• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele dominiik H0 i TT

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
#21
Kiedyś robiłem próbę z platformą podczołgową, ale kruchość druku praktycznie dyskwalifikuje użycie takich modeli jako wagonów, zwłaszcza gdy intensywność jazd jest duża. Wózek dałbym gotowy z plastiku, albo pogadałbym np z kolegą @Ranger na temat odlewów - ostatnio do cystern dołączył fajne wózki - ładnie odlane i przy tym ciężkie. Obniża to środek ciężkości i nie trzeba bawić się w płytki dociążające.
Z kolei całość swego czasu chciałem zrobić jako hybrydę druku i blaszek, ale temat mnie zmęczył i póki co leży.
Wózki 1XTa w TT mam w ofercie od zawsze.
Zresztą mam je tez w H0 i N.
Nawet do Z szykujemy.
 

andrzejc

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#22
Odkupiłem od kolegi Dominiik tą platformę, dołożyłem wózki 1XTa od Rangera i wagon stoi już na kołach. Muszę powalczyć
z kk-esem i pomalować całość.
 
OP
OP
D

dominiik

Nowy użytkownik
Reakcje
11 0 0
#24
Astro -oczywiście zapoznałem się z tym wątkiem odnośnie Twojej platformy na forum. Uzyskałem z niego wiele istotnych informacji.
Prezentowana testowa niemiecka platforma Rlmmps jest oparta na gotowym projekcie w skali H0 została przeskalowana, zmieniona w kilku miejscach- służy do zebrania doświadczeń, nauki i finalnie zrobienia polskich Samms i Smms w skali TT

Jeśli zastosujemy zwykłą żywicę to oczywiście model będzie kruchy pewne elementy będą się wycierać, łamać. Ale stosując żywice techniczne problem nam prawie znika, postęp w temacie żywic jest ogromny i można coś dobrać z bogatej oferty producentów.
Odnośnie ciężaru to faktycznie jest z tym problem, platforma jest bardzo lekka i bez pojazdu (czołgu) źle jeździ.
W platformie mamy niestety bardzo mało miejsca aby coś dodać. Więc też pomyślałem o wózkach odlewanych z UMF aby tą masę zyskać i środek ciężkości był nisko. Na sztuki nie mogłem zamówić wózków 1XTa -bo już nie są dostępne -takie info dostałem więc zamówiłem węglarki 2 i 3 osiowe na dawców ;)
Nie chcę się wdawać w szczegóły -więc napiszę tak -wózki i kks UMF nie spełniają moich oczekiwań. Mnie się trafiły krzywe, trudne do spasowania itd. może takie egzemplarze
20230324_092740.jpg

Aktualnie drukowane wózki są ok. Na KKS jest mało miejsca, i przyjęte rozwiązanie czasem się sprawdza czasem nie -przycina się. Więc na chwilę obecną jest źle.

20230324_105030.jpg 20230324_115837.jpg

Ten element zostanie całkiem przeprojektowany. I na tym elemencie mi zależy.
Bo jeśli KKS się uda zrobić dobrze i w miarę uniwersalnie. to Da się to wykorzystać w wielu innych konstrukcjach.
Dla mnie priorytetem jest zrobienie tego w TT i żeby jak najwięcej elementów było drukowanych w 3D
Ogólnie już wiem że wagony są sporym wyzwaniem zwłaszcza jeśli nie chcemy wykorzystać elementów z tzw. "dawców".
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 0
W robocie 3
W robocie 400

Podobne wątki