• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minidiorama

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
W porcie powinien być sprzęt pływający - często było go bardzo dużo sądząc po zdjęciach. W bardzo starych zapasach miałem odlewany z żywicy zestaw Artitect'a - holownik oraz pływająca platforma do prac podwodnych. Taka platformę już kiedyś zrobiłem i czeka:

IMG_3814.jpg


Jednak w tzw. międzyczasie dostałem w prezencie od kolegi z forum w USA drugi zestaw taki sam zestaw a w trakcie przeszukiwania Internetu trafiłem na niezawodnym Cyrylu na takie zdjęcie:

cnSc4T8Rgh7n4eGkDn0a_ar16x9.jpg


Druga platforma zostanie więc wykorzystana ale gruntownie rozbudowana. Na początek sama baza czyli kadłub zostały pomalowane i znaleziona została w starych zasobach blaszka od @wiygN - budka blaszana wagi wagonowej która może się nadać. Na kadłubie pojawi się - jak na zdjęciu historycznym dodatkowy pokład z desek i pewnie jakieś drobiazgi. Niestety nie mam figurki nurka roboczego - ale może coś się wymyśli i przerobi ? warto też byłoby zrobić pompę ręczną do tłoczenia powietrza bo chyba coś takiego właśnie jest widoczne przed grupą stojących mężczyzn.

Scenka zresztą jest super - zupełnie nie myślałem w pierwszym momencie o niej - raczej inspirowała mnie konstrukcja pływająca ale teraz sobie myślę że chyba warto spróbować ją odtworzyć...

Na początek jednak główne półprodukty po pierwszym malowaniu. Już teraz widzę, że sam ponton jeszcze będzie miał przeróbki - po to by jeszcze bardziej się różnił te duże polery cumownicze zostaną zamienione na mniejsze i podwójne.

IMG_6288.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Kolejny krok - polery cumownicze wydały mi się zbytnio przeskalowane i raczej nie powinny na jednostce pływającej być pojedynczymi słupkami. Stare zostały usunięte a nowe - o mniejszej średnicy będą ustawione na niewielkich podstawkach:

IMG_6292.JPG


Podstawy zostały wklejone i przygotowane do osadzenia nowych słupków:

IMG_6293.JPG


Nowy zestaw i porównanie ze starym - już odciętym słupkiem:

IMG_6295.JPG


Przygotowane belki pod nowy pokład a stara część mocno spatynowana:

IMG_6296.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dodany pokład i konstrukcja dźwigu. Belki zrobione są z wietnamskich bambusowych wykałaczek (kiedyś przywiózł mi kolega, który zajmuje się modelami militarnymi) w miejsce przewidzianego profilu z plastiku;

IMG_6304.JPG


lina dźwigowa zrobiona jest ze struny gitarowej:

IMG_6305.JPG


i odciągi z nitki z tworzywa sztucznego:

IMG_6306.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ponieważ zdjęcie, które mnie zainspirowało pokazuje ludzi to i u mnie będą ludzie na pokładzie. No początek to białasy Preisera które trzeba pomalować:

IMG_6310.JPG


Centralna postacią jest nurek - po amputacji głowy dostał hełm - zrobiony z koralika, których kiedyś nadmiar dal mi @pado

IMG_6312.JPG


Musi mieć jeszcze doprowadzone powietrze i na czymś siedzieć:

IMG_6321.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Hełm ma szykowny, tylko garnitur taki raczej balowy niż podwodny, i widać łączenia formy na ludziu.
No trudno zaprzeczyć - specjalnie nie dałem mu washa aby tego nie uwypuklać. W sumie mogłem go trochę "wygładzić" niewielką ilością kleju CA w żelu. Część z tych rzeczy wychodzi dopiero na zdjęciu w powiększeniu - nieuzbrojonym okiem lub w okularach tego czasem nie widać jak się pracuje a czasem dostrzegam jak jest już pozamiatane.

Tymczasem potrzebny jest jeszcze jeden element - ręczna pompa do powietrza dla nurka. Powstanie "z niczego" czyli różnych materiałów i resztek jakie mam w szafie.

Podstawa z listewki, do której wchodzi korpus pompy z dwóch rurek mosiężnych o różnych przekrojach. Tłoki to drut mosiężny z którego częściowo została zdjęta izolacja:

IMG_6313.JPG


Ramie do pompowania - wykorzystane z jakiejś nieużytej blaszki fototrawionej:

IMG_6314.JPG


Dodane rączki i całość osadzona na pomoście:

IMG_6316.JPG


Myślałem że wyjdzie mocno przeskalowana ale po postawieniu figurek Preisera 1:220 i pomalowaniu - wygląda nienajgorzej:

IMG_6317.JPG


Dla przypomnienia skali:

IMG_6320.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ale czy pompy nurkowe nie wyglądały inaczej ?
Np. tak:
Może masz rację ... wzorowałem się na tej pompie, która jest pokazana na zdjęciu zrobionym na barce - na górze tej strony. Ona konstrukcyjnie wygląda bardziej jak "strażacka" choć jest mniejsza niż ta, którą zrobiłem w modelu. Pompa którą pokazałeś - chyba ze zbiorów Muzeum Nurkowania jest oczywiście zupełnie innego typu. Może na barce były dwie ? Tylko do czego służyła ta do pompowania wody ? Pompa zęzowa ?
Chociaż może pompy nurkowe miały różne konstrukcje ? Zdjęcie z Muzeum Nurkowania - pierwsze na stronie pokazuje tez pompę o konstrukcji podobnej do mojej: https://www.nurkomania.pl/muzeum_nurkowania.html ?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wszystkie elementy poskładane razem. Nie myślałem że jedno zdjęcie doprowadzi do takiego efektu.

IMG_6322.JPG


IMG_6324.JPG


IMG_6326.JPG


IMG_6327.JPG


IMG_6328.JPG


Dla porównania - model Artitecta złożony zgodnie z instrukcją - jedynie spatynowany i trochę ... ulepszony:

IMG_6330.JPG


IMG_6331.JPG
 
Reakcje
59 2 0
Piękne ...

Jeśli mogę to mam tylko jedną uwagę. Zwykle hełm nurek zakładał już stojąc na drabince (zwykle do pasa w wodzie) i wtedy zakładano mu hełm a zaraz potem zakręcano przednią szybkę. Ale tak jak napisałem - zwykle.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
A zdejmują kiedy? Analogicznie?
Chyba nie ...
@WojciechCieciwa - u mnie scena jest "po wyjściu z wody bo na pokładzie trochę mokro... przy okazji dzięki za sugestie i uwagi - jak się podyskutuje to wiedza idzie w górę.

No tutaj już trochę inny sprzęt - na nurkowanie do 20m - sprzęt do nurkowania swobodnego - nie ma żadnego hełmu.
Na głębsze - hełmy zupełnie inne - z kompozytów pewnie ...
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Wojtku. Ja też nie jestem pewien, ale tak na chłopski rozum to nie można było zakładać hełmu nurkowi gdy stał na drabince zanurzony w wodzie, sam napisałeś że waga tego hełmu wynosiła 20 kg, waga samego skafandra z osprzętem wynosiła ok. 80 - do 100kg, same buty miały wagę ok.12 kg, przecież ten hełm był nie tylko zakładany, ale również przykręcany śrubami do skafandra, więc ta operacja zajmowała trochę czasu, sprawdzano czy powietrze dochodzi przewodami, czy skafander jest szczelny, więc wątpię aby to było wykonywane już na drabince. I ja piszę tu o ubiorze nurka głębinowego, a nie o ubiorze płetwonurka.