• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele taboru z USA - opinie, producenci, miniatury

K

krokodyl

Gość
#1
Witam.

Postanowiłem założyć wątek o kolejach USA. Tabor ten zdaje się nie mieć własnego kąciku na tym forum...

Jestem przekonany że wielu użytkowników z chęcią podzieli się swoją wiedzą na temat modeli i producentów. Temat ograniczam do skali H0.

A każdy początkujący z chęcią poczyta o tym jak, gdzie, za jaką cenę i w jaki sposób najlepiej bawić się w modelarstwo H0 zza oceanu...

Podstawowe założenia tematu to :

1.Stworzenie przybliżonej hierarchii producentów.
2.Dzielenie się z użytkownikami swoim doświadczeniem i przede wszystkim materiałem zdjęciowym:rolleyes:.
3.Zamieszczanie interesujących newsów związanych z H0 USA.
4.Zamieszczanie linków do ciekawych ofert i polecanych sklepów.

O ile główni producenci taboru Europejskiego są mi już w miarę dobrze znani...to USA pozostaje z grubsza tajemnicą...mam tu na myśli przede wszystkim kwestię jakości...materiału z którego są wykonane modele...kwestie DCC i dźwięku...kwestie kompatybilności...

Oczywiście przygodę z USA możemy zacząć z naszymi europejskimi firmami...

Roco czy Trix mają w swojej ofercie niektóre gigantyczne parowozy i pojedyncze diesle...jest to natomiast malutki procent ich oferty...i podobnie jak w przypadku Europy - Roco ma więcej detalu kosztem metalu a Trix więcej metalu kosztem detalu...chociaż z tym bym uważał- to obiegowa opinia...kto widział na żywo Trixy ten wie że ten skromniejszy detal jest w sam raz.

Nie odsyłam na inne fora ani strony o tej tematyce- żywy temat jest lepszy, 2-zdaniowe wypowiedzi eksperta są zwykle trafniejsze niż 5-stronicowe artykuły...

Liczę że wywiąże się tu ciekawa dyskusja na temat USA...

Ja na początek zamieszczam kilka przykładowych modeli które wypuścili producenci ze starej dobrej Europy.

Roco

Roco wypuszcza swoją prestiżową serię US-STEAM powoli model za modelem...

przykładem niech będzie Typ 2-8-8-2 w kilku liberiach:

63352 UNION PACIFIC

Ro63352.jpg


63353 VIRGINIAN

Ro63353.jpg


63355 PENNSYLVANIA

Ro63355.jpg



Trix

Typ 4-8-84

22599

bild011.jpg

bild012.jpg


bild013.jpg


Więcej modeli nie prezentuję...nie czuję się na tyle mocny w tej materii...

Co do wypowiedzi...może najlepiej jak zawierać będą schemat:

1. Od kiedy romansuję z USA.
2. Mój ulubiony producent/producenci- i ku temu powody. Przestrogi przed niską jakością mile widziane.
3. Opis posiadanej kolekcji albo wybranego czy ulubionego modelu którym pomykam. Fotki mile widziane.
4. Moje rady dla początkujących- na co zwrócić szczególną uwagę. ( Napęd, sterowanie, użytkowanie )

Chodzi o zebrane doświadczenie w pigułce!
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#2
Mnie najbardziej w taborze z za oceanu, bo dotyczy to nie tylko USA, podoba się rozwiązaniu problemu sprzęgów - jeden znormowany typ i sprawa załatwiona. Wcześniej były typu horn, ale to już raczej historia, obecnie standard to tzw. cadee, pięknie wyglądają i 100% pewności działania. Europa w tym temacie jest dale w tyle i to zarówno w realu jak i w modelu:D.
 
OP
OP
K

krokodyl

Gość
#3
zgadzam się że sprzęgi robią wrażenie.

nie dość że estetycznie w porównaniu do takiego śledzia wyglądają to jeszcze sprawne jak diabli.

Dziś wieczorem dorzucę trochę modeli...
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#4
Chciałem się serdecznie przywitać,
Bardzo fajny wątek, modelarstwem HO amerykańskim zajmuje się od 1994roku.
Nie mam ulubionych producentów, bo tak naprwdę modelarstwo amerykńskie to tzw. kitbashe
czyli kupujemy model i do tego garść części, albo z części budujemy od podstaw model.

Producenci (lokomotywy)
-Atheran dawniej z przeciętnymi modelami bluebox dziś ma w ofercie modele RTR i topowa oferta genesis
warto zaznaczyć że firma przejeła Roundhous'a i ma w ofercie kilka jego parowozów. Bogate detale,bajery w postaci rozsuwanych okien w kabinach,
ażurowych siatkach, wiatraków. RTR-niektórzy narzekają na silniki,mam modele i nie narzekam-są ciche. Genesis ma jeszcze lepsze silniki.

