• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model lokomotywy serii EP09

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#1
Witam wszystkich w nowym wątku. Długo się zastanawiałem, ale w końcu postanowiłem podzielić się swoimi problemami ;)

Lokomotywa powstaje na wózkach od BR218 PIKO, zmienione zostaną koła i maskownice.
Zamówiłem już kalkomanie i trawioniki. Mam zamiar zastosować pantografy PIKO http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=458, dekoder Lenz GOLD oraz silnik Faulhabera. I tutaj mam problem. Nie mogę dopasować takiego silnika, którego ośka od początku jednej strony do końca drugiej, ma długość 4-4,5cm. Obecnie lok jeździ na silniku PIKO Hobby, ale to totalna tandeta. W loku chcę również wykonać wnętrze kabin. Mam też problem z oświetleniem, ponieważ w razie przepalenia się "świecidła" nie będę miał do niego dostępu :???:

Bardzo proszę o pomoc i komentarze :D


P.S. Ponieważ nie posiadam aparatu cyfrowego, zdjęcia będę ukazywał etapami :sad:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Re: EP09 H0 z mosiądzu

krzychu12231 napisał(a):
Witam wszystkich w nowym wątku. Długo się zastanawiałem, ale w końcu postanowiłem podzielić się swoimi problemami ;)

Lokomotywa powstaje na wózkach od BR218 PIKO, zmienione zostaną koła i maskownice.
Zamówiłem już kalkomanie i trawioniki. Mam zamiar zastosować pantografy PIKO http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=458, dekoder Lenz GOLD oraz silnik Faulhabera. I tutaj mam problem. Nie mogę dopasować takiego silnika, którego ośka od początku jednej strony do końca drugiej, ma długość 4-4,5cm. Obecnie lok jeździ na silniku PIKO Hobby, ale to totalna tandeta. W loku chcę również wykonać wnętrze kabin. Mam też problem z oświetleniem, ponieważ w razie przepalenia się "świecidła" nie będę miał do niego dostępu :???:

Bardzo proszę o pomoc i komentarze :D


P.S. Ponieważ nie posiadam aparatu cyfrowego, zdjęcia będę ukazywał etapami :sad:
Możesz zrobić kabinę wyjmowaną, właśnie sie zastanawiam jak to u siebie rozwiązać i jeśli sie zdecyduje na wnętrze to kabina będzie z płytki drukowanej do której przyłącze oświetlenie, nie wiem ile w tym EP09 będziesz miał miejsca, ale jesli zmieścisz kabiny to i oświetlenie wejdzie
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#3
Dioda LED się nie przepali, o ile sam jej do tego nie zachęcisz przez błędne podłączenie. Trwałość jest specyfikowana jako czas do spadku jasności o 50% i wynosi od 50 do 100 tysięcy godzin. Jest tylko jedno zastrzeżenie - diody z InGaN (czyli np. białe) niektórch chińskich producentów mają wadę fabryczną, która ujawnia się po kilku minutach lub godzinach - dioda przestaje świecić lub świeci b. słabo. Mamy ten kłopot np. z diodami firmy Optosupply, które sprzedaje TME. Od 5 do 10% diod odpada w przedbiegach.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Blue napisał(a):
Dioda LED się nie przepali, o ile sam jej do tego nie zachęcisz przez błędne podłączenie. Trwałość jest specyfikowana jako czas do spadku jasności o 50% i wynosi od 50 do 100 tysięcy godzin. Jest tylko jedno zastrzeżenie - diody z InGaN (czyli np. białe) niektórch chińskich producentów mają wadę fabryczną, która ujawnia się po kilku minutach lub godzinach - dioda przestaje świecić lub świeci b. słabo. Mamy ten kłopot np. z diodami firmy Optosupply, które sprzedaje TME. Od 5 do 10% diod odpada w przedbiegach.
Blue zapomniał, że żarówki jeszcze istnieją :)

Tak na marginesie możesz odsprzedać kilka SMD ciepło-białych ?
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#5
Fakt, powoli zapominam o żarówkach, bo w stosunku do LED mają wyłącznie wady. Diodami zawsze steruję z mikrokontrolerów przez PWM, więc bez problemu uzyskuję efekty "żarówkowe", czyli bezwładność zapalania i gaszenia. Źródełko prądowe zapewnia stałą jasność świecenia - no po prostu ślicznie (jak w BD60) i w dodatku tanio.

Jakie chcesz te ciepłobiałe LED? - daj znać na PW. Upolowałem b. tanie 5 mm, a mogę upolować 3 mm nieco droższe - trochę powyżej 1 zł. Najgorzej z 0603 - mam, ale drogie.
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#7
Re: EP09 H0 z mosiądzu

pepej napisał(a):
Możesz zrobić kabinę wyjmowaną, właśnie sie zastanawiam jak to u siebie rozwiązać i jeśli sie zdecyduje na wnętrze to kabina będzie z płytki drukowanej do której przyłącze oświetlenie, nie wiem ile w tym EP09 będziesz miał miejsca, ale jesli zmieścisz kabiny to i oświetlenie wejdzie
Zastanawiałem się nad tym, ale nie da rady :sad: Podłogi kabin są częścią podwozia (które zrobiłem od podstaw). Gdyby podwozie było kupne byłoby inaczej.

