• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Modele w skali 1:32 by Meggido

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
Paweł R napisał(a):
Masz tu taki kalkulator siły nacisku...
Dziękuję, już dodałem do ulubionych i przeprowadziłem na szybko obliczenie dla miedzi z którego wyszło że aby wyciąć otwór o średnicy 3 mm z blachy o grubości 1 mm potrzeba 0.2 tony, a dla blachy 0,5 co najwyżej 5 mm z trudem by się udało na tej małej prasie (150kg) wyciąć. Ta większa zębatkowa prasa dla blachy 0,5 już 18 mm dała by radę wykroić. Czyli raczej do złota albo srebra są przeznaczone skoro to sklep dla jubilerów. Ale przecież nie zawsze buduje się pociągi pancerne więc pewnie były by przydatne dla blach 0,2 - 0,3. Chyba sobie kiedyś kupię.

Paweł R napisał(a):
Zdziwił byś się, nasz Kolega Meggido ma w domu tokarkę i praskę oraz gilotynę do blach, a nawet chyba zaginarkę.
Pisząc "w domu" miałem raczej na myśli domowy warsztat modelarza plastikowca / kartonowca. Domyślam się że - jeśli żona/mąż/partnerka/partner* mają odpowiednią wyrozumiałość albo się w samotności żyje to nie ma problemu aby w domu takie sprzęty sobie poustawiać i co ważniejsze ... używać.:)

* mam nadzieję że spełniło to wszystkie normy poprawności politycznej:niepewny:
 
OP
OP
Meggido

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Dziękuję, już dodałem do ulubionych i przeprowadziłem na szybko obliczenie dla miedzi z którego wyszło że aby wyciąć otwór o średnicy 3 mm z blachy o grubości 1 mm potrzeba 0.2 tony, a dla blachy 0,5 co najwyżej 5 mm z trudem by się udało na tej małej prasie (150kg) wyciąć. Ta większa zębatkowa prasa dla blachy 0,5 już 18 mm dała by radę wykroić. Czyli raczej do złota albo srebra są przeznaczone skoro to sklep dla jubilerów. Ale przecież nie zawsze buduje się pociągi pancerne więc pewnie były by przydatne dla blach 0,2 - 0,3. Chyba sobie kiedyś kupię.



Pisząc "w domu" miałem raczej na myśli domowy warsztat modelarza plastikowca / kartonowca. Domyślam się że - jeśli żona/mąż/partnerka/partner* mają odpowiednią wyrozumiałość albo się w samotności żyje to nie ma problemu aby w domu takie sprzęty sobie poustawiać i co ważniejsze ... używać.:)

* mam nadzieję że spełniło to wszystkie normy poprawności politycznej:niepewny:
Mam poustawiane, uzywam i ucze syna uzywac w prawidlowy sposob. ;)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Policzyłem sobie tak na szybko, wyszło mi że do wycięcia otworu o średnicy 16 mm z blachy mosiężnej o grubości 1 mm w gatunku MM58 potrzebna jest siła 361,72 KG co by się zgadzało bo chyba, maksymalna siła na mojej prasce ze zdjęcia którą można wycisnąć to około 400 KG, sprawdzę.

Tu też nabałaganiliśmy trochę, może trzeba posprzątać, Jacek decyduje.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
No to wyjaśnia sprawę. Zazdroszczę dobrego wzroku, ja nawet na tablecie nie próbuję postów pisać.

Ale wracając jeszcze do zderzaków. Dlaczego na tym pierwszym zdjęciu gdzie były zaprezentowane elementy składowe z których powstały, te elementy związane drutem wydawały mi się czarne ? Czy były czymś pomalowane ? No bo potem widać było że to metal. Czy były wycięte na laserze ?
 
OP
OP
Meggido

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
No to wyjaśnia sprawę. Zazdroszczę dobrego wzroku, ja nawet na tablecie nie próbuję postów pisać.

