• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model lokomotywy serii SM42

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam serdecznie wszystkich czytających i piszących na tym forum.

Modelarstwem kolejowym i kartonowym bawiłem się przeszło 15 lat temu. Od kilku miesięcy zacząłem czytać różne forum modelarskie i mam ogromnę chęć zrobić model SM42. Lokomotywa podobała mi sie zawsze ale niestety zakup gotowego modelu od EFC jest poza zasięgiem finansowym (może kiedyś skuszę sie na zakup tańszego kitu do własnego montażu).
Kupiłem BR 290 Roco (wiem że ma o 1 mm różny rozstaw osi w wózku), od którego wykorzystam wózki i silnik reszta będzie wykonana głównie z polistyrenu.
W modelu chcę zrobić oczywiście oświetlenie no i jak by się dało obrotowy wentylator - ale to będzie trudne do wykonania.
Ponieważ nie mam planów SM42 model zacząłem wykonywać na podstawie sklejanki GPM, kupiłem też elementy fototrawione. Niestety model kartonowy jest mocno uproszczony niektóre elementy są wogóle pominięte inne się nie zgadzają ze zdjęciami.
Na razie wykonałem ostoję, osadziłem wózki, silnik i w sumie teraz by nie popełniać błędów prace utkwiły z powodu braku planów.
Oczywiście mam dużo zdjęć i kilka uproszczonych rzutów SM42 ale niestety to trochę mało.

Mam ogromną prośbę może ktoś ma jakieś plany, może Szanowni Forumowicze wiedzą czy można takowe kupić.
Jeżeli ktoś zrobił SM42 proszę jeżeli to mozliwe o zdjęcia. Oczywiście to co jest i było do przeczytania na temat wykonywania SM42 przeczytałem, przynajmniej tak mi się wydaje.
Zdjęcia rozpoczetej budowy wrzucę jutro.

Pozdrawiam i proszę pomoc.
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
To mam - dzieki za odpowiedź, ale niestety mało wymiarów. Przydatny by był bardzo rzut izometryczny ostoi i elementów ale raczej na cos takiego trudno liczyć.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#4
Z uwagą będę śledził relację ponieważ sam miałem zamiar zrobić smkę i też na podstawie wycinanki z GPM-u, ale skoro twierdzisz,że dużo szczegółów jest tam pominięte to będzie ciężko :cry:
Jednak bardzo Ci dopinguję i prosimy o relację z budowy ( tą fotograficzną również)
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Zbyszek napisał(a):
To nic, że ściany kabiny maszynisty lekko pofalowane....
Pofalowanie to raczej złudzenie na zdjęciu. Na którym to widać najbardziej moze coś przeoczyłem?? Można jeszcze poprawić elementy poskładane do zdjęcia czyli nic nie trzeba będzie niszczyć.
Do profesjonalnego modelu daleko będzie bo to taka kombinacja planów, zdjęć, sklejanki i własnej koncepcji. Ale nic mam chęć ogromną go skończyć i zacząć nową lokomotywę kleić.
Dzięki za dobre słowo i krytykę!
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#9
Przepraszam najmocniej, oglądałem jeszcze raz fotkę i przecież SMka ma na scianach czołowych budki takie załamania. To było złudzenie optyczne... :neutral:
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
chf napisał(a):
Wykonujesz ją z kartonu czy z tworzywa ??
grzesiek90 napisał(a):
Piękna robota:) A jakiej grubości PCV użył Pan w tym modelu??? JA jestem na etapie budowy stonki ale z kartonu fotki pokażę jutro;]
Kleję z polistyrenowych płytek (HIPS) różnej gfubości 0,25, 0,5, 1, 2mm. Jak trzeba to sklejam kilka warstw. Materiał dobrze sie obrabia i mam nadzieję że będzie sie dobrze malował.

Malowane raczej bedzie podkładem szarym akrylowym Motipa i farbami Vallejo. Może ktoś ma jakieś rady co do innych farb? Czy może te będą dobre?
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Z motipem zrób próbę - podkład ma domieszki nitro i potrafi zmiekczyć a co za tym idzie odkształcić plastik. Motip ma podkład do plastików (bezbarwny) i mozna by nim zabezpieczyć przed nałożeniem warstwy podkładowej barwnej. Myślę że próba na jakims ścinku wszystko wyjaśni.
Powodzenia i oby tak dalej!
Stach
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Robiłem próby na polistyrenie motipem akrylowym trzyma sie dobrze i objawów niszczenie tworzywa nie ma. Nawet arkusik 0,25 mm pomalowany nie odkształca się.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#18
Chciałem zapytać czy prace nad SM-ką trwają ,czy dręczy Ciebie brak czasu na budowę. Jeżeli masz coś nowego to dawaj relację, bo nie mogę się doczekać efektu końcowego.
Życzę wiele wytrwałości i weny twórczej.
Fajnie jak dotąd to wygląda i nieźle się zapowiada BRAWO :!: :!:
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
ZBIN1964 napisał(a):
Chciałem zapytać czy prace nad SM-ką trwają ,czy dręczy Ciebie brak czasu na budowę. Jeżeli masz coś nowego to dawaj relację, bo nie mogę się doczekać efektu końcowego.
Witam

Prace idą powoli. Czekam na reflektory i bufory (doczekać sie nie mogę) od Kluby. Mam problem ze zrobieniem daszka kabiny. Wydawało mi sie że to nic trudnego a jedneak ciągle kombinuję by wyglądał dobrze i coś nie wychodzi. Głowna przyczyna opóźnienia to brak aerografu i kompresora i czasu oczywiście. Jak tylko pracę ruszą by coś konkretnego pokazać wrzucę zdjęcia.

Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 14
Tabor 2
Tabor 256
Tabor 12
Tabor 60

Podobne wątki