu gotowym konwertowanym :)
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Witam
Ponieważ dawno nic nowego nie było.......dzisiaj wielkie budowy PRL-u na kołach. Modele to ciągniki siodłowe produkcji SAW. Naczepa ZREMB żółta także SAW, pozostałe naczepy kupiłem kiedyś jako złom od ile pamiętam od kolegi Szifo i po reanimacji są do zestawów. Tutaj za wiele nie robiłem oprócz napraw naczep tylko brudzenie, ślady eksploatacji, ładunek, drobne detale, poręcze itp. Pomarańczowy Jelcz prawie nowy i dlatego też posiada numer próbny.
W przyszłości prezentacja PKS i PEKAES czyli transport krajowy i międzynarodowy w PRL.
 

Załączniki

Lec Go (Bartek)

Znany użytkownik
Reakcje
10.671 67 1
Rewelacja . Innych słów w tym momencie na te modele nie znajduje . One są tak fajnie spatynowane że aż źle wyglądają na tych białych podstawkach . Pasowała by do nich jakaś diorama tematyczna . Np baza transportowa .
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Podstawka to jest planowana. Może nie baza transportowa ale uniwersalna droga z jakimś sklepem itp. Tylko czasu trochę brakuje.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
Kapitalnie wyglądają te modele. Patyna mocna i widać, że używane są już długo, ale wyglądają świetnie.
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Dzięki. No ja tak jak zerkam na te modele mam tez powrót u mnie do dzieciństwa kiedy one śmigały ale też tak sobie myślę, kurcze kiedyś umieliśmy zrobić nasze samochody ciężarowe, nasze naczepy i to wszystko spisywało się a teraz.............wszystko import tak nie ma za bardzo na co patrzeć na drogach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
kiedyś umieliśmy zrobić nasze samochody ciężarowe, nasze naczepy i to wszystko spisywało się a teraz
No ale jak się porówna ówczesne polskie samochody z zachodnimi rówieśnikami, to jednak widać pewne różnice. Druga sprawa, dlaczego nie można było unowocześnić naszych wyrobów (chociaż takie próby przecież były) i dalej ich produkować. No ale to wykracza już poza temat tej dyskusji. A modele piękne, można pozazdrościć kolekcji.
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Oj dokładnie. Wiadomym jest, że obecnie pojazdy długodystansowe są zdominowane przez znane marki: Volvo, Scania, Renault,Mercedes tutaj jak by ja nie widzę potrzeby konkurowania ( nie te nakłady, brak zaplecza i chęci) ale jednak.......firmy takie jak Kamaz lub Tatra budują pojazdy specjalistyczne, budowlane, gruszki, pompy betonu i tutaj powinny być nasze pojazdy także obecne w tej gałęzi zapotrzebowania. Na budowę nie potrzeba kosmicznej ciężarówki potrzeba woła roboczego. Owszem nasze produkty przechodziły modernizacje w latach 80 i 90 tylko jak zwykle nie poszło......dziwne , że w takim małym kraju na południu Tatra się rozwija, fakt Skoda Liaz znika(Liazy były bardziej typowe więc inne pojazdy w/w firm je zastępują) ale produkują jednak swój pojazd. Kolejną stratą jest strata pewnej tradycji , techniki no i marki min. Jelcz i Star (ja wiem coś tam produkują ale coś tam to maksymalnie można to ująć). Dlatego z zazdrością zerkam na Tatry i Kamazy poruszające się po naszych placach budowy.
 

