• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele kolei naszych południowych sąsiadów (ČD/ČSD/ŽSR/ZSSK)

OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#21
Bardzo mnie się podobają te modele ACME, nawet nie wiedziałem o ich istnieniu.
Zazdroszczę ich posiadania.
 
D

Docteur

Gość
#22
U Fransa van der Bena w sprzedaży są jeszcze pojedyncze wagony Ampz i Bmz w malowaniu biało-pomarańczowym (nie ma WRmz), uzupełniający zestaw wagonów EC 173 Vindobona (2xBmz CD, Avmz DB i Bpmdz DB) oraz 2 zestawy wagonów pociągu EC 378 "Carl Maria von Weber" (Ampz146+WRmz oraz 2xBmz). Te ostatnie zestawy są jednak w malowaniu "Najbrt", czyli biało-niebiesko-granatowe.
Swoje zestawy "Vindobony" kupiłem w Parowoziku :)
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#23
A ja mam w planach zakup zestawu startowego Roco nr 41358 z dwoma wagonami osobowymi. Chciałbym stworzyć hipotetyczny / a może coś podobnego jeździ bądź jeździło / skład który jedzie gdzieś z Czech przez Katowice i dalej na północ Polski. Jakie jeszcze muszę do tego zestawu dokupić wagony i ile? Bo sypialne na pewno.
 

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#24
Jak patrzę na modele niektórych, to aż zazdrość zżera - nie można oderwać oka.
Ale modele czeskie na naszym forum, to rzadkość. Czy wszyscy zbierają tylko PKP i tabor amerykański? ;)
Cóż, zawsze chciałem mieć pasażerskie wagony w ich malowaniu. I mam. Bardzo polecam!

Roco 64836, Roco 64835 i Roco 64833
Zobacz załącznik 74932
Zobacz załącznik 74937 Zobacz załącznik 74938
Zobacz załącznik 74941 Zobacz załącznik 74940
Takie wagony śmigały na trasie Częstochowa - Katowice (KS)
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#25
Jak patrzę na modele niektórych, to aż zazdrość zżera - nie można oderwać oka.
Ale modele czeskie na naszym forum, to rzadkość. Czy wszyscy zbierają tylko PKP i tabor amerykański? ;)
Cóż, zawsze chciałem mieć pasażerskie wagony w ich malowaniu. I mam. Bardzo polecam!

Roco 64836, Roco 64835 i Roco 64833
Zobacz załącznik 74932
Zobacz załącznik 74937 Zobacz załącznik 74938
Zobacz załącznik 74941 Zobacz załącznik 74940
Witam. Mogę Cię zapewnić, że nie wszyscy:) U mnie jest tabor austryjacki, węgierski, niemiecki, angielski, z PKP mam jedynie loke PKP CARGO EU43-003 (polskich raczej nie preferuje) i chyba jeden wagon kolei duńskich.
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#27
Znalazłem w sieci taki oto filmik. Interesujący fragment zaczyna się od 10:26min. Czeska lokomotywa elektryczna. Gdzie można taką zdobyć?
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#29
Możesz mieć rację ponieważ na jakichś czeskich stronach znalazłem pikowską, dokładnie taką jak na filmie lokomotywę. Teraz jednak nie znalazłem jej w ofercie PIKO. ATak na marginesie 800 zł kosztuje w tym czeskim sklepie.
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#30
Jeśli chodzi o czeskie elektrowozy Piko produkuje jedynie modele serii 371/372, które z seriami 162/163/263/362/363 łączy jednie (częściowe) podobieństwo pudła
i podwozia. Skody 80E, 76E/80Em, 76Em (czyli DB180, CD371/372) to maszyny dwusystemowe (3kV DC/ 15kV AC) wyprodukowane specjalnie do obsługi pociągów międzynarodowych przez przejście graniczne Decin - Bad Schandau.
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#31
Może źle szukałem ale na stronie piko nie widzę nic czeskiego. Poszukam jeszcze raz. A to DB180 to to samo co BR180. Czyli to co czeskie w wykonaiu PIKO to tylko konwersje z modeli niemieckich tak?
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#32
DB 180 i BR180 to to samo. Czeskie w wykonaniu Piko trudno nawet konwersjami nazwać, bo niemiecka seria 180 i czeska 372 to praktycznie to samo. 371 różni się od nich jedynie prędkością maksymalną, 160km/h przy 120km/h serii 180 (poza jednym egzemplarzem na 160km/h, będącym de facto ex. 371) i 372.
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#33
Dzięki za tak szczegółowe informacje. Powiedz proszę mi jeszcze tylko jedno. Jak przebiegał proces budowy tych dwóch lokomotyw / seria 180 i czeska 372 /. Czyja jest to konstrukcja. Czy to te same loki tylko inne parametry. Czy to czech czy niemiec? Jak wytłumaczyć to "praktycznie to samo"?
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#34
Są to lokomotywy zaprojektowane pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku w Czechosłowacji (Skoda Pilzno) przy udziale przemysłu kolejowego byłej NRD (część elektryczna) z myślą o obsłudze ruchu transgranicznego między obu krajami przez zelektryfikowane wówczas przejście graniczne Decin-Bad Schandau. Zbudowano 20 sztuk dla kolei wschodnioniemieckich (ówczesna seria 230 DR czyli późniejsza 180 DB) oraz 15 sztuk bliźniaczych maszyn dla kolei czechosłowackich, (seria 372) z których w latach 90-tych kilka egzemplarzy przystosowano do prędkości 160km/h w związku z obsługą pociągów EC między Czechami a Niemcami. Ciekawostką jest fakt, że niemieckie maszyny przez wiele lat wjeżdżały do Polski (odcinek od granicy do Rzepina) obsługując pociągi EC relacji Berlin-Warszawa. Podobnie krótki epizod zaliczyły czeskie 371.
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#36
W H0 tylko Piko robi i to w drogiej wersji Classic. Pisałem kiedyś o tych modelach. Wizualnie prezentują się bardzo dobrze, natomiast technicznie znacznie gorzej i dlatego regularna cena wydaje się mocno zawyżona.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#37
Wydaje mi się, że w Czechach jakiś małoseryjny producent oferuje modele lokomotyw tej rodziny, być może w oparciu o model Piko. Może warto pogrzebać po czeskich stronach? Škoda budowała w latach 1980-tych kilka serii bardzo podobnych zewnętrznie lokomotyw. Były wersje jednonapięciowe 3 kV DC i 15 kV 50 Hz, jak i dwunapięciowe (na oba te napięcia) oraz wspomniana seria dwunapięciowych 3 kV DC/15 kv 16 2/3 Hz. O tych maszynach dyskutowaliśmy już wcześniej na forum:
http://forum.modelarstwo.info/threads/czeskie-loki-w-przewozach-regionalnych.13686/#post-181467
 

Podobne wątki