• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele kolei naszych południowych sąsiadów (ČD/ČSD/ŽSR/ZSSK)

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#1
Jak patrzę na modele niektórych, to aż zazdrość zżera - nie można oderwać oka.
Ale modele czeskie na naszym forum, to rzadkość. Czy wszyscy zbierają tylko PKP i tabor amerykański? ;)
Cóż, zawsze chciałem mieć pasażerskie wagony w ich malowaniu. I mam. Bardzo polecam!

Roco 64836, Roco 64835 i Roco 64833
DSCF6811.jpg
Roco-64833_06.jpg Roco-64833_09.jpg
Roco-64836_17.jpg Roco-64835_13.jpg
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#4
Zgadza się, chciałem sypialny do tego kompletu - będę polował :)
Jarku, jak możesz to chętnie obejrzę tych parę zdjęć ;)
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#7
O! Nie są to czasem modele wagonów wypożyczonych od CD przez Koleje Śląskie..? Jeśli tak, to Traxx Lotosu do kompletu i mamy kompletny skład KŚ (tylko maleńkie logo na burtach i konwersja zakończona) :)
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#8
O! Nie są to czasem modele wagonów wypożyczonych od CD przez Koleje Śląskie..? Jeśli tak, to Traxx Lotosu do kompletu i mamy kompletny skład KŚ (tylko maleńkie logo na burtach i konwersja zakończona) :)
Nie zupełnie.
Na mojej stronie pod jednym z modeli (http://modele.ffox.pl/roco-64835) dostałem opieprz od Pana Piotra (słuszny zresztą), że model nie nadaje się za bardzo na konwersję, bo należy zmienić za dużo oznaczeń.
Natomiast ten model (http://modele.ffox.pl/roco-64836, nr boczny 561-1) nadaje się już dużo bardziej, gdyż wagon ze wcześniejszym numerem inwentarzowym (562-9) faktycznie był bądź jest dalej w Kolejach Śląskich:
B-249-51-54-20-41-562-9-DKV-Olomouc-30.05.2012-Praha-Smíchov-zbytky-loga.jpg

Obecnie w wolnej chwili staram się namierzyć jakie konkretnie wagony Koleje Śląskie wydzierżawili od ČD - a jest ich 10.
Do tej pory namierzyłem 5 numerów inwentarzowych.
Może ktoś ma takie informacje?
 
D

Docteur

Gość
#9
Wszystko pięknie, ale w ferworze walki zapomnieliście Koledzy o jednej zasadniczej rzeczy, bardzo charakterystycznej dla ČD - otóż praktycznie KAŻDY rychlík krajowy (poza pociągami prowadzonymi wagonami motorowymi) posiada w swoim składzie wagon bagażowo-służbowy z przedziałami 2 klasy (seria BDs - wagon typu Y), czasem spotyka się wagony typu X (seria BDmsee lub BDmbsee - z miejscami dla niepełnosprawnych pasażerów na wózkach). Więc na miejscu Kolegi ffox w pierwszym rzędzie uzupełniłbym posiadany skład o model wagonu serii BDs (Roco 64837), a w dalszej kolejności o wagon sypialny, które raczej kursują w nocnych "rzeźniach" o dźwięcznych nazwach "Šírava" czy "Excelsior" pomiędzy Czechami a Słowacją.
Dla zainteresowanych zestawieniami składów pociągów czeskich i słowackich podaję sznurek do chyba najbardziej wiarygodnej strony: http://www.zelpage.cz/razeni/. Ewentualnie więcej info nt. wagonów ČD (i nie tylko) można też znaleźć tu: http://www.vagonweb.cz/
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
O! Nie są to czasem modele wagonów wypożyczonych od CD przez Koleje Śląskie..? Jeśli tak, to Traxx Lotosu do kompletu i mamy kompletny skład KŚ (tylko maleńkie logo na burtach i konwersja zakończona) :)
Trzeba wymienić jeszcze wiele oznaczeń: rewizje, datę ważenia, numer, podtyp, miejscowość aby to było zgodne z prawdą.

Nie zupełnie.
Na mojej stronie pod jednym z modeli (http://modele.ffox.pl/roco-64835) dostałem opieprz od Pana Piotra (słuszny zresztą), że model nie nadaje się za bardzo na konwersję, bo należy zmienić za dużo oznaczeń.
Natomiast ten model (http://modele.ffox.pl/roco-64836, nr boczny 561-1) nadaje się już dużo bardziej, gdyż wagon ze wcześniejszym numerem inwentarzowym (562-9) faktycznie był bądź jest dalej w Kolejach Śląskich:


Obecnie w wolnej chwili staram się namierzyć jakie konkretnie wagony Koleje Śląskie wydzierżawili od ČD - a jest ich 10.
Do tej pory namierzyłem 5 numerów inwentarzowych.
Może ktoś ma takie informacje?
Już nie ma tych wagonów. ffox i ja Ci też napisałem na stronie. Dziwne że jeszcze się nie zgłosiłeś z tym problemem do mnie. Mam 12 różnych numerów.

I nie są to numery boczne. Nie wiem co to za dziwne sformułowanie ciągle powtarzane także przez gbbsofta na jego stronie. Nr boczny to chyba mają autobusy, taksówki ale nie wagony.

