• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minidiorama

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wygląda trochę jak lecący upiór O.O
Zobaczymy jak będzie wyglądał na kalenicy wraz z braćmi.
Tymczasem praca nad kamienicami, które będą na granicy działki stykać się od jednej strony z kamienicą narożną. Powstały także z zestawu Fallera który oryginalnie jest przygotowany do umieszczenia w tle makiety - kamienice są podzielone na połówki co powoduje, że budowa stropów pod oświetlenie jest prostsza:

IMG_4007.jpg


Jedna z nich jest z tzw. muru pruskiego - jej poskładanie jest więc dość pracochłonne bo każdy fragment muru indywidualnie wkleja się siatkę z belek (ten element wycięty jest z prawdziwego drewna):

IMG_4004.jpg



I gotowe obie połówki:

IMG_4029.jpg


IMG_4030.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ostatnia kamienica w szeregu także powstała z dwóch połówek Fallera. Żeby nie wyglądała jak wszystkie inne zostały pomalowane ramy okienne w różnych kolorach:
IMG_4032.jpg


IMG_4031.jpg


Boczna ściana - jako, że będzie to budynek szczytowy została dorobiona aby nie straszyła łączeniem. Pomalowana betonowym Fallerem i potraktowana mocno rozcieńczonym czarnym washem Vallejo:

IMG_4033.jpg
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.445 31 4
Ciężko mi sobie wyobrazić pracę nad takimi maleństwami. Ale efekt super. Ta ostatnia pusta ściana będzie się z czymś stykać? Jeśli nie sugerowałbym coś w rodzaju reklamy, muralu zależnie od epoki. Myślę że ciekawego smaczku mogłaby nadać taka reklama.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ciężko mi sobie wyobrazić pracę nad takimi maleństwami. Ale efekt super. Ta ostatnia pusta ściana będzie się z czymś stykać? Jeśli nie sugerowałbym coś w rodzaju reklamy, muralu zależnie od epoki. Myślę że ciekawego smaczku mogłaby nadać taka reklama.
Ciekawy pomysł ale w tym czasie w jakim osadzona jest diorama muralu raczej na tych kamienicach nie było - nie ma go na historycznych fotografiach. Zobacz jednak post 166 (poprzednia strona) - będzie coś na jednym z budynków i to wcale nie fikcyjne. Chociaż może rozważę trochę szaleństwa - znalazłem takie zdjęcie - do wyboru reklama na scianie w przedwojennym Poznaniu albo ... równie ciekawe - ślad po wyburzonej kamienicy, która stykała się murem:

1590998203493.png

(zdjęcie pochodzi z NAC)

a nad tym sklepem jakiś szyld :)
Super pomysł - dziękuję - muszę tylko znaleźć coś fajnego - historycznego. Może niekoniecznie idealnie z tego miejsca ale na pewno z przedwojennego Poznania. Jeden z pomysłów to kolektura która prowadził kuzyn mojego pradziadka.
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.445 31 4
Mój błąd ale jak to nazwac inaczej? Mural brzmi współcześnie i kojarzy się z graffiti, ale przecież każda epoka miała swoje "murale", w PRL pełno było malowanych reklam typu....MUCHOZOL (!!!), poważnie, był taki w Olsztynie, po za tym PKO i masa innych. Do tej pory są pozostałości po niektórych. W latach wojennych też malowano takie reklamy, także wystarczyłoby poszukać względem danej epoki. W dawnych czasach były one bardzo proste, wielkie stare logo PKO i zdaje się moneta.
Pozdrawiam
Maciek
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Mój błąd ale jak to nazwac inaczej? Mural brzmi współcześnie i kojarzy się z graffiti, ale przecież każda epoka miała swoje "murale", w PRL pełno było malowanych reklam typu....MUCHOZOL (!!!), poważnie, był taki w Olsztynie, po za tym PKO i masa innych. Do tej pory są pozostałości po niektórych. W latach wojennych też malowano takie reklamy, także wystarczyłoby poszukać względem danej epoki. W dawnych czasach były one bardzo proste, wielkie stare logo PKO i zdaje się moneta.
Pozdrawiam
Maciek
Na tej fotce wyżej jest mural przedwojenny
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Kolejny budynek na dioramę to magazyn - tzw. szczeciński. Przed wojna był on zajmowany przez słynna firmę spedycyjną C. Hartwig - niski magazyn po lewej:

port5.png


Od drugiej strony w trakcie usuwania zniszczeń wojennych wyglądał tak:

DJBT1dmdOZFOPjzJUHWW_ar16x9.jpg

Początkowo myślałem, że będę budował go "od zera" bo poszukiwania wśród różnych dostępnych produktów nie przynosiły rezultatu w formie gotowego budynku, który bylby w miarę podobny i mógłby być użyty. Przypadkowo - dzięki poszukiwaniu modelu dźwigu naściennego które na magazynach poznańskich wg jednego z tekstów były zamontowane koledzy w niemieckiego forum podpowiedzieli, że Marklin robił kiedyś budynek, którego częścią był taki właśnie dźwig a jeden z kolegów zaproponował nawet zakup tego już nie będącego w normalnej produkcji budynku w bardzo atrakcyjnej cenie. Sam opis i zdjęcia oryginalnego modelu można znaleźć tutaj: http://ztrainsweekly.com/2017/07/20/new-release-build-kit-marklin-89807-freight-depot/

