• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model Pt47 w H0

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#1
Witam po dłuższej przerwie - tym razem zamieszczę minirelację z budowy mojego kolejnego modelu parowozu w H0 - Pt47. Ponieważ model powstawał w bardzo wolnym tempie, na ile pozwalał mi wolny czas, dlatego nie prowadziłem dokładnej relacji z jego powstawania, ograniczając się do wzmianek o postępach na sąsiednim forum. Budowa zajęła mi łącznie 3 i pół roku, a zaczynałem tym razem od gotowego napędu Weinerta, w kórym wymieniłem tylko koła i od wyciętych laserem z blachy mosiężnej 1 mm ostojnic. Koła zakupiłem w RB Model.

Pt47 ostojnice i koła RB Model.jpg


33D48 zmodyfikowany napęd Weinerta.jpg


Technologia wykonania modelu była podobna jak mój poprzedni model Ty51 - dużo polistyrenu klejonego klejem acetonowym lub cyjanoakrylem, troche blaszek I drucików. Dużo by mówić, ale najlepiej oddadzą to zdjęcia. Najpierw tender z napędem:

33D48 rama wózka 1.jpg


33D48 przymiarki 1.jpg


33D48 skrzynia tendra 4.jpg


...a teraz parowóz:

Pt47 blok cylindrów.jpg




Pt47 ostoja pomalowana.jpg


Pt47 kocioł 1.jpg


Pt47 czołownica i pomost.jpg


Pt47 budka 1.jpg


Pt47 góra.jpg


Pt47 koła RB Model pomalowane 1.jpg
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#2
Potrafisz człowieka zastrzelić swoją relacją ... ten detal ... ten model ... kolejne cudeńko budujesz ku uciesze wyznawców zaczarowanej pary (y)
Nie daj nam czekającym na kolejną porcję wiadomości uschnąć z zachwytu i niedosytu ... masz dar, więc nie bądź Krakus i podziel się z nami :)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#3
Kilka kolejnych fotek wyjaśniających moje technologie: np. budka jako jeden z elementów scalonych z parowozem na etapie ostatecznego montażu. Zaczynałem od wycięcia elementów z polistyrenu 0,5 mm:

Pt47 budka 0.jpg


Następnie sklejanie - acetonowym klejem do tworzyw (dach przed montażem wygięty na gorąco, żeby nadać mu odpowiednią krzywiznę), potem zabawa w dodatki wszelkie, jak uchwyty, poręcze, drzwi, wywietrzniki...

Pt47 budka 1a.jpg


A tak wygląda budka po pomalowaniu, nałożeniu kalkomanii, przyklejeniu tabliczek fototrawionych, itp. Przepraszam za widoczny kurz :)

Pt47 budka 2.jpg


Elementy z obłościami (jak np. piasecznica) wykonane są również przy jak największym użyciu łatwoobrabialnego tworzywa - zasadniczy obrys z polistyrenu, fragmenty wymagające wykonania zaobleń są przygotowane z odpowiednio grubych warstw, które następnie można obrobić pilniczkami lub papierem ściernym na wymagany kształt:

Pt47 piasecznica.jpg


Tam, gdzie blaszki nie da się zastąpić niczym lepszym (np. ryflowany pomost lub odchylacze dymu), używam metalu:

Pt47 odchylacz dymu.jpg


Na etapie budowy taki model wygląda bardzo "kompozytowo", ale wbrew pozorom technologia jest bardzo trwała i solidna, może nie tak jak modele lutowane z blach, ale przy odpowiednim wzmocnieniu elementów polistyrenowych poprzez użycie arkuszy o wiekszej grubości na elementy przenoszące obciążenia lub mogące się odkształcać, lub poprzez zalanie takich elementów od wewnątrz warstwą kleju epoksydowego (np. Distalu), model jest sztywny i nieodkształcalny.

Pt47 kocioł  z pomostem w fazie budowy.jpg


Model parowozu maluję jeszcze przed zainstalowaniem zewnętrznego osprzętu, aby uniknąć pracochłonnego maskowania, niedomalowań i ekwilibrystyki pędzlem przy malowaniu elementów w innych kolorach niż nadwozie parowozu.

Pt47 przymiarki 2.jpg


Osprzęt montuję na końcu:

Pt47 montowanie osprzętu.jpg
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#4
Osprzęt oczywiście od Mirka555k. Tym razem odpuściłem sobie i zaufałem wirtuozom. Oprócz tego, że model wygląda, oczywiście także jeździ i wydaje dźwięki, dzięki Elvisowi i dekoderowi Zimo MX630 z modułem Uhlenbrock Intellisound. Myślę, że z pociągami pojeździ w czerwcu na wystawie w NCK w Krakowie.
Ponieważ napisałem, że relacja będzie bardzo krótka, czas na efekt finalny. Oczywiście model zawiera też kompromisy i uproszczenia (głównie po to, aby mógł sobie radzić na imprezach modułowych, ale też nie wszystko mi po prostu wyszło tak jak chciałem), ale myślę, że czas uznać go za skończony.


Pt47-93 p.jpg


Pt47-93 u.jpg


Pt47-93 r.jpg


Pt47-93 g.jpg


Pt47-93 o.jpg


Pt47-93 l.jpg
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#5
Tak niewinnie rozpoczęta relacja została podsumowana w piorunujący sposób - ten model jest bezcenny i na bardzo wysokim poziomie - takich Mistrzów modelarstwa nam trzeba, bo w tym przypadku nazywanie Ciebie Mistrzem jest jak najbardziej uzasadnione - zasłużyłeś na to nie pierwszy raz (y)
Piękna Pietucha, więc podejrzewam, że już coś kolejnego z polskich maszyn trafi na warsztat, o ile już nie trafiło :)

A więc prosimy o bis Mistrzu
bis.gif


Dobra, już cicho sza! Niech i inni ocenią, a przede wszystkim docenią :)

Pozdrawiam z nad warsztatu.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#16
Maxeus, Panowie, dziękuję - sam się cieszę, że wreszcie udało się ją skończyć. Dorzucam jeszcze jedną fotkę :)
podejrzewam, że już coś kolejnego z polskich maszyn trafi na warsztat
Pewnie, że trafi. Gdy przymierzałem się do Pt47 kilka lat temu, na tym forum słychać było przynajmniej o kilku projektach kolegów zapowiadających przynajmniej jeden egzemplarz, a nawet małoseryjną produkcję. Szkoda, że nikt nie pociągnął do końca... Ale FENIX pewnie pokaże niedługo swoją?
Co do następnego modelu - moment ukończenia poprzedniego i dobry efekt końcowy zawsze stanowią niesamowitą mobilizację do rozpoczęcia kolejnego. Jeszcze się zastanawiam, mam przynajmnej trzy pomysły, i pewnie siłą rozpędu niedługo znowu zacznę coś charakterystycznego dla naszych torów. Pozdrawiam!

Pt47-93 d.jpg
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#17
Piękny model to i tak mało powiedziane, ten kto się tylko przymierzał do Pt47 wie jak trudno zrobić dobrze jeżdżacy model ze względu na mały rozstaw osi pod kotłem.
Czy blaszka na pomoście to jakiś ogólnie dostęny materiał?
 

Podobne wątki