• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model lokomotywy serii ST43 wykonany przez jan-kol'a

Reakcje
11 1 0
#1
Stałem się posiadaczem modelu ST43-142 wykonanego przez Kolegę jan-kol'a.
ST43-11.jpg

Z informacji o modelu wynika, że jest w nim dekoder jazdy, chyba ZIMO MX630R obsługujący światła manewrowe i piękne czerwone światła wsteczne. Niestety w skrzyneczce z modelem nie ma żadnej informacji ani opisu jak sterować światłami modelu. Przeszukałem forum i przeczytałem wszystkie wątki o spalinowozie ST43 - ale niczego nie znalazłem. Szukałem też informacji w internecie, również bezskutecznie. Napisałem na PW do twórcy modelu, oraz na jego adres mailowy, ale również nie otrzymałem odpowiedzi. Moją ostatnią nadzieją jesteście wy Koledzy, proszę o pomoc użytkowników modelu Rumunka autorstwa jan-kol'a. Jeżeli do waszego modelu jest dołączona ulotka z opisem proszę o jej skan, lub o każdą informację pozwalającą na korzystanie z pełni funkcji oferowanych przez ten model.
 

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
704 8 0
#2
Skontaktuj się z Karolem Marcińczakiem (karol_mar) - obaj jesteście z Poznania. Podjedziesz do chłopa, a on sczyta z tego ZIMO wszystkie mapowania.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
#4
Nie prościej prześledzić reakcje modelu na poszczególne eFki? Jakieś 10-15 minut zabawy włączając w to notowanie wyników i po sprawie.
 
OP
OP
bob4ten
Reakcje
11 1 0
#5
Może i prościej ale czy na całym forum nie ma nikogo, kto posiada model wykonany przez jan-kol'a a przecież trochę ich było i mógłby podzielić się posiadana wiedzą? Z góry dziękuję za pomoc.
 

luc1979

Znany użytkownik
Reakcje
263 0 0
#6
pamiętaj, że JanKol wykonywał modele na przestrzeni kilku lat, przez ten czas montował różne dekodery, wersje dźwieków też sie zmieniały (bo np dodawano nowe albo poprawiano stare) więc nie ma co liczyć na to, że we wszystkich egzemplarzach pod tymi samymi efkami są te same dźwięki. najprościej tak jak mówi Dominik - usiąść z kartką i 20-30 minut posprawdzać reakcję modelu.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#7
Dodatkowo w ST43 Jan-Kol stosował też dedykowane płytki oświetleniowe z własnym dekoderem produkcji karol_mar, które programuje się niezależnie od dekodera jazdy.
Najprościej tak jak piszą koledzy posprawdzać co jest przypisane do klawiszy, ewentualnie zdjąć obudowę, i wtedy będzie jasne co jest zabudowane w tym konkretnie modelu.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#8
Może i prościej ale czy na całym forum nie ma nikogo, kto posiada model wykonany przez jan-kol'a a przecież trochę ich było i mógłby podzielić się posiadana wiedzą? Z góry dziękuję za pomoc.
Postaw na torze, podlacz sterowanie, zaprogramuj adres i wciskaj poszczegolne klawisze na myszce, a w kilka sekund wszystko bedziesz wiedziec. Nie wiem w czym problem.
 
OP
OP
bob4ten
Reakcje
11 1 0
#9
Wczoraj odezwał się jan-kol i podał mi różne kombinacje klawiszy funkcyjnych jakie stosował w swoich modelach. Częściowo rozgryzłem już światła ale jest inny problem - model nie jeździ. Kiedy przekręcam pokrętła multimausa spalinowóz ani drgnie - silnik milczy. Jeżeli zmienię kierunek jazdy, zmieniają się tylko światła białe z czerwonymi. Możliwe, że lokomotywie zaszkodziła tygodniowa podróż. InPost wiózł ją z Ostrowa do Poznania przez Zieloną Górę i trzeba było trzech telefonów na infolinię, żeby doczekać się przesyłki. Będę musiał chyba zajrzeć do wnętrza i sprawdzić czy wszystkie przewody doprowadzające prąd z dekodera do silnika są podłączone a i wyczyszczenie kół też pewnie nie zaszkodzi.
Czy wiecie jak zdejmuje się budę od tego modelu? Z pobieżnego oglądu jest chyba ona na zatrzaskach bo nie widzę żadnych śrub. Na forum był opis że niektóre ST43 mają budę mocowaną 2 śrubami ale to chyba nie taki egzemplarz.
 

luc1979

Znany użytkownik
Reakcje
263 0 0
#10
wygląda na to że masz egzemplarz na zatrzaski. to kiepska wiadomość bo demontaż takiej budy jest dosyć ryzykowny. może skończyć się uszkodzeniem dość kruchego zatrzasku.
 