-Bachmann-przeciętny, wiele modeli to tzw abstarkcja i trzeba się nieźle nagimnastykować żeby były zgodne z oryginałem.

-Bowser-Stewart - ciekawa oferta, czasami jednak trzeba poprawiać mocowanie detali. Bardzo dobra oferta tramwajów USA.

-Kato-bardzo ładne i starannie wykonane, bardzo dobre silniki i przekładnie. Słabe odwzorowanie boczków wózków-ale jest na to patent
w postaci podmiany z Atherana.

-dawny life-like później Proto 1000/2000 z Bravą, a dziś Walthers Proto-seria 2000 bogata w detale, problem z przekładniami
w wózkach, stąd wiele używanch modeli na ebay wystawiona jako uszkodzone. Po małych przeróbkach można budę dopasować do podwozia innego
producenta. Sam Walters też prezentuje się ok.
- Atlas- dobra jakość, bogata oferta rzadkich diesli. Tańsza wersja to Trainman-mniej detali. Warto wspomnieć, że Atlas to ROCO...

- Brodway Limited- tu są 3 poziomy wykonania- bardzo ładne modele. Wpadką jest model SD40-2.

-Mantua/Model Power - bardziej zabawka, ale z parowozu 2-6-6-2 articulated logger można zrobić coś ładnego.

-ConCor- ciekawy tabor włącznie z tramwajami, jakość na 4.
-Mehano wiadomo
-Rivarossi-ogólnie pozytywne wrażenia

Starałem się umieścić seryjnych producentów lokomotyw w tym poście
 
OP
OP
K

krokodyl

Gość
#6
RS11- dzięki za obszerny wpis...rzeczowo, konkretnie, dużo ciekawych spostrzeżeń.

Gdyby doszło kilka fotek kolekcji byłby ideał wypowiedzi w tym wątku...(y)

No ale na pewno się ten temat rozwinie(y)
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.841 111 7
#7
Chciałem się serdecznie przywitać,
Bardzo fajny wątek, modelarstwem HO amerykańskim zajmuje się od 1994roku.
Nie mam ulubionych producentów, bo tak naprwdę modelarstwo amerykńskie to tzw. kitbashe
czyli kupujemy model i do tego garść części, albo z części budujemy od podstaw model.

Producenci (lokomotywy)
-Atheran dawniej z przeciętnymi modelami bluebox dziś ma w ofercie modele RTR i topowa oferta genesis
warto zaznaczyć że firma przejeła Roundhous'a i ma w ofercie kilka jego parowozów. Bogate detale,bajery w postaci rozsuwanych okien w kabinach,
ażurowych siatkach, wiatraków. RTR-niektórzy narzekają na silniki,mam modele i nie narzekam-są ciche. Genesis ma jeszcze lepsze silniki.

-Bachmann-przeciętny, wiele modeli to tzw abstarkcja i trzeba się nieźle nagimnastykować żeby były zgodne z oryginałem.

-Bowser-Stewart - ciekawa oferta, czasami jednak trzeba poprawiać mocowanie detali. Bardzo dobra oferta tramwajów USA.

-Kato-bardzo ładne i starannie wykonane, bardzo dobre silniki i przekładnie. Słabe odwzorowanie boczków wózków-ale jest na to patent
w postaci podmiany z Atherana.

-dawny life-like później Proto 1000/2000 z Bravą, a dziś Walthers Proto-seria 2000 bogata w detale, problem z przekładniami
w wózkach, stąd wiele używanch modeli na ebay wystawiona jako uszkodzone. Po małych przeróbkach można budę dopasować do podwozia innego
producenta. Sam Walters też prezentuje się ok.
- Atlas- dobra jakość, bogata oferta rzadkich diesli. Tańsza wersja to Trainman-mniej detali. Warto wspomnieć, że Atlas to ROCO...

- Brodway Limited- tu są 3 poziomy wykonania- bardzo ładne modele. Wpadką jest model SD40-2.

-Mantua/Model Power - bardziej zabawka, ale z parowozu 2-6-6-2 articulated logger można zrobić coś ładnego.