dziarka

Aktywny użytkownik
Reakcje
238 2 0
Mistrzostwo świata Twe modele!!! Przeniosłeś mnie w niezwykłą podróż do czasów mego dzieciństwa, kiedy na co dzień na drogach spotykało się takie pojazdy.
SUPER!!! Będę tu z pewnością z przyjemnością wracał.
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Witam
Może i skromnie ale......model Renault w barwach Pekaes w naczepą Jumbo.
Model ciągnika to przeróbka Forda produkcji Vikinga jeszcze z napisem W-Germany czyli sprzed obalenia muru :). Model ogólnie najlepiej było dać dziecku do zabawy lub.........przerobić na Renault Major wg. zdjęcia :). Naczepa to Roco z zestawu sattelzug Steyr Frikus Graz. Ciągnik ma siodło z ramą dobrane z tego zestawu to z Vikinga nie przypominało siodła. Akurat mam taki album gdzie to zdjęcie wyszperałem i dlatego powstał ten zestaw. Lusterka to dodatki Roco. Kalkomanie i tablice rejestracyjne allegratka. Model różnic się nieco od tego na zdjęciu.....znajdź 3 różnice :). Co ciekawe model Forda i Renault nie ma różnic większych czyli taki Concorde wśród ciężarówek. Mój model ma zderzak zaadaptowany z MB ten oryginalny..........no co tu komentować :). Znaczek Renault dorobiłem po zniwelowaniu dremelem fordowskiego jaja. Ciągnik ma zmienione koła, oryginalne są typowe dla Vikinga z lat 80 bardzo płaskie.
Sama naczepa ale już z Volvo F12 występuje w doskonałym i nieodżałowanym programie Sonda :
tutaj 3 osiowa Freuhafka.
Następny model to ulubiony "koń pociągowy" Mariana Szyguły :) produkcji niemieckiej.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
Kolejny świetnie zrobiony i ze smakiem zaloryzowany przez Ciebie model.(y)(y) Ta pofałdowana plandeka z delikatnie widocznymi oczkami do jej mocowania wygląda jak 100% real.
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Witam
Dziękuję. Postanowiłem plandekę mocniej niż zwykle wycieniować a oczka......tutaj jest chwyt z lakierem matowym. Trzeba trochę za duża napsikać i po suszeniu drobne detale się "wybijają" :) za dużo w sensie trochę bo po zalaniu wychodzą łaty. Lada chwila i będzie coś bardziej polskiej produkcji :)
Pozdrawiam
 
OP
OP
xxx

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Witam
Akurat złożyło się, że przerwa w nowościach jest krótsza.
Obiecany model to Jelcz 317 z cysterną w barwach CPN.
Model to dość nowy wypust niemieckiej firmy jako zestaw do montażu. Ja trochę bardziej przy nim po majstrowałem niż sam montaż. Zaczynając od wnętrza gdzie jest jakie by nie było prześcieradło na leżance z poduszką i kocem, przez termos i kubek na osłonie tunelu silnika, papiery no i lekko zegary. Sam model ma wielki plus bo jest to bardzo dobrej jakości wtrysk czyli nie ma problemów jak z żywicami. Na plus światła odlane odpowiednio z przezroczystego i kolorowego plastiku ale z zachowaniem transparentności co daj doskonały efekt.
Ciekawostka model ma odchylaną kabinę :) pod nią imitacja silnika( nie wiem czy te eksportowane do DDR miały uchylną kabinę ale model to posiada). Ja przerobiłem wydech na ADR-owski czyli pod przednim zderzakiem. Naczepa to model znany ze zdjęcia o Renault Major gdzie jest spięta z Forem (Shell). Naczepa wymagała zmiany osadzenia trzpienia pod siodło, dodania podpór i korby oraz drobnych uzupełnień. Na zdjęciach z naczepą ciągnik nie ma jeszcze imitacji węży pneumatyki co jak widać jest już zrobione. Wielkim plusem modelu jest wyrazistość linii podziału i wklęsłości co doskonale ułatwia uwydatnienie tych miejsc washem.
Na pierwszym zdjęciu propozycja producenta. Kolejne po ostatnim trafnym pytaniu o zdjęcia wnętrza. Zdjęcia po części na powiedzmy tle asfaltowym po części na jasnym.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Pojazdy ciężarowe i autobusy 2
Pojazdy ciężarowe i autobusy 16
Pojazdy ciężarowe i autobusy 3

Podobne wątki