Są to różne numery inwentarzowe (a jest ich słownie tuzin) wraz z nazwami 3 różnych stacji macierzystych oraz typami i zazwyczaj datami rewizji. Mam takie dane jak i podobne dane do TRAXXA. Pośród tych numerów nie ma żadnego którego końcówkę wymieniłeś. Zapewne wagony były wymieniane w trakcie trwania umowy stąd ich mnogość. Tymbardziej nie ma wagonu o sąsiednim numerze. Przedział numerów od najniższego do najwyższego jest ponad 500 wagonów więc szansa że trafisz jest jak w totolotku ;)
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#11
To może i ja pokażę conieco mojego taboru Czeskiego przewoźnika :)
Na początek wagon motorowy serii 840 (zawsze chciałem mieć 810, ale to jak narazie tylko marzenie;) ):
Jakość wykonania naprawdę dobra, napęd też w miarę fajny ogólnie model robi wrażenie:D
IMG_1084.JPG
IMG_1088-001.JPG
IMG_1090.JPG

P.S. Zestawienie lekko fikcyjne, ale prawda jest taka, że w Czechach jest wszystko możliwe ;)
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#12
Wiem, że nie numery boczne. To dla mnie taki skrót myślowy.
Jeśli chodzi o Koleje Śląskie to raczej taka dla mnie ciekawostka bardziej, bo nie zamierzam tych wagonów przerabiać. Ma być pełny czeski skład i faktycznie jak napisał Docteur, muszę dokupić do składu wagon BDs.

EVB420 12 bardzo fajnie to się prezentuje, nawet w takim składzie :)
 

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
137 3 0
#15
ja miałem dwa wagony czeskie od Roco, te pocztowe "blaszaki" podobno jeżdżą na początku składów osobowych, w kolejach regionalnych, widziałem fotki tylko że kolei słowackich właśnie skład osobowy, a z przodu przed lokomotywą wagon pocztowy (towarowy). Ten drugi wagon szutrowy - tu wersja z pokrywą do przewozu wapna, jakiś czas temu stał taki skład z wagonami CD połączony z francuskimi SNCF na stacji Bydgoszcz Wschód Towarowa!!!

DSC00443.JPG
wapniarka CD.JPG
cd blu.jpg
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Teraz to już tylko dla zaspokojenia ciekawości.
Z ciekawości to bym zrobił takie modele. Bardzo mi sie podobają czeskie i słowackie wagony osobowe, towarowe z resztą też, lecz nie zbieram obcych zarządów. Ale te wagony ponieważ miały jeden napis po polsku i jeździły w Polsce z LOTOS-em to już byłby jakiś powód :)
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#18
...na miejscu Kolegi ffox w pierwszym rzędzie uzupełniłbym posiadany skład o model wagonu serii BDs (Roco 64837), a w dalszej kolejności o wagon sypialny, które raczej kursują w nocnych "rzeźniach" o dźwięcznych nazwach "Šírava" czy "Excelsior" pomiędzy Czechami a Słowacją.
Witam,
Posłuchałem się kolegi i nabyłem w końcu bagażowy wagon BDs do zestawu.
Na pierwszy rzut oka wagon jak dla mnie prezentuje się świetnie:

BDs.jpg

...ale niestety posiada typowe błędy:
BDs opis.jpg

- wywietrzniki są osadzone w złych miejscach na dachu (powinny być zamocowane w jasnych punktach na powyższym zdjęciu)
- uchwyty przeprawy promowej (o ile nie pomyliłem nazewnictwa) są kompletnie w złych miejscach (nie wiem czym producent się sugerował, to samo jest w wagonie 1 kl.)
- styropianowe opakowanie zabezpieczające model przed uszkodzeniem jest trochę kiepskie: przy montażu schodków (CRT), wypadają one gdyż styropianowe wypukłe elementy napierają na schodki - a poniżej przedstawiam zdjęcie wygniecionego elementu schodków środkowych przez pudełko:
Stopnie.jpg

Ogólnie model godny polecenia.
Teraz trzeba polować na sypialny.

Pozdrawiam.
 

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#19
Koledzy z Czech mają bardzo ciekawe modele. Na każdym spotkaniu europejskim zachwycam się niektórymi z nich. W planach mam nabycie kilku z nich lub stworzenia ciekawego składu. :)
 
D

Docteur

Gość
#20
To i ja dorzucę kilka fotek modeli wagonów czeskich (a nawet jednego słowackiego) ze swojej kolekcji (żeby nie było, że się tu tylko teoretycznie udzielam ;) )

ACME 55038/3 - Bmz:
DSCF4790.JPG DSCF4789.JPG

ACME 55038/2 - WRmz
DSCF4788.JPG DSCF4787.JPG

ACME 55038/1 - Ampz143
DSCF4786.JPG DSCF4785.JPG

LS Models 48020 - WLABmee ZSSK
DSCF4784.JPG DSCF4783.JPG

Roco - Hbbillns (edycja dla sklepów Ben International i Zerba)
DSCF4780.JPG

Roco 47152 - Habbillns135.0
DSCF4779.JPG
 

Podobne wątki