• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Mocowanie ładunków na platformach

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#1
Witam, w zasadzie temat stary jak Świat.... ale jednak mam zagwozdkę. W jaki sposób wykonać imitację mocowania powiedzmy bali drzewa przewożonych na platformach.
W jaki sposób klinowano ów ,,materiał,, ? Jak można wykonać ( i z czego najlepiej (wiem że drut :) ) i w jaki sposób ) zrobić wiązania, jakieś pętle ,obejscia .Macie jakieś zdjęcia ? Może jakaś porada ?
Wiem że zaraz zaleje mnie fala krytyki :) że TAKIE kłody to nie realne i w ogóle.... ale tak sobie ubzdurałem i jakoś mi tak się podoba.
Jak przełożyć między kłonicami.... łańcuchy ? drut ?
Proszę o pomoc:)
waago 036 o2.jpg
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#6
Obrazki fajne i dużo mogą podpowiedzieć. Co do zdjęć z neta..... są, w większości dłużyca pokazana jest w transporcie kołowym, zdjęć kolejowych jak na lekarstwo. Ale coś tam się wymyśli a może jeszcze znajdzie się jakiś śmiałek ażeby swoje, być może przepastne archiwa otworzyć :)
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#7
Miałem chwilke czasu pomiędzy obadaniem się a użeraniem z moją dziatwą :) więc popełniłem małe co nieco .
Dłużyca na platformie zabezpieczona stalowymi druciskami, jeno pomalować zostało .
Czy ten rodzaj ,,wiązanie,, jest do przyjęcia ?
pozdrawiam
platfor22m2.jpg
platfor22 ma.jpg
platfor22 m.jpg
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#8
Całkiem fajnie to wyszło ,jedynie spatynować ten drut na bardziej zardzewiały i chyba na górze powinny być "supły" bo tego typu zabezpieczenia naciągało się breszką (łomem).
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.256 496 29
#9
Nie sądzę aby otwory w ostoi do tego służyły, poza tym jeśli nawet to bardzo niebezpieczne zajęcie dla pracowników mocujących ładunek, trzeba przecież wejść pod wagon, ale nie widziałem nigdy takiego ładunku więc to tylko gdybanie.
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#10
@KoVaL ... od góry jest drut zakręcony , może słabo widać, jak wiązałem szyny na platformach to taki właśnie myk stosowaliśmy.... ale nie wiem czy w przypadku drzewa też można taki rodzaj wiązania stosować ?
Panie Paweł :) jakoś tak prościej było, masz pan racje ,że trochę
platfor2 007 góra.jpg
to z kosmosu....ale o co by tam te druciska połapać ??
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#13
Ja kiedyś podobny ładunek zrobiłem ,chciałem wrzucić fotki ,ale nie mogę znaleźć ustrojstwa . Paweł ma rację z tym kotwiczeniem do ostoi ,ja związałem tylko sam ładunek drutem i wykonałem podstawki z zapałek. Mam tylko dwa wkłady z imitacją rur ,ale zrobione podobnie.
DSC02464.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.896 386 20
#14
Jeżeli chcesz zrobić w miarę realistyczny model, to Twoje bale są zbyt równe jak na pnie drzew, poza tym powinny się zwężać w jedną stronę. Poza tym drut jest za gruby i nie znam takiego człowieka, który w realnym świecie taki pręt by zakręcił. Poza tym brakuje klinów, żeby drewno się nie rozjechało, no i zakręcenie tego pręta wokół bali drewna (szczególnie poprowadzenie ich pod drewnem) jest raczej mało realne.
Jeżeli ma to być model, który cieszy Twoje oczy, to możesz zrobić tak, jak Tobie pasuje najlepiej.
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#15
Czyli...... nie ma tak łatwo !
generalnie kształt bali drzewa można by uznać z dużym przymrużeniem oka jako właściwy , jak na powiedzmy sosne które osiągaja wysokość wiekszą jak ładunek na wagonie (ok9m) , samo zdjęcie też troszkę przekłamuje, ,,pnie,, wyglądają rzeczywiście baaardzo masywnie , w rzeczywistości nie ma tak zle. Nad drutem muszę popracować i macie rację , te otwory w ostoi nie bardzo nadają sie do mocowania czegokolwiek. Zatem ...jakieś kółeczka montażowe ? Haki zrobić ?
coś pomyslę, jak temat drgnie to pochwalę się wynikami.
Zachęcam pozostałych kolegów nad zrobieniem czegoś podobnego :)
Pinus_sylvestris_group_2_beentree.jpg
 
OP
OP
Bipa966

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#19
Dziękuję za wszystkie cenne uwagi i informacje.
Ja swój ,,ładunek,, oparłem na wspomnieniach z końca lat 80-tych kiedy pracowałem na przetoku i zwoziliśmy drzewo z miejscowości Sumina, tam podstawiane były właśnie platformy.....ale czy tego typu nie pomnę... pod tartak?? i zwoziliśmy właśnie takie wielkie,,pniaki,, .
Jak to wiązane było ? nie pamiętam, wtedy takie rzeczy nie były istotne, ale na pewno długość tych bel drzewa była znaczna i tak jak zamieściłem zdjęcie powyżej,spokojnie można było wyselekcjonować tego typu długasy . Były ładnie obrane, czyste i równe, pewnie wycięte ze środka drzewa.
Tak więc myślę,iż z dużym prawdopodobieństwem można uznać tego typu imitację ładunku za w miarę realną .
Inna sprawa , to samo zdjęcie przekłamuje w jakiś śmieszny sposób ,,wielkość,, owego ładunku i drutu jakim jest powiązane , na żywca wcale takie straszne nie jest :)
Muszę znalezć tylko sposób wiązania do ,,jakiejś,, części wagonu tego druciska , bo faktycznie w te otwory to chyba pomyłka że zamotałem :rolleyes:
Tu taki sobie filmik jak ,,robią,, takie ładniutkie drewienka :)

 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#20
Muszę znalezć tylko sposób wiązania do ,,jakiejś,, części wagonu tego druciska , bo faktycznie w te otwory to chyba pomyłka że zamotałem :rolleyes:
Pozwolę sobie coś zaproponować. Ja wygiął bym z drucika (najlepiej stalowego ) takie uszka i wkleił je w podłogę tej platformy. Po całkowitym wyschnięciu i pomalowaniu tych uszek na czarno przyczepiłbym do nich ten drut spinający bale. Posłużyłem się Twoim zdjęciem
platforma.jpg

Jest to oczywiście uproszczona wersja tego typu mocowania - ale takie występowały w prawdziwych wagonach platformach ( no może nie tego typu co model ;))
ucho platformy.jpg

Wydaje mi się ,że zastosowanie takiego rozwiązania będzie wizualnie lepsze dla oka
Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 2
Techniki modelarskie 17
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki