• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele kolei wschodnioniemieckich DR

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
137 3 0
#1
Proponuje założyć nowy wątek (podobnie do wątku o kolei CD) tyle że dotyczący nieistniejących już kolei wschodnioniemieckich DR. Sam jestem kolekcjonerem taboru w oznaczeniu DR, szczególnie modele w IV epoce.
Kiedyś prawie wszyscy z Nas mieli tabor Piko (DDR) popularne lokomotywy BR-120, czy BR-130 i manewrową BR-106 czy elektryczną E-211. Wagony piętrowe Schichta lub Prefo, wagony osbowe Piko czy osobowe Schichta.
Ja zbieram tabor DR produkowany obecnie przez współczesnych producentów (Roco i nowe Piko). Mam lokomotywy serii BR-110, wagony towarowe począwszy od III epoki do V (tuż przed zjednoczeniem), takie jak szutrowe, samowyładowcze, wagony węglarki, chłodnie. Z osobowych mam bagażowy od Piko. Na początek kilka fotek:)

wagon szutrówka Roco
DSC00422.JPG



BR 112 136-7 DR
112.jpg


węglarka Roco
DR wegl.jpg


chłodnia Roco (nieuzbrojona) serii Professional - a ma liczne niedoróbki jak źle wklejony dach :-(
chlodnia roco.jpg


DSC00859 1.jpg


DSC00860 1.jpg


DSC00867 1.jpg
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#2
W swoich zbiorach mam też trochę taboru DR. Ponieważ zbieram modele taboru, jaki jeździł w Polsce w okresie III i IV epoki, nie zabrakło w nim pojazdów DR. Nie mam ich za dużo, ale parę ciekawych pojazdów by się znalazło. Oczywiście są to głównie wagony, jakie do nas przyjeżdżały w składach międzynarodowych pociągów. Ale jest też np. BR118 Piko, bo docierały do Poznania. Jeśli kolega escobar nie będzie miał nic naprzeciw, to jak już uda mi się zrobić parę fotek, mogę tu wrzucić. Ale to dopiero w drugiej połowie czerwca, bo teraz wybieram się (trochę nietypowo wcześnie) na urlop.
 
OP
OP
E

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
137 3 0
#3
W swoich zbiorach mam też trochę taboru DR. Ponieważ zbieram modele taboru, jaki jeździł w Polsce w okresie III i IV epoki, nie zabrakło w nim pojazdów DR. Nie mam ich za dużo, ale parę ciekawych pojazdów by się znalazło. Oczywiście są to głównie wagony, jakie do nas przyjeżdżały w składach międzynarodowych pociągów. Ale jest też np. BR118 Piko, bo docierały do Poznania. Jeśli kolega escobar nie będzie miał nic naprzeciw, to jak już uda mi się zrobić parę fotek, mogę tu wrzucić. Ale to dopiero w drugiej połowie czerwca, bo teraz wybieram się (trochę nietypowo wcześnie) na urlop.
jak najbardziej, proszę wrzucać swoje fotki:)

dziś reko wagon osobowo-bagażowy od Piko
bagaz piko.jpg


i samowyładowczy wagon typu Fcs od Roco w malowaniu tuż przed zjednoczeniem kolei DR z DB
Fcs DR.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#4
Fajnie, coś wrzucę, ale dopiero za jakiś czas. A ten reko-bagażowy całkiem, całkiem. Muszę też o takim pomyśleć. W ogóle muszę zabrać się poważniej za osobowe wagony DR z IV epoki.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#5
Ja mam tylko około 5 sztuk modeli z Deutsche Reichsbahn, ale bardzo lubię klimat tego przewoźnika z epoki III i IV.
Niestety nie jestem w stanie zbierać wszystkiego :(

Do rzeczy.
Chyba nie ma osoby, która nie miałaby styczności z tymi wagonami.
Piętrowy zestaw dwuczłonowy DBze produkowany przez kilku producentów (SachsenModelle, Prefo, Piko, Schicht). Nie wie czy wszystkie posiadały te same numery inwentarzowe?