Ale wracając jeszcze do zderzaków. Dlaczego na tym pierwszym zdjęciu gdzie były zaprezentowane elementy składowe z których powstały, te elementy związane drutem wydawały mi się czarne ? Czy były czymś pomalowane ? No bo potem widać było że to metal. Czy były wycięte na laserze ?
Tak, były cięte laserowo, ale tlenem. Wtedy na krawędziach powstaje zendra, którą trzeba usunąć mechanicznie bądź chemicznie. Preferuję wersję drugą. Teraz mam już detale cięte azotem, więc są gotowe do lutowania od razu wyjęte z pudełka.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
Meggido napisał(a):
Teraz mam już detale cięte azotem, więc są gotowe do lutowania od razu wyjęte z pudełka
Byłem w tym roku na imprezie w Gliwicach gdzie spotkałem Adama (Spur 1) i oglądałem jego najnowsze wagony, których ramy były cięte jak mówił nowszymi laserami, które nie zostawiają czarnych krawędzi. Nie chcę już być zbyt namolny więc sobie poszukam w necie co oznacza laserowe cięcie azotem. Sądziłem że światło to światło, a może chodzi o jakąś osłonę gazową tak jak przy spawaniu ?
 
OP
OP
Meggido

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Byłem w tym roku na imprezie w Gliwicach gdzie spotkałem Adama (Spur 1) i oglądałem jego najnowsze wagony, których ramy były cięte jak mówił nowszymi laserami, które nie zostawiają czarnych krawędzi. Nie chcę już być zbyt namolny więc sobie poszukam w necie co oznacza laserowe cięcie azotem. Sądziłem że światło to światło, a może chodzi o jakąś osłonę gazową tak jak przy spawaniu ?
Nie, wiązka światła jedynie roztapia miejscowo metal, a strumień sprężonego gazu go wydmuchuje. Można używać tlenu, który jest tańszy (podobno) lub azotu. Adama ramy były cięte właśnie azotem na laserze światłowodowym. Wiem, bo to moja sprawka. ;)
 
OP
OP
Meggido

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
W atmosferze ziemskiej jest 4 razy więcej azotu niż tlenu więc powinien być chyba 4 razy tańszy ?:) Tu się chyba płaci za nowość i brak dodatkowej roboty po cięciu.
Nie, z pewnością nie. Poza tym, to taka nowość niczym polonez w naszych czasach...

Sprawdziłem, cena 6m3 tlenu w butli kosztuje 39 PLN, cena takiej samej ilości azotu kosztuje 60 PLN.
 
Ostatnio edytowane:

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
Paweł R napisał(a):
Tu też nabałaganiliśmy trochę, może trzeba posprzątać, Jacek decyduje.
Bo przydałoby się dział o nazwie "Narzędziownia" a w nim poddziały (jak w dziale Skala 1:43...) takie jak "Tokarki", "Frezarki", "Prasy i wykrojniki", "Aerografy" itp. No może aerografy należy pominąć bo na forach plastikowych wątki mają po 169 albo i więcej stron i zanim przeczyta się taki wątek to opisywany sprzęt wypada z produkcji. Dla każdego sprzętu (firma/model) musiałby być zakładany osobny wątek aby właśnie nie trzeba było szukać informacji przedzierając się przez dziesiątki stron. Ja informacji o tokarkach czy frezarkach szukałem kiedyś na różnych forach dla stolarzy, elektroników, budujących czołgi RC i sam nie pamiętam już na jakich jeszcze czego i gdzie szukałem więc być może dlatego przez ostatnie 17 lat - kiedy to wróciłem do modelarstwa - udało mi się zbudować (no słowo trochę na wyrost, raczej skleić) tylko 18 modeli. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wypełnienie treścią takiego działu będzie trwało długie lata bo muszą się znaleźć osoby nie tylko posiadające i użytkujące takowy sprzęt ale jeszcze mające chęci i czas aby go opisać i podzielić się wrażeniami z jego użytkowania, co i w jaki sposób można na nim osiągnąć itp. Się rozmarzyłem.:)
 
OP
OP
Meggido

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Te gwoździki nie wychodzą po pewnym czasie, czy je Lutujesz do tarcz? Ja lutowałem rurkę w środku, a przez wystającą część od strony czołownicy wierciłem dwa otwory przez które wsadziłem drut i zawijałem blokując wszystko razem.
Najpierw jest wbijany, potem jeszcze oblutowany na tarczy. Mam zderzaki, które liczą sobie już 13 lat i się wszystko trzyma.
 

Podobne wątki