• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model wagonu platformy serii Slmmps

Tomala

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
414 14 1
#1
Z czystym sumieniem napisać, że projekt jest w 100% mój. Wagon serii Slmmps używany przez PKP CARGO wersja 1. Po wypaleniu okazało się, że detale zostały spalone przez laser, bo były po prostu za filigranowe. Docelowo posłużę się gotowymi elementami z dostępnych na rynku blaszek. Odeskowania nie zrobiłem, bo nie mam forniru o grubości 3 mm. Po sklejeniu niestety okazało się, że kilka elementów źle wymiarowałem, ale najważniejsze, że model może jeździć. Kilka poprawek, zaprojektować kalki, pomalować i będzie śmigał. Zapraszam do przekazywania cennych uwag szczególnie tych krytycznych.

ps. może ktoś z Was mi podpowiedzieć, czy są dostępne w sprzedaży obręcze, kółeczka - nie wiem jak to nazwać, ale znajdują się na ścianie bocznej oryginału, a w skali H0 będą miały średnicę 1,5 mm.
sl1.jpg
sl2.jpg
sl3.jpg
sl4.jpg
sl5.jpg
 
OP
OP
Tomala

Tomala

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
414 14 1
#2
Poniżej fotka oryginału, tu widać te kółeczka, o które i się rozchodzi. Podejrzewam, że służą do mocowania pojazdów wojskowych w transporcie. Zdjęcie nie moje i z góry przepraszam autora za wykorzystanie.
Clipboard01.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#3
Kółka o średnicy 1,5 mm, można sobie zrobić własnoręcznie.
Z braku forniru o grubości 3 mm, choć to już pewnie nie fornir, można użyć cieńszego a różnicę zniwelować kartonem, to takie proste,
 
Ostatnio edytowane:

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#4
(y) Świetna robota, już na tym etapie wygląda świetnie :cool:. Trzymam kciuki.
Sam planuję poskładać zarówno 443 jak i 426 zatem będę podglądał rozwiązania :D.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#5
Kółka o średnicy 1,5 mm, można sobie zrobić własnoręcznie.
Przepraszam za OT, ale czuję się zobowiązany listem pewnego kolegi który mi zarzucił iż jedynie się wymądrzam, a niczego nie zrobiłem w życiu, do pokazania wykonania wspomnianych uchwytów na wagonie.

Drut o średnicy 0,2 mm, rozgrzany nad zapalniczką, następnie nawinięty na wiertło 0,9 mm, i pocięty na pojedyńcze kółka nożem, po rozprężeniu daje kółko o średnicy około 1,5 mm.

IMG_1845.jpg


Uchwyt wygięty z tego samego drutu na listewce o grubości 0,7 mm, jest trochę inny w kształcie od tego pokazanego na oryginalnym wagonie, ale to tylko próba/dowód, otwory w kartonie wykonane wiertłem o średnicy 0,27 mm, kółka nie lutowałem, ale nie jest to trudne.
Zdjęcie beznadziejnej jakości, za co przepraszam, ale wykonaliśmy je smarkfonem przez zwykłą lupę włókienniczą.

333.jpg


Czas wykonania takiego kólka z mocowaniem i zdjęciami 7 minut.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#6
Brakuje mi tej pustej przestrzeni, która w oryginale, jest pomiędzy dwoma poszyciami burty.
Może wypalić podebrania, które będą to imitowały. Podpórki najazdów, są dobrze przyklejone?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki