• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele 3D

Xsysiek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Ostatnio mi się trochę nudziło i zacząłem dłubać w programie graficznym. Na warsztat wziąłem Eaos 412W. Rysunki zaczerpnąłem ze strony PKP Cargo. Oto wynik dłubaniny:

Zauważyłem, że niektórych elementów nie da się wykonać w druku 3D i trzeba się posiłkować innymi metodami (stopnie, uchwyty, wózki, KK czy zderzaki). Inaczej muszą być strasznie grube jak podest do drzwi powyżej. Obecna cena tego wagonu wynosi ok. 20-22$ w druku 3D. Docelowo będę chciał umieścić 4 wagony w jednej kasecie drukującej.

Co można jeszcze tutaj poprawić? Co jest nie tak? Ma ktoś jakieś inne propozycje co można wykonać w N?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#3
Buda ładna. A co wykonać? Hmmm Wykonaj to co Ci jest potrzebne/nie ma na rynku. I nie ma znaczenia skala, gdyż jak dobrze wykonasz projekt to wydrukujesz go zarówno w N,TT, H0, 0 1, G. Ja na przykład na pewno bym widział takie pudło u siebie w zerówce. ;-)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#4
Wydrukować da się wszystko, zależy tylko na jakiej drukarce i z jaką dokładnością. No i oczywiście cena :).
 
OP
OP
Xsysiek

Xsysiek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
To może się pochwalę co dotąd wyszło:

Eaos 415W

Eaos 449W

Eaos 425Wa

Wszystko robiłem na podstawie katalogu wagonów PKP, rysunków tech. producenta (tylko 449W), zdjęć itd. Do tego zrobiłem kinematykę krótkiego sprzęgu, gniazda sprzęgu oraz montaż pod wózki Fleischmann/Minitrix. Zrobię też wersję pod wózki Hobbytraina. Wagony są przygotowane pod zderzaki od Luck Feinmechanik. Będę jeszcze kombinował nad dodatkami np. poręcze, przewody itd. z elementów fototrawionych. Ciągle walczę z własnym wózkiem Y25, ale to nie takie proste.

Modele poszły już do wydruku, będą do końca tygodnia. Zobaczę wtedy co da się wydrukować, a czego nie. Minimalna grubość detali to 0,2 mm a elementów nośnych to 0,5 do 0,8 mm. Dokładność wydruku to 20 mikrometrów w trzech osiach. Obecna cena pudła to 55 zł netto.

Natomiast nie zgodzę się, że jeden model będzie pasował do wielu skal. Bo np. w H0 dałoby się już wydrukować poręcze, a inne elementy już bym musiał robić dokładnie a nie na odwal :D Zresztą model w H0 kosztowałby 2x więcej. A w 0 byłby nie do wykonania, bo by się nie zmieścił w obszarze wydruku. Już prędzej bym widział to w Z.

Inne nad którymi będę pracował:
Wagon 120A
Wagon 111A
Wagon 443V
Wagon 418V
Dragon E6DCP
SM31
Newag 6Dg
 

ziomus

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Hej, pozwolę się podłączyć pod temat z pytaniem. Zajmuję się grafiką 3d i 2d na co dzień, kiedyś na początku ramach hobby tworzyłem dodatki do gier, głównie modele autobusów, tramwajów, budynków jakieś małej infrastruktury. Ostatnio zainteresowałem się właśnie drukiem 3d, natomiast na pokazach których byłem jednak trochę ogarnąłem że musi to być jakiś lepszy sprzęt bo elementy w H0(taką skala mnie interesuje), wymagają bardziej precyzyjnych ustawień i pustych przestrzeni w środku (np: latarnie by poprowadzić kable lub zmieścić diodę, dodatkowy nadruk np; przezroczystego klosza). Ktoś z Was jest po jakiś przejściach ze zleconym gdzieś drukiem 3d lub sam drukuje, tak abym mógł się skontaktować i podpytać o parę rzeczy :) . Pozdrawiam :)
 
OP
OP
Xsysiek

Xsysiek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Modele przyszły i powiem, że jestem w 60% zadowolony. Tak się mniej więcej prezentują:

A tak wygląda pojedynczy wagon po złożeniu:

Niestety drobne elementy uległy zniszczeniu - dopiero po fakcie wykonawca powiedział mi, że elementy są zbyt cienkie lub wiszące. Mam 3 opcje do wyboru:
1. Pogrubić je 1,5x
2. Wykonać grubą ramkę ochronną (za którą trzeba dopłacić, bo cena zależna jest od wymiarów modelu i ilości materiału)
3. Zrezygnować z nich całkowicie i zrobić je z blaszek

Faktura modelu jest do dopracowania. Wagon jeździ bardzo dobrze. Walnąłem się z pozycją kinematyki sprzęgu - muszę przesunąć o 1,5 mm do przodu i nieznacznie ją poszerzyć (o 0,2 mm).
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#9
Bardzo ładnie, ale muszę cię zmartwić, czeka cię sporo szlifowania drobnym papierkiem ściernym. Technologia PolyJet ma to do siebie że jest dokładna ale mimo wszystko nakładana warstwami. Po pomalowaniu, nawet podkładem będzie wyglądał tak jakby ktoś po nich przejechał szczotką drucianą. Drobnicę radzę wykonać z blaszek, przy tej skali nie będzie to dobrze wyglądać wydrukowane. Aby element był w miarę trwały musi mieć około 1mm.

Poza tym bardzo ładne wagoniki.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#11
Przepraszam, że tak głupio zapytam... w jakim kolega pracował programie jeśli to nie tajemnica (służbowa,prywatna, inna ;))?
Pytam, bo sam planuje się bawić z budową 27WE w N'ce i niestety problem będę miał z kabiną ( opcja 3D lub odlew) a w temacie 3D ciemny jestem jak tabaka w rogu...

Pozdrawiam z MMz:)
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#12
Przyłączam się do pytania kol. @Harry Potter . Zaczynam poważnie myśleć o Lxd2 w skali 0e wydrukowanej w 3D i uzupełnionej o blaszki. Zacząłem też ją rysować w 123d design, ale wydaje mi się, że ten program jest dość ubogi
 

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#13
Dwie moje uwagi:
1) wykonaj jeden wydruk budy - matkę, którą obrobisz i odlejesz z żywicy - wyjdzie dużo taniej i mniej roboty bo szlifować będziesz musiał tylko raz.
2) elementy delikatne wykonaj jako drukowane w ramkach, żeby się nie połamały lub trawione i później doklej do odlanego modelu
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 1
T
Tabor 17
Tabor 10
A
Tabor 11
H
Tabor 17

Podobne wątki