• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele komputerowe taboru kolejowego - programy, dostępne dane

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#41
No tak do druku 3D tak jak kolega robo napisał warto przetestować siatkę czy nie ma dziur lub jakiś niepotrzebnych węzłów. Bo przy eksporcie do STL z plików gdzie obiekt jest skomplikowaną bryłą o nieregularnych kształtach program tworzy tzw siatkę trójkątów i nie zawsze te trójkąty się ze sobą stykają prawidłowo. Ja używam do kontroli Netfabb.
 
OP
OP
OLF

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#42
Dziś widziałem w akcji prezentację firmy Modelu, do tworzenia siatki 3D używają oni programu Skanect. Program jest darmowy w wersji niekomercyjnej, i nawet ograniczenie 5000 polygonów w przypadku pojazdów (płaskie powierzchnie) nie powinno być ograniczeniem. Niestety brakuje mi Kinecta (czy innego z kompatybilnych czytników)...
 
Reakcje
2.384 71 3
#43
W zasadzie jeżeli chodzi o modelarstwo "drukowane" i "trawione" to jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę, więc moje pytanie jest raczej dla większości z Was banalne, ale jednak...:

1) w jakim programie zrobić rysunek, by go na trawialni poprawnie zinterpretowano ( awers/ rewers; podtrawienia w miejscu załamań; podtrawienia w miejscach tj. drzwi, klapki i inne detale na pudle)
2) w jaki sposób stworzyć odlew seryjny czoła pojazdu- szczególnie jeśli chodzi o czoło "matkę" do powielania formy- wykonać formę, jak wygląda proces odlewania, z czego odlewać- przykładowe żywice.
3) czym to łączyć ze sobą...

Puki co, to chyba by było tyle, ponieważ na razie zbieram tylko informacje- mam dość mało czasu przez najbliższe 3 miesiące, stąd ograniczam się do tylko "zwiadu"...

Pozdrawiam z MMz


ps. jeśli to ma jakieś znaczenie to przymierzam się do modelu 27WE w skali N.
 
Reakcje
2.384 71 3
#45
Że wszystko jest na forum, się domyślam.
Sęk w tym, że z czasem u mnie cienko przez najbliższe " jeszcze" 3 miesiące ( podnoszenie kwalifikacji zawodowych z egzaminem państwowym/ branżowym) i stąd pójście na łatwiznę:(... A co do ambicji to poprostu wypadkowa pracy i możliwości... oraz miejsca jakim dysponuję i cierpliwości małżonki:D (tu mam farta jak nie wiem co:D:D:D)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#47
Trzeba by stworzyć nowy wątek zawierający 3 zagadnienia, albo trzy wątki o każdym. Czyli :
1 - Formy sylikonowe, tworzenie matek oraz odlewanie żywic - lub coś w tym stylu, ale były to olbrzymi wątek.
2 - Fototrawienie, przygotowanie projektów - czy coś w tym stylu.
3 - Klejenie - żywice, blachy, hips itp.

Tak czy siak kolega zadał pytanie które wymaga bardzo obszernego wyjaśnienia. Pomijając że to pierwszy projekt HARREGO PORTIERA :), który to jak widać nie miał wcześniej styczności z tymi zagadnieniami.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#48
Bądźmy realistami, niewielu będzie chętnych do szczegółowego opisywania gotowych rozwiązań, tylko po to żeby zaoszczędzić innym "przyjemności" mozolnego zdobywania doświadczenia poprzez setki testów technologicznych... Ja na samo odlewanie gipsu straciłem ponad rok życia (o pieniądzach straconych nie wspominam). Znalazłem na tym forum wielu ludzi chętnych do dzielenia się dokonaniami, ale raczej w formie "coś za coś". Ja pomagam innym, oni pomagają mnie. Dlatego tym "zielonym" polecam pracę własną w jakiejś określonej dziedzinie, a po pewnym czasie, pojawi się możliwość wymiany spostrzeżeń na poziomie zaawansowanym.

Każde hobby wymaga poświęcenia i wyrzeczeń, czasu, pracy intelektualnej i manualnej. Tylko w ten sposób hobbysta gromadzi z wolna bagaż tego co bezcenne - doświadczenia. Dlatego pisanie w stylu "powiedzcie mi wszystko, bo ja nie mam czasu na szukanie" są dla mnie nie na miejscu.
 
Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#49
Adam ma rację. Nie ma się co spodziewać wylewu opisów co jak robić. Niektórzy z nas w większym lub mniejszym stopniu na swojej wiedzy zarabiają. Ukazując swoje wyniki pracy pokazują, że się da.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#50
Drogi kolego z błyskawicą na czole, albo jesteś gamoń albo leń, nie wiem co gorsze, po 11 sekundach od wpisania w okienko otrzymałem co następuje, pewnie merytorycznie część to śmieci, ale zawsze można znaleźć coś przydatnego.
Jeśli nie masz czasu na szukanie, tym bardziej nie będziesz miał czasu na modelarstwo.

https://www.google.pl/#q=odlewanie w formach silikonowych
 

JacekGG

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#52
Adam ma rację. Nie ma się co spodziewać wylewu opisów co jak robić. Niektórzy z nas w większym lub mniejszym stopniu na swojej wiedzy zarabiają. Ukazując swoje wyniki pracy pokazują, że się da.
Kiedyś na spotach z forum motoryzacyjnego był kolega który świetnie opanował technologię LED do różnego zastosowania w samochodach (osiem lat temu nie było to aż tak rozpropagowane jak dzisiaj). W temat wprowadził go inny kolega i jak widział jego osiągnięcia powiedział krótko. Uczeń prześcigną mistrza. Powiedział to raczej z dumą że to on mu przetarł szlaki, bo wszystkim się podobało to co zrobił i o dziwo chętnie innym pomagał, tłumaczył co robić żeby jego błędów nie powielali a tym samym robili szybciej kroki do przodu.
Dawno temu już o tym pisałem że w tym pięknym hobby jakim jest modelarstwo kolejowe jest za mało osób otwartych, a za dużo niestety tych co lubią szpile wbijać.
Łatwiej jest w grupie coś osiągać niż samemu.
 

JacekGG

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#54
Co innego wbijać szpile a co innego zdradzać tajniki na których się dorabia.
Ktoś kto ma kupić to i tak kupi, nawet jak potrafi sam zrobić.
Ktoś kto chce zrobić, albo zrobi albo odpuści bo mu zabraknie chęci, bodźca, albo nie będzie wiedział od czego zacząć i zwątpi.
Fora raczej są od wspierania wzajemnego.
Zresztą poza tajnikami a wypracowanym doświadczeniem jest duża różnica.

Tak czy siak ja z reguły zawsze z chęcią pomagam, nie wiem czemu ale po prostu lubię.
 
Reakcje
2.384 71 3
#56
Baldwin, dzięki za punkt zaczepienia, JackuGG - poruszyłeś istotną kwestię tj. wzajemną pomoc ( nawet jeśli to zwykłą informacja, link o byle czym ),
karol_mar - dzięki, musiałem to przegapić.

Poza tym, dzięki wszystkim za pozytywne podejście do problemu:)
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#57

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#60
Cały ten pakiet programów Autodeska jest, mówiąc oględnie, bardzo słaby i dość efekciarski. Nie na darmo nie pokazano siatki, tylko wycieniowany lub oteksturowany model. Czyszczenie i optymalizacja geometrii tego obiektu zajęłoby więcej czasu, niż stworzenie porządnego modelu od podstaw (ręcznie, bez skanera).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 4
Tabor 7
Tabor 2
A
Tabor 38
A
Tabor 85

Podobne wątki