Jeśli chodzi o diody to dzisiaj wyruszam na polowanie :D
Dam znać jak coś skombinuję ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Blue napisał(a):
Fakt, powoli zapominam o żarówkach, bo w stosunku do LED mają wyłącznie wady. Diodami zawsze steruję z mikrokontrolerów przez PWM, więc bez problemu uzyskuję efekty "żarówkowe", czyli bezwładność zapalania i gaszenia. Źródełko prądowe zapewnia stałą jasność świecenia - no po prostu ślicznie (jak w BD60) i w dodatku tanio.
No tak pojawienie się ciepłych białych LED'ów sporo namieszało w temacie oświetlania modeli :) Nawet Roco w BR114 / 204 pakuje już SMD :) światło trochę inne niż żarówki ale do zaakceptowania , wkurza mnie jedynie mruganie oświetlania w analogu :(

Blue napisał(a):
Jakie chcesz te ciepłobiałe LED? - daj znać na PW. Upolowałem b. tanie 5 mm, a mogę upolować 3 mm nieco droższe - trochę powyżej 1 zł. Najgorzej z 0603 - mam, ale drogie.
Zaraz skrobnę PW:)
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
Widziałem i miałem w garści. Do oświetlenia półek w mieszkaniu b. dobre. Do wagonów w skalach 0, I lub II pewnie też. Taśma ma nieco ponad 1 cm szerokości, a diody są w obudowach PLCC2, czyli bodajże 3528 - wielgaśne.

Co do mrugania: u mnie nic nie mruga. Wynajmijcie elektronika, to Wam też przestanie mrugać ;)

A konkretnie: z szyn wchodzimy na mostek prostowniczy. Za mostkiem łączymy odbiornik (czyli nasze LED ze źródłami/rezystorami), a równolegle do nich obwodzik taki jak niżej.
Dioda - dowolna, rezystor 200 Ohm, czyli po polsku "omów", dowolnej mocy. Kondensator największej pojemności jaka tylko wejdzie w obudowę - ja używam 470 lub 1000 uF.
 

Załączniki

OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#12
Witam po przerwie ale miałem problemy z internetem :sad:
Dzisiaj albo jutro wstawię foty dziewiątki ;)
Zastanawiam się jednak co do pantografów, bo te po otwarciu są zbyt wysokie (wiem, że tak ma być, ale nie wiem czy aż tyle) i dlatego obawiam się czy nie zerwę trakcji. Próbował ktoś kiedyś z tymi pantografami? A może kupić jakieś inne :???: (jeszcze nie mam żadnych).
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
krzychu12231 napisał(a):
Witam po przerwie ale miałem problemy z internetem :sad:
Dzisiaj albo jutro wstawię foty dziewiątki ;)
Zastanawiam się jednak co do pantografów, bo te po otwarciu są zbyt wysokie (wiem, że tak ma być, ale nie wiem czy aż tyle) i dlatego obawiam się czy nie zerwę trakcji. Próbował ktoś kiedyś z tymi pantografami? A może kupić jakieś inne :???: (jeszcze nie mam żadnych).

Budę robisz od podstaw czy z jakiegoś KIT'u?
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#16
Mam prośbę. Potrzebowałbym jakieś dokładne foty moskownic wózków i elektromagnesu SHP. Jedną maskownicę wydłubałem (będzie widoczna na zdjęciach ale słabo) ale nie jestem do końca zadowolony z efektu. Przydałyby się też foty izolatorów na dachu.
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#20
Maverick33 napisał(a):
krzychu12231 - daj maila to ci cos podesle
krzychu12231@wp.pl


Jest tylko jedno zastrzeżenie - diody z InGaN (czyli np. białe) niektórch chińskich producentów mają wadę fabryczną, która ujawnia się po kilku minutach lub godzinach - dioda przestaje świecić lub świeci b. słabo.
Dzisiaj zauważyłem inną wadę chińskiej diody (innych w sklepie elektronicznym nie mieli),
a mianowicie: wykonałem jeden reflektor wg wskazówek Rotora. Wszystko pięknie, rezystor 1 kilo om. Świeciło dla próby ok. 1 godziny. Po włożeniu do loka i uruchomieniu silnika dioda poszła z dymem (świeciła przez jakiś 30 centymetrów jazdy). Myślę, że to przez impulsy emitowane przez silnik (dla prób było w analogu). Teraz od razu robię pod DCC.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 14
Tabor 2
Tabor 12
Tabor 60
Tabor 60

Podobne wątki