• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minidiorama

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Zdjęcia taboru najlepiej robić w atrakcyjnych "okolicznościach przyrody" czyli najlepiej na module lub dioramie. Moduły już mam ale są dość duże i na stałe staram się zabezpieczać przed kurzem więc ich odpakowanie by zrobić fotki zabierałoby trochę czasu. No i miałem nieduże tło zamakietowe o długości ok. 30 cm. I tak narodził się pomysł by na szybko sklecić małą dioramkę która celom fotograficznym mogłaby służyć. Znalazłem pasek sklejki o szerokości 10 cm i mimo, ze to tylko mała dioramka poszukałem w głowie inspiracji z realu. Linia dwutorowa, niezelektryfikowana, słupy telegraficzne podwójne (typ H-kształtny) ... jednym słowem Ostbahn.

Początek to czysta robota stolarska - dioramka będzie osadzona na "nóżkach" - idących wzdłuź całości listwach. Jedna jest lekko wysunięta by stworzyć opacie dla umieszczenia tła.

IMG_8160.JPG


IMG_8163.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Lubię takie dioramki.... ale strasznie mnie rażą te boczne krawędzie gdzie widać deski i styropian i szpachlę i wszystko w innym kolorze.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#5
Ja też
strasznie mnie rażą te boczne krawędzie gdzie widać deski i styropian i szpachlę i wszystko w innym kolorze
Jeśli to ma być dioramka typowo fotograficzna, nie będzie ich widać w kadrze, gdyby to była dioramka prezentacyjna, to można by się kusić o lepsze wykończenie.
Ten papier toaletowy w pattexie mnie zawsze intryguje. Próbowałem kilku metod i nie ukrywam, że ta była najbardziej czasochłonna i wkurzająca. Osobiście preferuję bandaże. Gdy idzie o mniejszą skalę i byłby kłopot z widocznymi oczkami bandaża, to w mleczku gipsowym zanurzam gazę. Też działa. A żeby taki twór nie ciągnął mi wilgoci z powietrza, i żeby się dało to kleić, gruntuję to wszystko gruntem atlas. No ale każdy robi jak mu wygodniej. Kibicuję z otwartymi ustami z podziwu ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
@Astro to jest prawda co piszesz..... ale z drugiej strony nigdy nie wiadomo kiedy diorama do fot stanie się prezentacyjną.... więc ja uważam że lepiej i ten element zrobić ładnie.... ale jak prawisz. Każdy robi dla siebie i pod swoje potrzeby :)

@Zdrada69 czekam na dalszą relację z budowy :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#7
Papier toaletowy nie jest idealny bo niestety po potraktowaniu rozrzedzonym Pattexem miejscami się marszczy - zależy co ma być na nim - trawa czy droga ... Dlatego potem szpachla i trochę szlifowania. No ale traktuje to jako podkład do dalszej pracy. Co do boczków macie rację ale to jeszcze nie koniec pracy. Będzie jeszcze malowanie a jak będzie słabo wyglądało to nakleję na to coś maskującego i tyle (np. wycięty karton). Z podziwem - nie przesadzajmy - to raczej prosta zabawka - zobaczymy jak wyjdzie ostatecznie... Na ten moment doszło pomalowanie kolorami bazowymi pod podsypkę i obsianie trawą.

IMG_8247.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#13
Tych słupłów to chyba trochę za dużo, zwłaszcza jak są tak okazałe w izolatory na poprzeczkach. Ale może się mylę ....
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#16
Tych słupłów to chyba trochę za dużo, zwłaszcza jak są tak okazałe w izolatory na poprzeczkach. Ale może się mylę ....
Inspiracja Ostbahnem....

Ostabahn5.JPG


Ostbahn4.JPG


Ostbahn6.JPG


ostbahn-film1.png


Słupów za dużo nie jest - można dyskutować czy trochę nie zmniejszyć liczby poprzeczek z izolatorami ale wiele zależało od konkretnego miejsca. A są to faktycznie słupy ze Shapeways projektowane przez @DrCodeWizzard .

IMG_8292.JPG



Widok całościowy po zamontowaniu tła:

IMG_8293.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
No szok. Ale skoro tak było to ok. Odszczekuję swoje ;) Czegoś takiego nie widziałem na oczy.... ale mało me oczęta widziały w życiu więc mogę sie mylić ;)