-ConCor- ciekawy tabor włącznie z tramwajami, jakość na 4.
-Mehano wiadomo
-Rivarossi-ogólnie pozytywne wrażenia

Starałem się umieścić seryjnych producentów lokomotyw w tym poście
Od siebie chcialem dodac ze Bowser ma zestawy do skladania (kit) parowozow calkiem z metalu, troche trzeba popracowac ale mocne jak 100 bykow, w zasadzie lokomotywy Pennsylwania Railroad ktore posiadaja "swoj" wyglad ale i tez "Big boy" i "Challenger". Riwarossi nowe jest chyba dobre ale trzymac sie z daleka od starszych.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#8
A jak wypada np. Lionel z Challengerem?
Model prezentuje się okazale i na zdjęciu i w realu,

Temat się rozwinie :)
GE dash 9-44 CW 8105.jpg SW1500 2575a.jpg MP15 2746.jpg GP40-2 7623.jpg

Ge dash 9-44 CW 8105 to KATO-kilka detali zostało dodanych extra
SW1500 2575 to bluebox Athearn-stuningowałem go w 2006 roku
MP15 to Athearn Genesis-jeszcze nie dostał zadnych detali extra
GP40-2 to Athearn po gruntownej przebudowie, obok stoi GP60 Proto2000 jeszcze nie dokończona
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.841 111 7
#9
A jak wypada np. Lionel z Challengerem?
Wczoraj wpadlem na kilka amerykanskich forum i nie za bardzo lubiany, problemy jakie byly to przedni wozek wykolejal sie na nierownosciach i rozjazdach ale mozna nad tym popracowac, to nie jedna taka lokomotywa. kabelek pod elektromika zaczyna ocierac o metalowa konstrukcje i moze ewentualnie dojsc do zwarcia, oczywiscie tez do zrobienia.Parowoz jest z metalu ale slabo ciagnie, jeden modelarz wyjal zestawy kolowe z tendra i dobrze naoliwil a takze wyjal sporo balastu z tendra, wcisnal tez troche do parowozu i jak pisal maszyna byla w stanie pociagnac 25 40-to stopowych wagonow wywazonych wedlog standardu NMRA. Jak dla mnie to i tak slabo, model wykonany jest w wiekszosci z metalu i nawet w tej skali powinien pociagnac okolo 50 wagonow na torze poziomym. W sumie amerykanscy modelaze uwazaja ze MTH nie powinno bylo wchodzic do wielkosci HO.
 
OP
OP
K

krokodyl

Gość
#10
Model prezentuje się okazale i na zdjęciu i w realu,

Temat się rozwinie :)

Ge dash 9-44 CW 8105 to KATO-kilka detali zostało dodanych extra
SW1500 2575 to bluebox Athearn-stuningowałem go w 2006 roku
MP15 to Athearn Genesis-jeszcze nie dostał zadnych detali extra
GP40-2 to Athearn po gruntownej przebudowie, obok stoi GP60 Proto2000 jeszcze nie dokończona
Piękności.

Lubię malowanie Southern Pacific od małego- kiedy to w encyklopedii H0 natknąłem się na całą serię tych szaro-czerwonych gigantów...nie pamiętam niestety producenta- ale to był 1989 rok bodajże...
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.252 18 1
#13
A dlaczego akurat z MTH?:)
Ja mam Athearn Genesis. O tyle wyjątkowy ze model w wersji z eksperymentalnie zamontowanymi wiatrownicami, które później zdemontowano. Wersję z wiatrownicami w zeszłym bodaj roku wypuścił też Trix (22115).
Mnie się tam Big Boy podoba tylko z wiatrownicami. Ale chyba pójdzie do ludzi, bo czajniki to jednak nie moja bajka...

by1.jpg

boy2.jpg

boy3.jpg

boy4.jpg

boy5.jpg

boy6.jpg
 

baktrian

Aktywny użytkownik
Reakcje
171 3 0
#16
A dlaczego akurat z MTH?
Jakoś tak z rozpędu po cudownym Triplexie,którego kiedyś oglądałem i który też jest w kategorii marzenia.Wydaje mi sie korzystny stosunek ceny do jakości,ale jako,że znawcą nie jestem,stąd zapytanie.
A fotki Dużego Chłopaka cudowne:)
 
OP
OP
K

krokodyl

Gość
#18
Jakoś mi umknęło to Logo...

po prostu napotykałem tabor liliputa sprzedawany jako Bachmann na aukcjach - stąd ciekawość...
 
OP
OP
K

krokodyl

Gość
#19
A jeszcze zapytam wypowiadających się rzeczowo w tym wątku o polecany sklep- najlepiej europejski z dużym wyborem taboru USA...

Albo jakiś sklep USA który przyjemnie rozwiązuje sprawę cła...

Albo kontakt do osoby która takie rzeczy jest w stanie sprowadzić sprawnie i uczciwie.

Jeżeli ktoś nie chce reklamować sklepu albo boi się reakcji ze strony moderatorów- wiadomo jeden sklep jest zakazany:D - nie wiem jak z innymi;) - zapraszam na PW...
 

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
348 1 0
#20
Prosił bym, żeby bardzo nieliczni miłośnicy Kolei Ameryki Północnej pisali na forum martela: http://www.forum.martel.pl/
Tam mamy swój dział, a tutaj nas traktują trochę jak zło konieczne;) Także w imieniu naszej kilkunastoosobowej grupy zapraszam na FORUM MARTELA
 

Podobne wątki