Poniżej Prefo, epoka IVb, z rewizją: 20.4.73.

Prefo-5452531_29.jpg Prefo-5452531_13.jpg Prefo-5452531_19.jpg Prefo-5452531_14.jpg Prefo-5452531_03.jpg Prefo-5452531_24.jpg


Jeszcze pocztowy (Pwgs) Trix 24325.
Epoka IIIb z rewizją: 14.8.59.

Trix-24325_12.jpg Trix-24325_15.jpg Trix-24325_06.jpg Trix-24325_26.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#6
A ja kupiłem trochę starych DRowskich wagonów. Głównie ze względu na cenę. Teraz te osobowe sprzedaję, żeby kupić inne. Ale w perspektywie chcę mieć te same, ale w lepszym wykonaniu, czyli z innej firmy.
Póki co, młodemu te stare towary starczają :)
 

Załączniki

D

Docteur

Gość
#7
No to jak wszyscy, to wszyscy - w końcu awatar zobowiązuje :)
Na początek skromnie - BR243 Roco, BR132 BRAWA, BR118 PIKO, BR114 Roco, BR120 Roco i jakiś zabłąkany pasażerski ABme od Roco. Do reszty "skarbów" muszę się dokopać, więc fotki będą nieco później.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Na początek skromnie - ....i jakiś zabłąkany pasażerski ABme od Roco.
Jak ma się tak błąkać, to chętnie go przygarnę za rozsądną kwotę:) A mówiąc serio, to właśnie o takich wagonach myślałem, bo dużo takich przyjeżdżały do nas. Chyba dobrze widzę, że jest to stare malowanie, z lat siedemdziesiątych?

Ciekawy jest też wagon restauracyjny Reko, pokazany przez Krisa. Model stary, ale sam wagon interesujący, bo takie często były włączane do międzynarodowych pociągów z Berlina do Moskwy. Oczywiście także sypialny Mitropy, tylko nie w starym wydaniu Schicht/Prefo, jest w kręgu moich zainteresowań z podobnego powodu.
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#9
Jak ma się tak błąkać, to chętnie go przygarnę za rozsądną kwotę:) A mówiąc serio, to właśnie o takich wagonach myślałem, bo dużo takich przyjeżdżały do nas. Chyba dobrze widzę, że jest to stare malowanie, z lat siedemdziesiątych?
W Wolsztynie podczas tegorocznej parady na jednym ze straganów Niemiec sprzedawał taki wagon za 35EUR. Wahałem się i w końcu nie kupiłem (pewnie można było nieco stargować) a teraz żałuję, bo cena sklepowa jest znacznie wyższa.

To jest model z rozparcelowanego zestawu, który często pojawia się na Allegro?
 
D

Docteur

Gość
#10
Mojego ABme kupiłem w jednym z polskich sklepów za niecałe 140 zł. A 114-tka to normalny pudełkowy model, nr katalogowy 62810.
 

DBmati

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Widzę, że wasze modele są w stanie bardzo dobrym ;) Posiadam 2 lokomotywy, ale już miały za sobą katastrofy kolejowe w Niemczech(jak ma siostrę młodszą, to już wiadomo, że takie przypadki bywają... nie patrzą na nogi, jak przechodzą przez korytarz... pamiętam, że robiłem pogrzeb lokomotywy :D). Szkoda, że teraz są zniszczone, niebieska ma sprawny silnik, natomiast druga coś szwankuje. Ale mają prawie ok. 10 lat. Modele dostawałem jako dziecko, może miałem 10 lub 12 lat. Nie pamiętam, kiedy dostałem modele od Świętego Mikołaja pod choinką. Pamietam, pierwszy model to 3 wagony 2x DR oraz 1xDB (miętowy). Byłem w siódmym niebie.
 

