• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele Modele kolei wschodnioniemieckich DR

Tigrek

Aktywny użytkownik
No właśnie mi to nie wygląda na Stadte Express. Dlatego się zapytałem. Co to za salonka? Może Rivarossi źle podał zdjęcie poglądowe? Ja kojarzę salonki oliwkowe.

Dokładnie rok temu, czyli 17 stycznia 2017 r. Kolega Andrzej Harrasek przentował w tym wątku swój model parowozu BR91 791, produkcji Hruska/Permot. Mnie udało się wreszcie odszukać i kupić ten model i właśnie dzisiaj dotarła do mnie przesyłka. Model znajduje się w oryginalnym opakowaniu (styropianowa wypraska i plastikowa przezroczysta pokrywa z odciśniętą nazwą producenta – Modelleisenbahnen und Zubehör – Permot) Niestety w pudełku nie ma żadnych dokumentów i stąd moje pytanie i prośba do Kolegów, czy ktoś z posiadaczy tego modelu ma oryginalny komplet dokumentów (Beschreibung und Bedienungshinweise für die Modell-Lokomotive BR 91). Oprócz Kol. Andrzeja Harraska fakt posiadania tego modelu sygnalizował też Kol. Jacek765. Jeżeli ktoś z Koleżanek i Kolegów jest w posiadaniu dokumentacji tego modelu czy może ją zeskanować i tutaj umieścić.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum

Ropu

Aktywny użytkownik
Na h0-modellbahnforum.de jeden z użytkowników pisze, że ma takową i prześle na maila. Czekam, aż mi aktywują dostęp do tego forum, napiszę do niego, myślę że dostanę i wrzucę tutaj.

Bardzo przepraszam Szanownego Kolegę Andrzeja Harasska za błąd w zapisie nazwiska. Przyznam, że nie sprawdziłem dokładnie tekstu mojego wpisu przed wysłaniem.
Jeżeli chodzi o poszukiwanie instrukcji w internecie, to znalazłem tylko instrukcję do modelu firmy Märklin. Dziękuję Koledze Ropu za uchwycenie tropu do instrukcji. Jeszcze raz przepraszam za swój błąd :X3:.

Merci Ropu. Wydrukuję kopię ulotki w poniedziałek i jej repliką uzupełnię opakowanie z modelem, będę miał dzięki temu komplet. Dziękuję za pomoc Ropu i jego znajomemu z h0-modellbahnforum.de.

Uzupełnienie do historii modelu parowozu BR89 opisanego na stronie 14 tego wątku (wpis z 20 marca 2017 r.).
Dzięki zeskanowanym katalogom firmy PIKO z lat 1960-1968 umieszczonym ostatnio przez Kolegów w dziale „Zasoby” naszego forum, historię modelu można przesunąć w czasie do roku 1964. Wtedy w katalogu z roku 1964 na str. 2 (w wersji polskiej) lub na str. 3 (w wersji angielskiej) pojawia się model parowozu BR89 262.

"Z materiałów dostępnych na stronie www.modellbau-wiki.de/wiki/BR_89 można się dowiedzieć, że w firmie PIKO poprodukcję modelu rozpoczęto w 1972 r. (89 265, numer katalogowy: 5/6300). Jest to nieścisłe, ponieważ model o tym numerze katalogowym jest już prezentowany w katalogu z roku 1970 a nagrodę na Targach Lipskich otrzymał w 1965 r. Przyjmując, że nagrodzony został prototyp, a produkcja ruszyła później. To jej początek nastąpił pomiędzy 1965 a 1969 rokiem lub właśnie w roku 1970 ale nie 1972."

Dlatego opierając się o ten katalog można mój powyższy wpis uzupełnić. Model parowozu nagrodzony w roku 1965 na Targach Lipskich nie był prototypem tylko produkowanym seryjnie od roku 1964 modelem. Modele różnią się tylko numerami ten z 1964 to 89 262, a z 1970 to 89 265.

Dziękuję wszystkim Kolegom, którzy umieścili swoje katalogi w zasobach - to bardzo cenna inicjatywa, a mnie pozwoliła na zweryfikowanie moich wcześniejszych ustaleń.