• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja Model EN57 PIKO - nasze oczekiwania...

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
To musiało by być czekania dla niektórych ze 20 lat skoro...
No tak :D
Ta jedna forma EN57 będzie dojną krową dla PIKO przez 20-30 lat. Dlatego wybrali akurat tę formę, bo daje im takie możliwości.
Może po paru latach powstanie też inna forma, a może nie.

Okres 20 lat w kolekcjonerstwie to nie wieczność.
Nadal mam modele, które kupiłem pod koniec lat 90-tych, czyli ponad 20 lat temu.
I takie, które kupiłem w tym tygodniu.
I nadal cierpliwie czekam na inne, których mi brakuje.
I tak jest ok :)

Na kupowaniu "nie do końca tego, co chcę" naciąłem się parę razy i wyciągnąłem z tego naukę.
O ile np. modele Alberta albo SM można kupić bez ryzyka, bo "w razie czego" sprzedadzą się drożej, to np. z Piko już tak nie jest. Jak widać, zalegają w sklepach lub na znanych portalach.

Proponuję przemyśleć kupno EN57 "nie pasującej do kolekcji", bo potem będzie szkoda sprzedawać taniej. A w międzyczasie pojawi się coś innego, co do kolekcji pasuje jak ulał, ale będzie "ojej, czemu tyle na raz wydają, nie stać mnie na kupno".

W zasadzie, nie ma potrzeby zamawiania z góry modeli Piko. Można poczekać, aż się ukażą. Obejrzeć gotowy model, po czym dopiero podjąć decyzję.


Ja przyjmuję do wiadomości że będzie późna epoka IVc bo na stronie PIKO jest podpisane, że epoka IV. Gdyby miała być Va to chyba napisali by V..... chyba że ktoś, kto ustawia na stronie PIKO te informacje wpisuje Pi x OKO.
Właśnie tak wpisują. Vide ET21 czy OKo1. Lepiej nie wierzyć i poczekać. Przecież ten model nie zniknie ze sklepu w 3 minuty jak pudernice Alberta :D
 
Ostatnio edytowane:

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
W katalogu PIKO jest podana epoka V więc należy się spodziewać pierwszego modelu EN57 właśnie w tej epoce. Z tym że niema podane czy a, b, c, więc może to być różny okres przedziału rewizji.
Gdzie wy widzicie epokę V?
Jeśli ją gdzieś widzicie, to coś im się chyba rozjechało /albo zaktualizowali informacje w tym zakresie/. Z przed chwili...

57.jpg


źródło: https://www.piko-shop.de/en/praesenz/search.html?q=EN57&b_warengruppe_id=0

A jeszce nawiązując do tego:
Trzeci reflektor wprowadzono wcześniej, już w końcu lat 1970.
Pozwolę sobie wrzucić ten link na potwierdzenie, bo akurat trafiłem na niego, a być może tego zdjęcia jeszcze tu nie było: >>> KLIK <<<
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Katalog papierowy i w necie do pobrania podaje epokę V Zobacz załącznik 834106
Dzięki za info. Stawiam jednak, że na stronie www informacje są aktualizowane na bieżąco, zaś katalog wydany by jakiś czas temu. Nie jest więc wykluczone, że bieżąca informacja na stronie www PIKO jest "bardziej" aktualna. Dobra.... nie ciągnę już tematu. Czekam na model i się zobaczy co wyjdzie. Dzięki za odpowiedzi.
 

marbes

Aktywny użytkownik
Reakcje
377 1 0
Dzięki za info. Stawiam jednak, że na stronie www informacje są aktualizowane na bieżąco, zaś katalog wydany by jakiś czas temu. Nie jest więc wykluczone, że bieżąca informacja na stronie www PIKO jest "bardziej" aktualna. Dobra.... nie ciągnę już tematu. Czekam na model i się zobaczy co wyjdzie. Dzięki za odpowiedzi.
Dokładnie trzeba poczekać na gotowy model z datą rewizji wtedy będzie wszystko oczywiste. Ps. Katalog też był poprawiany ze względu na reflektory w parowozie OKo1-12 więc wydaje mi się że jest trochę bajzel pomiędzy stroną, katalogiem, a samymi sklepami.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Pozwolę sobie wrzucić ten link na potwierdzenie, bo akurat trafiłem na niego, a być może tego zdjęcia jeszcze tu nie było: >>> KLIK <<<
Chyba już było, ale warto przypomnieć. Przy okazji, to są właśnie oryginalne kolory, stosowane w ezt właściwie "od zawsze". A co do trzeciego reflektora, to nie wiemy, kiedy dokładnie zrobiono to zdjęcie, mowa jest ogólnie o latach 1970. Moim zdaniem trzeci reflektor zaczęto wprowadzać dopiero w drugiej połowie lub pod koniec lat 1970., więc nie bardzo mi pasuje twierdzenie (w sąsiednim wątku):
Skoro od 1973 produkowano już z górnym reflektorem
Ale nie mam na to dowodów, więc się nie będę upierał. Ale przy okazji pytanie do kolegi @PP1970 czy on ma jakieś dowody na to swoje twierdzenie?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
Dyskutowaliśmy tu kiedyś te górne reflektory. Wyszło, że wprowadzono je co najmniej od 1977.