Załączniki

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
701 8 0
#13
W Wolsztynie podczas tegorocznej parady na jednym ze straganów Niemiec sprzedawał taki wagon za 35EUR. Wahałem się i w końcu nie kupiłem (pewnie można było nieco stargować) a teraz żałuję, bo cena sklepowa jest znacznie wyższa....
Chcesz namiar na tego Niemca? Myślę, że byłeś na straganie Christiana. Innego sprzedawcy z Niemiec tam tego dnia nie widziałem. Może ma jeszcze ten wagonik?
Daj znać na PW - nie będziemy zaśmiecać tego wątku.

Pozdrawiam
 
D

Docteur

Gość
#15
Słońce wyszło, więc postanowiłem wyciągnąć kolejne wschodnioniemieckie okazy z pudeł. Dzisiejszą galerię sponsoruje żółtopudełczana firma z Remshalden :) A na fotkach prezentują się dumnie:
  • Elektrowóz E42 072, Ep. III,
  • Elektrowóz BR242 124-6, Ep. IV,
  • Wagon pasażerski Bmhe (na fotce jest jeden, w kolekcji 4), Ep. IV,
  • Wagon pasażerski Bghwe (na fotce jest jeden, w kolekcji 2), Ep. IV.
Mam jeszcze kilka wagonów towarowych, ale to wymaga ode mnie zintensyfikowania czynności wykopaliskowych, więc fotki będą następnym razem :)
 

Załączniki

OP
OP
E

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
137 3 0
#16
"dostałem" na dzień dziecka;) a w sumie z racji wieku... powinienem dostać teraz na dzień ojca:ROFL:

DSC01085.JPG


a tutaj oryginał: (fotka z niemieckiego forum bodajże bahnbilder.de)
118 544-6.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#17
Też mam BR118 Piko i już się ucieszyłem, że jest fotka oryginału. Obejrzałem swój i zdziwienie: na pudełku: "PIKO 59560-2, BR 118, 118 544-8", a na lokomotywie: 118 522-2. Widział ktoś może zdjęcie tego numeru? Od razu przyznam, że nie szukałem jeszcze w internecie.

A teraz kilka moich modeli. Na początek 3-wagonowy zespół typu "Köln" jako Vindobona. Model Liliputa sprzed ładnych paru lat. Takie zespoły jeździły też jako pociąg "Berolina" między Berlinem a Brześciem. Niestety, nie znam modelu tego zespołu bez namalowanej nazwy pociągu. Na fotce brak drugiego wagonu końcowego, który jest chwilowo w kawałkach - próbuję mu zainstalować dekoder i oświetlenie wnętrza.

IMG_3393a.jpg
IMG_3396a.jpg
IMG_3398a.jpg


I jeszcze dwa wagony CIWL, sypialny i restauracyjny, jakie po wojnie znalazły się w NRD i były używane przez Mitropę. Jeździły także w pociągach do Polski. Modele Jouef, też nie najmłodsze (ale już z KKK).

IMG_3399a.jpg
IMG_3402a.jpg
IMG_3403a.jpg
IMG_3404a.jpg
 
D

Docteur

Gość
#18

Załączniki

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#20
A teraz kilka moich modeli. Na początek 3-wagonowy zespół typu "Köln" jako Vindobona. Model Liliputa sprzed ładnych paru lat. Takie zespoły jeździły też jako pociąg "Berolina" między Berlinem a Brześciem. Niestety, nie znam modelu tego zespołu bez namalowanej nazwy pociągu.
Zobacz załącznik 128557 Zobacz załącznik 128559 Zobacz załącznik 128560
"Latajacy Pierun" Takie sklady jezdzily miedzy innymi z Gornego Slaska do Halle,Lipska i Drezna w okresie miedzywojennym .
P.S. Moja informacja miala byc poza "ramka" ,ale cos poszlo nie tak , i niewiem jak to poprawic:( Mattia
 

Podobne wątki