• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja Model EN57 PIKO - nasze oczekiwania...

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Do dyskusji o konfiguracji lamp i generalnie oświetlenia w EN57 fotka z serialu „07 zgłoś się” odcinek 7 minuta 12:32. Premiera w drugiej połowie lat 1979 roku, więc nagranie pewnie krótko wcześniej.
Górna lampa w odjeżdżającym EN57-879 zamontowana, lampy dolne jeśli dobrze widzę ze zintegrowanym oświetleniem końca składu i działającym górnym oświetleniem końca składu.
5CA501CE-581F-4352-8A3D-A8F67D1579E5.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
lampy dolne jeśli dobrze widzę ze zintegrowanym oświetleniem końca składu i działającym górnym oświetleniem końca składu
Nie całkiem dobrze kolega Ropu zobaczył, bo czerwone światło jest tylko w jednym dolnym reflektorze, a służył(o) tylko do podawania sygnału Pc 2.
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
A starzy poznaniacy na odkurzacz mawiają elektrolux , dlatego ,że przed wojną w Poznaniu było przedstawicielstwo tej f-my, podobnie jak na podgrzewacz wody -gazowy mówi się junkers. Ot tyle o naszej pięknej gwarze regionalnej.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Z info jakie otrzymałem od K.Koj są to :

Uznałem że warto żeby fani IV epoki wiedzieli o tym i zdecydowali się odrazu na zakup żółto-nieb. EN57 w epoce Va.
Trzeba by powtórzyć rozmowę przy nadażającej się okazji z notatnikiem w ręku .
Wybrana wersja do produkcji nie jest wersją przypadkowo wybraną, ale wersją optymalną - jak wyraził się Krzysztof , wynikiem kilkunastodniowej analizy dokumentacji .
Dyskutowany tu EN57-925 wyprodukowano w 1973 z ryflowaną blachą.

Podobnie jak @Andrzej Harassek, podejrzewam, że to pudło nadałoby się do odwzorowania późnej ep. IV.



Jeśli była chociaż jedna taka jednostka o numerze nie większym niż 1113, to miałaby bardzo podobne pudło do modelu Piko.
Kolega @PP1970 podesłał mi linki do tej dyskusji /dzięki/ - zapomniałem o niej - stąd moje pytania w dziale Nowości PKP 2022 dot. EN57.

Osobiście biorę za dobre słowo info kolegi @DRACULA i zakładam, że ta pierwsza mająca się ukazać w styczniu 2022 wersja żółto-niebieska (z tego co czytałem z epoki Va) jest to najwcześniejsza możliwa do wydania przez PIKO wersja w tym malowaniu w takiej formie modelu jaka optymalnie została wybrana do produkcji.

W tych założeniach i tak w głowie kołata się myśl z pytaniem "dlczego nie IVc?" - bo piszecie tu o wersji najwcześniejszej możliwej do wydania z epoki Va, podczas gdy zespół w wyglądzie jak na zdjęciu, które PIKO opublikowało (z tego co pisze kolega EN57-925) został wyprodukowany w latach 70-tych.... (1973). Ryflowana blacha jest, zgarniacz chyba jak od początku produkcji, trzeci reflektor zapewne już był w latach 80-tych dołożony.... więc.... nie wiem w czym taki problem z epoką IVc. Więcej zdjęć z tego co mi wiadomo PIKO nie publikowało, nie wiadomo więc jak będzie wyglądał model poza sugestią ze zdjęcia oryginału. Szczegóły dachu? Też nie widać na tym zdjęciu.

Mimo wszystko przyjmuję do wiadomości to co napisał kolega DRACULA /zakładając, że diabeł tkwi w szczegółach/ - i że to jedyna szansa na zakup żółto-niebieskiej (ale po cichu mimo wszystko liczę na IVc).
 
Ostatnio edytowane:

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Epoka 5a może oznaczać rok 1990 jak i 2000...Być może forma wybrana przez PIKO zawiera element, lub pewien element jest wykonany w taki sposób, że pierwsze jednostki tak zaczęły wyglądać w roku 1995 lub później. Bo nie chce mi się wierzyć, że jeśli model będzie miał rewizję z 1991 roku to nie można wykonać go również w epoce IVc.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
Zastanawiam się zawsze czytając po co te dyskusje, Piko zrobi to co uważa, a nie to co "my" będziemy chcieli. Jak ktoś będzie chciał albo miał ochotę to sobie zmodernizuje "kibla" w taki czy inny sposób wg własnego uznania. Baza jako model będzie, reszta w rękach i umiejętnościach nabywców. Takie są realia producenta i rynku.
 
Ostatnio edytowane:

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Zastanawiam się zawsze czytając po co te dyskusje, Piko zrobi to co uważa, a nie to co "my" będziemy chcieli
No tak. My po prostu próbujemy to przewidzieć, tak samo jak próbuje się przewidzieć pogodę. Głównie po to, by zaplanować sobie jakieś działania :D

Widzę pole do konwersji, chociaż mogą one obejmować szlifowanie dachu, jeśli chcemy cofnąć model do epoki IV.

Ewentualnie firma Modellen będzie miała swoją niszę i pokryje epoki, których nie pokryje PIKO.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
No tak. My po prostu próbujemy to przewidzieć, tak samo jak próbuje się przewidzieć pogodę. Głównie po to, by zaplanować sobie jakieś działania :D

Widzę pole do konwersji, chociaż mogą one obejmować szlifowanie dachu, jeśli chcemy cofnąć model do epoki IV.

Ewentualnie firma Modellen będzie miała swoją niszę i pokryje epoki, których nie pokryje PIKO.

Bedzie 2-3 wersje kibla, na pewno będzie gładka i z ryflami oraz jest przygotowane ok 40 malowań, ale ile wyjdzie czas pokaże.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Bedzie 2-3 wersje kibla, na pewno będzie gładka i z ryflami oraz jest przygotowane ok 40 malowań, ale ile wyjdzie czas pokaże.
No to są rozbieżne informacje, za kol. Dracula:
Wersja przyjęta w wyniku nie dwu tygodniowej ale 2 miesięcznej ! analizy charakteryzuje się :
- tylko ryflowane wersja
- tylko z trzema reflektorami ( od 1976 )
Co do pozostałych charakterystycznych cech wersji - nie mam przyzwolenia na ich publikację !
W najgorszym przypadku zainteresowani zorientują się w różnicach w 2022r widząc wykonany model.


Dzięki przyjęciu tej wersji do opracowania form będzie można wykonać całą gamę malowań po 1990 r .
Praktycznie na przestrzeni kolejnych 30 ! lat - pełna epoka V i epoka VI.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Z tego co poczytałem wychodzi mi na to, że /kalkulacja po to by podjąć decyzje o zakupie pierwszego modelu jako jedynego możliwego przedstawiciela epoki IVc/:

Pierwszy model jaki ma się ukazać w malowaniu a'la PRL (żółto-niebieski/ planowany na styczeń 2022 będzie to jedyny model z najwcześniejszą możliwą rewizją w tym malowaniu. Stawiam na MD Wrocław i rok 1988/1989 (na to liczę - jest bowiem możliwa taka rewizja w układzie pierdół konstrukcyjnych o których tu pisano). Stawiam też, że dla ograniczenia kosztów PIKO będzie produkowało wersję raczej z jednym układem osprzętu na dachu - i będzie to układ po zmianach na dachu (o czym wspomniano w poście #41), które były dokonane w drugiej połowie lat 80-tych XX w. (te skrzynki przyłączeniowe kabli, o których pisaliście podejrzewam, że będą już przesunięte na ściany czołowe, jak i np. prowadzenie przewodów na dachu będzie już po zmianach w związku właśnie z tym). Taki układ dachu moim zdaniem + info o tym, że zmiana ta była w drugiej połowie lat 80-tych XX w. nie wyklucza wykonania w epoce IVc-II i zapewne przyjęty może być przez PIKO właśnie dlatego, by wypuścić jak najwięcej wersji w późniejszych także epokach bez dodatkowych kosztów, na które wpłynęły by "dodatkowe dachy"...

Tak więc zakładając że model odzwierciedli to co na zdjęciu na stronie PIKO z relacją do pobliskiej Legnicy, stawiam, że ten pierwszy model będzie przedstawiał EN57-925 i możliwie najwcześniejszą rewizję, a po nim zapewne ukażą się kolejne malowania i rewizje późniejsze - chyba że PIKO podobnie jak z SU46 wypuści drugi EN57 w takim malowaniu ale z innej stacji (jak było z SU46-039 i SU46-050 obie z tej samej epoki). Takie moje przewidywania. Pozostaje się tylko pomodlić by taki wyszedł :rolleyes: Teraz czekam na model :)

PS. Jeśli wyjdzie MD Jelenia Góra też się nie obrażę :podstepny: /generalnie lubię dolny śląsk i okolice/

Ze strony Ilostanu:

925.jpg


źródło: https://ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=lok&typ=3&seria=8&lok=1192&numer=925&title=EN57-925
 
Ostatnio edytowane:

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Hmm, a zastanawiałem się czy warto poczekać na trójmiejską EN-57 z lat 1986-89 ...
Nikt nie poda Koledze daty wypuszczenia takiej wersji... ale niecierpliwe kupowanie "nie pasującego" modelu już nieraz się na mnie zemściło, bo po jakimś czasie zwykle ukazywał się "właściwy". Czasem po kilku latach. Modelarstwo i kolekcjonerstwo jest dla cierpliwych :)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Dla cierpliwych jak najbardziej. Tyle, że model EN57 będzie dość drogi i ciekawe ile wydań będzie danego roku? 1 model na rok? Maksymalnie 2 przy tej cenie.
To musiało by być czekania dla niektórych ze 20 lat skoro...
jest przygotowane ok 40 malowań
:)

Właśnie dlatego zapewne wielu tutaj w tym i ja próbowaliśmy "podpytać" co to dokładnie będzie to pierwsze.... tak, żeby już interwencyjnie jakby co zamówić. Ja przyjmuję do wiadomości że będzie późna epoka IVc bo na stronie PIKO jest podpisane, że epoka IV. Gdyby miała być Va to chyba napisali by V..... chyba że ktoś, kto ustawia na stronie PIKO te informacje wpisuje Pi x OKO.
 

Podobne wątki