Nie mam dowodów na wcześniejszą datę, ale mam poszlaki. Numery późniejsze niż 925 mają górny reflektor krótszy. Wnioskowałem, że w takim razie fabryczny.

Jednak data wdrożenia górnego reflektora do produkcji nie musi być identyczna z datą rozpoczęcia montowania go w ZNTK.

Ta data może być wcześniejsza, równa lub późniejsza. Zapewne nie różni się znacznie (pojedyncze lata), ale nadal nie wiemy, kiedy konkretnie zaczęto montować takie reflektory w ZNTK. A zatem, nie wiemy jakie najwcześniejsze lata można odtworzyć z formy PIKO.

Chyba, że zostaną ujawnione jakieś inne cechy tej formy, niewidoczne na foto.

Trzeba jeszcze wziąć poprawkę na ew. przenumerowanie pojazdów, które pozbierano po jakiejś katastrofie - w takim wypadku mogą być odstępstwa od wyglądu typowego dla danego zakresu numeracji.
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Ja przyjąłem do wiadomości to co pisał DRACULA, że jest to wersja od 1988 roku i na takie wykonanie w tym pierwszym modelu liczę, że ten Wrocław, który ma wyjść będzie miał rewizje 1988 /może 1989/.... więc można przyjąć końcówka IVc.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
Nudy, nudy, nudy. Klepanie w klawiaturę jak widać z braku lepszego zajęcia. Do niczego nie prowadzące rozkminki. Niech się chociaż ukażą fotki pierwszego modelu czy jakiegoś prototypu, wtedy będzie co analizować. Ci co są zaangażowani w ten projekt muszą z was mieć niezły ubaw. Jak już nie raz bywało - modelu jeszcze nie ma, ale już został zanalizowany. Ciekawe zjawisko.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
Mea culpa za zaśmiecanie wątku „Nowości”, który ma być ścisłą kopią katalogów producentów.

Ale tutaj, to z całym szacunkiem, właśnie Wy nam zaśmiecacie. Macie przymus czytania, skoro „gdybanie” jest wyraźnie w tytule?
 

jack_flash

Aktywny użytkownik
Reakcje
664 64 8
Mea culpa za zaśmiecanie wątku „Nowości”, który ma być ścisłą kopią katalogów producentów.

Ale tutaj, to z całym szacunkiem, właśnie Wy nam zaśmiecacie. Macie przymus czytania, skoro „gdybanie” jest wyraźnie w tytule?
Osobiście nie mam nic przeciwko „gdybaniu”. Wasze forum, Wasza prerogatywa by wyrażać swoje opinie.
Nawiasem, pracuję w ”biznesie”, gdzie analizuję do upadłego nim cokolwiek powstanie, a potem jeszcze razy+++++ kilka.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Osobiście nie mam nic przeciwko „gdybaniu”. Wasze forum, Wasza prerogatywa by wyrażać swoje opinie.
Nawiasem, pracuję w ”biznesie”, gdzie analizuję do upadłego nim cokolwiek powstanie, a potem jeszcze razy+++++ kilka.

No tak, masz rację, ale tego nikt nie czyta z Piko, nikt nie bierze tego co tu się wypisuje pod uwagę. Jest w Polsce kilku ludzi, a właściwie dwoje, którzy są wyznacznikiem powstania modeli w Piko i to oni wskazują kierunek produkcji modelu. Piko same w sobie nawet tu czy na FB nie zagląda i nie patrzy na te wszystkie wymysły.
Osobiście napiszę tak, więcej pożytku by było, jakby zamienić to klepanie np na tworzenie nowych wątków o tym jak robicie modele w domu.
 

Podobne wątki