Szymon32

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
59 2 0
#11
To jest egzemplarz skręcany na śrubki - jest to już zmodyfikowane nadwozie przez Jankola gdzie rama stanowi jedną całość wraz z ramą. Śrubki znajdziesz patrząc od zbiornika
paliwa w kierunku czoła są lekko schowane pod końcem ram wózków musisz lekko skręcić wózki aby je zobaczyć, po jednej śrubce dla każdego wózka na płaski śrubokręt.
Swego czasu Jankol stosował dwa dekodery jeden był to oswietlenia drugi do jazdy może mają różne adresy że nie jeździ.Gdybyś zdecydował się to rozebrać to uważaj na przewody między nadwoziem a podwoziem mogą być krótkie można pourywać nic na siłę.
 
OP
OP
bob4ten
Reakcje
11 1 0
#12
Jeżeli model ma dwa dekodery to jak ustawić na nich ten sam adres? Jeden - ten od świateł ma cv1=678 bo po takim ustawieniu mogę sterować światłami. A jak ustalić adres drugiego i ustawić żeby model i świecił i jeździł?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#13
Normalnie ustawienie CV=X (X - dowolna cyfra, np. 3, standardowe, fabryczne ustawienia dekoderów) powoduje zmianę adresu na X we wszystkich dekoderach, do których taka komenda dotrze, inaczej mówiąc, we wszystkich lokomotywach stojących na torze, niezależnie od tego, co było wcześniej. Ale ten dekoder od świateł ma chyba tzw. "długi adres" i nie wiem, jak zareaguje na takie polecenie. Ale skąd pewność, że są dwa dekodery? Może faktycznie jest jakaś przerwa w przewodach zasilających silnik?
 
OP
OP
bob4ten
Reakcje
11 1 0
#14
Sprawdziłem, obudowa modelu jest przykręcana. Po lekkim skręceniu wózków można zobaczyć dwie śruby, do odkręcenia których jest potrzebny płaski śrubokręt. Lokomotywa ma ustawiony adres 678. Wieczorem otworzę model i zobaczę co z przewodami.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#15
Zanim zaczniesz zdejmować budę to spróbuj zaprogramować oba dekodery (jeżeli są 2) na jeden krótki adres np. 3.
W obu dekoderach adres krótki programuje się tak samo poprzez CV1.
Jak to nic nie pomoże to wtedy faktycznie trzeba zdjąć budę i zobaczyć kabelki, i tu od razu musisz bardzo uważać, bo Jan-Kol stosował do połączeń druty (a nie linki), które mają to do siebie, że są sztywne i bardzo łatwo je oderwać w punktach lutowniczych. Mało tego, wszystkie kabelki (przynajmniej u mnie) były czarne, i jak się oderwało ich więcej jak jeden to już był problem gdzie co przylutować. Jakość lutowania też nie była najwyższa, co skutkowało zwarciami i świeceniem świateł w przeróżny sposób, ja w moim modelu przerabiałem wszystkie kabelki, i teraz mam święty spokój :)
 
1

12g

Gość
#16
Zanim zaczniesz zdejmować budę to spróbuj zaprogramować oba dekodery (jeżeli są 2) na jeden krótki adres np. 3.
W obu dekoderach adres krótki programuje się tak samo poprzez CV1.
Jeśli ma zaprogramowany długi adres to zmiana cv1 nic nie zmieni. Trzeba jeszcze zmienić cv29 na wartość 2 lub 6
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#17
Jasne, dla mnie to było oczywiste, zmiana CV29, ale faktycznie lepiej napisać :)
Ja miałem kiedyś w jakimś modelu Jan-Kola przypadek, że jazda do przodu w dekoderze świateł była przeciwna niż w dekoderze jazdy, i wtedy trzeba było zaprogramować różne wartości w CV29 :)
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 50 6
#18
Również jestem posiadaczem modelu ST43 Jankola. Sam model jest bardzo ładnie wykonany i nie mam doń zastrzeżeń, ale u mnie z kolei występuje objaw migania świateł ( palą się Ok np przez minute, potem gasną na pół minuty i tak w kółko) bądź ich odwrotnego zapalania sie tzn np z przodu palą się czerwone.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#19
Garcia, dokładnie to samo było u mnie, światła żyły po swojemu, po przelutowaniu wszystkich kabelków problem zniknął całkowicie :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 14
Tabor 2
Tabor 12
Tabor 60
Tabor 60

Podobne wątki