Oczywiście łatwo zauważyć, że to jednak inny budynek ale ja zauważyłem w nim potencjał do tzw. kitbashingu czyli przeróbki - pierwszej mojej jesli chodzi o model z kartonu ciętego laserowo. Trzeba jednak zauważyć, że w 1:220 karton cięty laserowo to czasem coś mocno innego nić kartonowe ściany o grubości 1mm, z których jest większość modeli w większych skalach.

Model Marklina obok samej konstrukcji nie odpowiadał nmi oczywiście także kolorystycznie. Karton po impregnacji był więc malowany (Tamiya w sprayu) co widać poniżej - szczególnie w narożnikach formatek - pod taśmą ktorą formatki byly przyklejone na czas malowania pozostał oryginalny kolor:

IMG_4009.jpg


Imitacja belek tzw. muru pruskiego jest w tym modelu zrobiona z bardzo cieniutkiego kartonu i bardzo delikatna:

IMG_4010.jpg


Dostosowanie konstrukcji to przede wszystkim jej obniżenie poprzez likwidację poddasza co widać poniżej - jedne elementy sa już dostosowane a inne jeszcze mają stara wysokość:

IMG_4034.jpg


IMG_4035.jpg


Zasadnicza konstrukcja modelu po posklejaniu:

IMG_4036.jpg


cdn.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na razie posklejałem zestaw kamienic. Kamienica narożna dostała już oznakowanie. Umieściłem w niej Kolekturę Loterii Państwowej Franciszka Zygarłowskiego, kuzyna mojego pradziadka. W rzeczywistości w okresie międzywojennym była ona na ul. 27 Grrudnia róg Gwarnej czyli w linii prostej ok 1300 metrów od miejsca gdzie znajdzie się na dioramie. Inspiracją do jej umieszczenia w tym budynku była ulotka kiedyś wystawiona na Allegro i znaleziona w sieci przez wujka Googla:

ulotka.png


Pozostaje jeszcze jeden sklep w kamienicy po prawej do oznakowania. Szukam jeszcze w źródłach historycznych co tam ulokować ... Pozostaje też ściana szczytowa prawego budynku. Zastanawiam się nad umieszczeniem na niej reklamy innej typowo poznańskiej firmy czyli Księgarni św. Wojciecha (patrz post 186). Na dachach pojawiły się gołębie.

Obecnie wygląda to tak:

IMG_4118.jpg


IMG_4119.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Skończona praca na magazynem w którym umieszczone zostały dwie realnie funkcjonujące tam firmy - słynny C.Hartwig - już jako polska spółka z międzywojnia oraz firma spedycyjna Zygmunta Stachowskiego. Sam budynek ma oświetlenie wnętrza a także trzy lampy zewnętrzne - jedną nad drzwiami na szczycie oraz dwie pod okapem dachu. Po tej stronie znajduje się także dźwig naścienny.

IMG_4138.jpg


IMG_4139.jpg


IMG_4140.jpg


IMG_4141.jpg


Dla przypomnienia - tak wygląda ten budynek jako model posklejany wg zamysłu producenta:

277322_c.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dawno nie było żadnego postępu... Na płycie dioramy zostały zamontowane poszczególne elementy ukształtowania terenu - szara płaszczyzna - teren zabudowań portowych i okolicy, białe - zagruntowane koryto rzeki.

IMG_4503.jpg


IMG_4504.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Korpus dioramy został po bokach obudowany cienką sklejką a szpary przy krawędziach zaszpachlowane:

IMG_4583.jpg


Na węższych bokach sklejka ma wycięte otwory - tak by łatwiej było dioramę trzymać od spodu.

IMG_4586.jpg


Przygotowane zostało dno rzeki - dla przypomnienia Warty:

IMG_4584.jpg


Przygotowany tez jest przeciwległy brzeg - kilkakrotnie klejone na wodę Woodland Scenic warstwy piasku dla szynszyli.

IMG_4585.jpg


Brzeg ma mieć docelowo klimat jak na tym zdjęciu - wraz ze ścieżką (zdjęcie z repozytorium cyryl.poznan.pl) :

port warta.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dawno w temacie dioramy portowej nic się nie działo bo głównie robiłem moduły z mostem w Chrzypsku. Nie są jeszcze gotowe wszystkie budynki ale czas też myśleć o drobiazgach. Zacząłem poszukiwanie pojazdów z lat 30-tych jakie mogą się pojawić na ulicy i przy magazynach. Na razie pozyskałem niemieckie Mercedesy i Ople z wydruku 3D do samodzielnego pomalowania:

IMG_5152.JPG


IMG_5154.JPG