• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model lokomotywy serii EP09

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#21
A postawiłeś przed tą diodą diodę protowniczą ew. dałeś drugą antyrównolegle? Jeśli nie, to nie jest problem "chińskości" - diody z InGaN są bardzo wrażliwe na impulsy napięciowe w obie strony, a zwłaszcza w kierunku zaporowym.
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#22
Diody prostownicze nic przy diodach świecących nie dają. Robiłem eksperymenty i mimo to migałe na wstecznym i przepalały się. Jedyne co wczoraj wymyśliłem to z tą diodą antyrównoległą. Raz świeci biała, raz czerwona -no tym samym rezystorze.


Teraz myślę nad dekoderem. Chciałem Lenza, ale go nie wolno w nic owijać, a w mojej EP09 jest mało miejsca i bedzie ciasno. Boję się, żeby nie doszło do zwarcia.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#23
krzychu12231 napisał(a):
Diody prostownicze nic przy diodach świecących nie dają. Robiłem eksperymenty i mimo to migałe na wstecznym i przepalały się. Jedyne co wczoraj wymyśliłem to z tą diodą antyrównoległą. Raz świeci biała, raz czerwona -no tym samym rezystorze.


Teraz myślę nad dekoderem. Chciałem Lenza, ale go nie wolno w nic owijać, a w mojej EP09 jest mało miejsca i bedzie ciasno. Boję się, żeby nie doszło do zwarcia.
Prawdopodobnie kupiłeś jakieś lipne led'y robiłem różne próby z oświetleniem w lokach by wyeliminować mruganie, ale dioda nigdy mi nie padła ;)

Odnośnie dekodera to może zbuduj na niego specjalną półkę z blachy i wyłóż ją jakimiś przekładkami izolacyjnymi ? np tekstolitem, a od góry będzie ciepełko będzie sie rozchodzić.

Z czego wykorzystałeś wózki do dziewiątki i jaka jest całkowita długość modelu ?
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#24
pepej napisał(a):
Z czego wykorzystałeś wózki do dziewiątki i jaka jest całkowita długość modelu ?
Tak jak pisałem wózki od BR218 PIKO, ale osobiście bardziej poleciłbym ROCO. Podwozie zrobiłem od podstaw, nawet zawieszenie wózków trudno było zaadaptować (nie wiem jak w ROCO, ale w PIKO to makabra). Moja dziewiątka nie będzie rozbieralna, w następnej postaram się to poprawić :D Gotowego podwozia chyba niegdzie nie da się dostać (zawsze można trochę wydłużyć loka. Mnie to nie satysfakcjonowało, ale można http://www.rotorkorabit.blogspot.com/ )

Długość to 19 cm.
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#25
Wczoraj montowałem gniazdo dekodera i bardzo się zdziwiłem. Wykorzystałem płytkę PIKO, jednak postanowiłem sprawdzić, czy elektronika jest zgodna z ROCO. Kable do silnika tak, kable odbierające prąd z kół tak, oświetlenie nie. Kable były zupełnie inaczej przyłączone. Poprawiłem to oczywiście. Ciekawe, czy gdyby do loka PIKO włożyć dekoder ROCO albo LENZ dałoby się nim normalnie sterować. :???:


pepej napisał(a):
Odnośnie dekodera to może zbuduj na niego specjalną półkę z blachy i wyłóż ją jakimiś przekładkami izolacyjnymi ? np tekstolitem, a od góry będzie ciepełko będzie sie rozchodzić.
Taki też mam plan. Nad jednym wózkiem dekoder, nad drugim gniazdo. Rezystory oświetlenia chciałbym wcisnąć pod pługi (zrobiłem tam coś w stylu półki, od zewnątrz tego nie widać). ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
krzychu12231 napisał(a):
Wczoraj montowałem gniazdo dekodera i bardzo się zdziwiłem. Wykorzystałem płytkę PIKO, jednak postanowiłem sprawdzić, czy elektronika jest zgodna z ROCO. Kable do silnika tak, kable odbierające prąd z kół tak, oświetlenie nie. Kable były zupełnie inaczej przyłączone. Poprawiłem to oczywiście. Ciekawe, czy gdyby do loka PIKO włożyć dekoder ROCO albo LENZ dałoby się nim normalnie sterować. :???:


pepej napisał(a):
Odnośnie dekodera to może zbuduj na niego specjalną półkę z blachy i wyłóż ją jakimiś przekładkami izolacyjnymi ? np tekstolitem, a od góry będzie ciepełko będzie sie rozchodzić.
Taki też mam plan. Nad jednym wózkiem dekoder, nad drugim gniazdo. Rezystory oświetlenia chciałbym wcisnąć pod pługi (zrobiłem tam coś w stylu półki, od zewnątrz tego nie widać). ;)
czekam na lepsze zdjęcia :LOL:
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#27
pepej napisał(a):
czekam na lepsze zdjęcia
Mam nadzieję, że niedługo będę miał okazję pofocić loka cyfrówką :roll: Dzisiaj założyłem pierwszy reflektor. Boję się podłączyć go, żeby się nie spalił :cry: Jak kupie dekoder to wtedy wszystko podłączę. Sam reflektor świeci dość dobrze (zapomniałem napisać, że to mój pierwszy model) ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
krzychu12231 napisał(a):
pepej napisał(a):
czekam na lepsze zdjęcia
Mam nadzieję, że niedługo będę miał okazję pofocić loka cyfrówką :roll: Dzisiaj założyłem pierwszy reflektor. Boję się podłączyć go, żeby się nie spalił :cry: Jak kupie dekoder to wtedy wszystko podłączę. Sam reflektor świeci dość dobrze (zapomniałem napisać, że to mój pierwszy model) ;)
ja sie dziś wkur... głupi byłem, że liczyłem na 500 gwarantowanych godzin świecenia żarówek Miniatronics jedna już padła, a nie przewidziałem łatwej wymiany :(
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#29
No cóż, trzeba reklamować :D
A tak na serio to chyba lepiej jednak robić na LED'ach i SMD. Jest pewniejsze (o ile nie siądzie po pierwszych kilku minutach lub godzinach tak jak napisał Blue). Może z żaróweczkami Miniatronics jest tak samo, że niektóre są lipne :roll:
Gdyby mi padł reflektor po zmontowaniu loka to nie wiem co by się stało :D
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
krzychu12231 napisał(a):
No cóż, trzeba reklamować :D
A tak na serio to chyba lepiej jednak robić na LED'ach i SMD. Jest pewniejsze (o ile nie siądzie po pierwszych kilku minutach lub godzinach tak jak napisał Blue). Może z żaróweczkami Miniatronics jest tak samo, że niektóre są lipne :roll:
Gdyby mi padł reflektor po zmontowaniu loka to nie wiem co by się stało :D
Jak padnie kolejna to przerabiam na LED'y
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#33
A jednak LED'y :D
Ja zrobiłem już 2 reflektory (i trzeci spaliłem). Dzisiaj walczyłem też z semaforem. Mój kolega kupił aparat cyfrowy i jutro lub pojutrze pofocimy loka :grin:
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#37
Obiecane foty. Mogły być jeszcze lepsze, ale to pierwsze zdjęcia nowym aparatem.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że to mój pierwszy model. Następny będzie lepszy.
 

Załączniki

OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#40
Meggido napisał(a):
Mało starannie wykonane i krzywe ściany łącznie z ostoją.
Ściana jest jak cały lok z blachy 0.2 mm, po dolutowaniu dachu na pewno będzie prosta. Co do ostoi to faktycznie trochę nie tak jak powinno być, sam się zdziwiłem, bo w rzeczywistości prawie w ogóle tego nie widać (krzywizna to ok. 0,1-0,2 mm, widoczna na zdjęciu DSC00077.JPG powstała po zamontowaniu zawiszenia wózka -wiele poprawek, lok był zawieszony krzywo, w końcu coś wyszło), postaram się poprawić.
Melchior napisał(a):
MAskownica jak psu z gardła wyjęta
Wiem, że wygląda jak by była wykąpana w gęstym smarze. Jest to wynikiem wielu poprawek. Przydałyby się dokładne foty oryginału. Nie założę jej. I tak jestem z niej średnio zadowolony.


Chciałbym jeszcze dodać, że lokomotywa jest wydłubana ręcznie, części wycinane zwykłymi nożyczkami, okna nawiercane i wypiłowywane zwykłymi pilnikami do metalu. Zanim zacznę budowę następnego modelu, zaopatrzę się w lepsze narzędzia :D
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 14
Tabor 2
Tabor 12
Tabor 60
Tabor 60

Podobne wątki