• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów typu 120A

marbes

Aktywny użytkownik
Reakcje
377 1 0
Jaka jest różnica pomiedzy 96650 a 96651 czy oprócz prędkości i oznaczenia seri jest róznica w wózkach? Czy numer wagonu 96651 jest poprawny wychodzi mi ze cyfra samokontroli powinna być 0.
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
Nie różnią się zasadniczo niczym. 96650 różni się literką "d" w oznaczeniu czyli posiada instalację zdalnego sterowania (praktycznie chodzi o zamykanie bocznych drzwi) oraz dopuszczalną prędkością 140km/ (zastanawiam się po co Grudziądzowi 140km/h, skoro oznacza to większy reżim utrzymania a nigdzie taka prędkość nie mogła być wykorzystana).
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
W końcu udało mi się otworzyć paczkę z moimi pierwszymi zamówionymi modelami wagonu 120A od PIKO (IVb) - do tej pory brak czasu - i muszę przyznać, że to bardzo ładne modele. Oczywiście od razu je oświetliłem zamówionym zestawem PIKO 56148 do oświetlenia wagonów 120A, bo u mnie wagon ma być oświetlony :) :

Przy okazji słów kilka na ten temat. Wydaje mi się, że wózki można obrócić w tym modelu bez problemu o 180 stopni więc oświetlając ten wagon wspomnianym zestawem zwracać trzeba uwagę na ułożenie tychże wózków z uwagi na izolację kół pierścieniami izolacyjnymi przy osiach. Koła z wózka pierwszego muszą mieć pierścienie izolacyjne ułożone po przeciwnej stronie, co koło z drugiego wózka, by po montażu oświetlenia zwarcia sobie nie zrobić. Bez oświetlenia nie ma to znaczenia, ale po oświetleniu już ma:

2.jpg


Chcę nadmienić, że dla osób nie mających bladego pojęcia o elektryce czy elektronice, instrukcja nie wyjaśnia gdzie należy lutować przewody (ja w każdym razie takiej informacji w niej nie znalazłem). Są rysunki ale nic na nich nie widać poza mniej więcej miejscem na płytce oświetleniowej. Po przyjrzeniu się na płytkę widać dwa punkty lutownicze. Opisane są na płytce jako "LL" i "LR" i do nich lutujemy przewody dochodzące z blaszek przy wózkach. czarny i czerwony:
3.jpg


4.jpg


Zamontowana płytka:
1.jpg


....i próba generalna :) :
5.jpg


6.jpg


Montażu samej płytki, blaszek, czy prowadzenia przewodów nie opisałem, bo to akurat jest dobrze wyjaśnione na rysunkach w instrukcji: http://www.modelmania.com.pl/images/piko/56148.pdf

Polecam oświetlanie tych wagonów tym dedykowanym zestawem. Wszystko ładnie pasuje.
Pozdrawiam.
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Ostatnio edytowane:

Jarecki

Użytkownik
Reakcje
47 0 0
A może już ktoś próbował "dozbroić" te płytki w kondensator dla potrzymania świecenia w ruchu ? Bo nawet po porządnym oczyszczeniu osi i na czystym torowisku światło delikatnie przygasa.

Wszelkie sugestie co i w jakie pola wlutować przyjmę z radością :)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Przy okazji słów kilka na ten temat. Wydaje mi się, że wózki można obrócić w tym modelu bez problemu o 180 stopni więc oświetlając ten wagon wspomnianym zestawem zwracać trzeba uwagę na ułożenie tychże wózków z uwagi na izolację kół pierścieniami izolacyjnymi przy osiach. Koła z wózka pierwszego muszą mieć pierścienie izolacyjne ułożone po przeciwnej stronie, co koło z drugiego wózka, by po montażu oświetlenia zwarcia sobie nie zrobić. Bez oświetlenia nie ma to znaczenia, ale po oświetleniu już ma:
Gdyby nastąpiło obrócenie wózka o 180 stopni do zwarcia nie dojdzie tylko oświetlenie nie będzie działać poniewaz odbiór prądu nastapi tylko z jednej szyny. Owszem mogło by dojść do zwarcia w przypadku obrócenia wózka odbierającego zasilanie jednocześnie z obydwu szyn przy połaczeniu kabelkami.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Zastanowiłem się nad tym po tym jak to napisałem i miałem właśnie to sprostować, ale kolega mnie uprzedził :) Podczas montażu elementów z blaszkami trzeba po prostu odpowiednio ustawić wózki bo inaczej nic się nie zaświeci i tyle. Zwarcia nie będzie bo przecież nie ma jak do niego dojść czy to jak podamy minus na LL i LR, czy też plus na te miejsca (a zadzieje sie tak przy złym ustawieniu wózków). Dzięki.
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.418 230 14
Raczej nie błąd PIKO tylko… No cóż trzeba będzie poczekać na fotkę tego wagonu, ktoś kiedyś pisał, że tylko fotografie udowadniają sprawę…
 
OP
OP
Krzysztof Koj

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
635 3 1
Muszę przyznać koledze rację.
Dzisiaj zobaczyłem, że wagon faktycznie ma złą cyfrę samokontroli.
Ciekawe czy to błąd Piko, czy jednak oryginał tak miał.
Zobacz załącznik 390461
Niestety, ale rzeczywiście ten model ma nieprawidłową cyfrę samokontroli.
To nie jest błąd firmy PIKO, tylko mój i to zupełnie oczywisty (techniczny) błąd, za co wszystkich, dla których te rzeczy mają znaczenie, serdecznie przepraszam.
Muszę przyznać, że gdyby nie wpisy na Forum, nie zauważyłbym tego błędu do dziś...
 
B

bobby74

Gość
Niestety, ale rzeczywiście ten model ma nieprawidłową cyfrę samokontroli.
To nie jest błąd firmy PIKO, tylko mój i to zupełnie oczywisty (techniczny) błąd, za co wszystkich, dla których te rzeczy mają znaczenie, serdecznie przepraszam.
Muszę przyznać, że gdyby nie wpisy na Forum, nie zauważyłbym tego błędu do dziś...
Będzie "biały kruk" po latach, tak jak Herisy oliwkowe z łatą ;)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Niestety, ale rzeczywiście ten model ma nieprawidłową cyfrę samokontroli.
To nie jest błąd firmy PIKO, tylko mój i to zupełnie oczywisty (techniczny) błąd, za co wszystkich, dla których te rzeczy mają znaczenie, serdecznie przepraszam.
Muszę przyznać, że gdyby nie wpisy na Forum, nie zauważyłbym tego błędu do dziś...
Człowiek z klasą. Nie ma to jak uczciwe postawienie sprawy. Nie można nie docenić.
PS. Ten się nie myli, co nic nie robi :)
 

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
Czy wagony grudziądzkie są dedykowane do SU45 - 165 ??? (przepraszam, jeśli już o tym było i nie doczytałem)
 

Podobne wątki