• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minidiorama

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Cieszę się, że dobrze dostrzegłem nowe elementy, ale mam pytanie: czy takie drzwi nie były jakoś prowadzone także na dole? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby tak po prostu wisiały i mogły się bujać, odchodząc dołem od ściany.
Słuszna uwaga. Dolne drzwi mają niewielką przestrzeń pomiędzy pomostem a dolną krawędzią na zainstalowanie takiej szyny. Górne - zobaczymy jak dokładnie to wyjdzie - pomiędzy kondygnacjami będzie większa szyna do dźwigu bramowego - na całej długości budynku - powyżej niej powinna być też prowadnica do bramy. Jak wszystko się spasuje to zobaczę czy jest miejsce na nią czy też "zleje się" ona z tą szyną od dźwigu. Trochę to wszystko trzeba będzie spasować a budynek też będzie na minimalnym podwyższeniu - tak by zgrać wysokość z szynami kolejowymi. Ponieważ od strony "lądowej" szyny będą szły w bruku ulicy to muszę trochę z tymi poziomami kombinować (a nie chcę wyjmować szyn z podkładów, które te różnice robią. wszystko niby po 1-1,5 mm różnicy ale pokombinować trzeba.

Prowadzenie bram wyglądało tak jak na zdjęciu (źródło cyryl.poznan.pl - wykadrowane). Widać tam szynę na dole górnej bramy.
Wiem i bramy powinny być prostokątne a nie półokrągłe od góry ale takich nie miałem...

GS.png


Swoją drogą może któryś z kolegów lepszych w technikach graficznych umie to trochę wyostrzyć ? Chodzi mi o pełną treść szyldów firm Polski Lloyd Sp. Akc. oraz W. Mewes Nast. - opis szczegółowy wagonów z Górnego Śląska - też się przyda.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Koledzy @Jan Bednarczyk i @Paweł R podsunęli pomysł aby zamontować flaszencug do transportu z górnej kondygnacji. Pomysł mi się spodobał i postanowiłem sobie coś takiego "wystrugać". Dwuteownik o najmniejszym rozmiarze Plastruct'a był zbyt duży więc za bazę posłużyły: mały ceownik, mały teownik, linka drobnopleciona, haczyk z wydruku 3D, profil plastikowy "pręt" oraz blacha fototrawiona Abera - łby śrub w różnych skalach które wykorzystuje jako małe dyski (koła):

IMG_5793.jpg


Pewnie to co powstało jest pewnie trochę przeskalowane ale chyba przypomina pierwowzór. Specjalnie "łańcuch" jest dość długi - będzie na nim wisiał jakiś towar:

IMG_5794.jpg


Oczywiście lepiej wygląda po pomalowaniu:

IMG_5798.jpg


Dla poprawy realizmu wyglądu budynku oraz w celu zamaskowania nieidealnych łączeń ścian na rogach postanowiłem dodać rury spustowe do rynien - wygięte z mosiężnej rurki. Niestety kiedyś jak podobne robiłem (rurka była chyba Trumpetera) to udało się je ładnie zgiąć "na obło". Ta jest innego producenta i myślę, że ma trochę cieńszą ściankę więc wygięła się bardziej na ostro.

IMG_5799.jpg


IMG_5801.jpg


IMG_5802.jpg


Jak widać - zgodnie z sugestią kolegi @Andrzej Harassek od strony lądowej są też dolne prowadnice bram (no prawie) dodane.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
A czy w tej skali nie wystarczyłoby zrobienie rur spustowych po prostu z drutu?
Następnym razem jak przyjdzie mi robić rury spustowe chyba pójdę w tym kierunku.

Wybacz Paweł, ale rynna nie zamaskowała kiepskiego łączenia ścian.
Rozumiem - w moim odczucie jest znacznie lepiej niż bez ale zgadzam się że nie jest pod zdjęcia makro. Oczywiście rura spustowa(a nie rynna) nie maskuje całości i bliżej polaci dachowej cały czas trochę widać to łączenie. Na tym etapie zaakceptuję jednak taki stan rzeczy.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Kolejne detale dodane - praktycznie to już koniec - może po zainstalowaniu jeszcze coś drobnego dojdzie.

Zamontowany flaszencug:

IMG_5823.JPG


Trochę życia:

IMG_5827.JPG


Na ścianie szczytowej schody i lampa nad drzwiami:

IMG_5828.JPG


A po drugiej stronie też człowiek:

IMG_5829.JPG


I taki ogólny widok:

IMG_5826.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Skoro powoli magazyn jest gotowy to wróciłem po długim czasie do samej głównej płyty dioramy. Od dawna nic tu się nie działo. Czas na wschodnim brzegu posiać trawę:

IMG_5832.jpg


IMG_5833.jpg
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
Blacharzom w tej epoce na którą wygląda budynek jeszcze chciało się kolanko na rurze spustowej przy koszu robić z paru kawałków i z daleka wyglądało jak płynny łuk.
Obecnie - o ile w ogóle ktoś robi rurę spustową z blachy - kolano zwykle jest z dwóch elementów.
Dolne zagięcie rury - jak długo sięgam pamięcią - miało tylko jedno felcowanie / łączenie.
Rurki o znacznie większych średnicach gnie się przy użyciu giętarki - pogooglaj to zobaczysz jak to działa. Może próbować giąć na jakimś kawałku wałka, np. na wiertle ? Giąłem tak rurki fi 3 mm pod kątami rzędu 45 stopni i się udawało bez załamania. Może przy cieńszych też się uda.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Blacharzom w tej epoce na którą wygląda budynek jeszcze chciało się kolanko na rurze spustowej przy koszu robić z paru kawałków i z daleka wyglądało jak płynny łuk.
Obecnie - o ile w ogóle ktoś robi rurę spustową z blachy - kolano zwykle jest z dwóch elementów.
Dolne zagięcie rury - jak długo sięgam pamięcią - miało tylko jedno felcowanie / łączenie.
Rurki o znacznie większych średnicach gnie się przy użyciu giętarki - pogooglaj to zobaczysz jak to działa. Może próbować giąć na jakimś kawałku wałka, np. na wiertle ? Giąłem tak rurki fi 3 mm pod kątami rzędu 45 stopni i się udawało bez załamania. Może przy cieńszych też się uda.
Dzięki za sugestie. Ja już pozostawię to jak jest. Jak zaginałem podobną rurkę dla Nojewa to poszło łagodniej ładniej ale była chyba innej firmy.

Tymczasem ruszyły prace nad zagospodarowaniem portu. Wzdłuż rzeki będzie rząd trzech magazynów - dwa z nich będą miały rampy kolejowo-drogowe także od zachodniej strony czyli od lądu. Najpierw położony zostaje tor. Budynki specjalnie są na podkładce z tektury po to żeby dobrze "obrobić" tory. Dziury w podkładkach pod budynki mają służyć przeprowadzeniu kabli oświetleniowych.

IMG_5834.jpg


Tor wypełniony pomiędzy szynami:

IMG_5835.jpg


Przymiarka drugiego toru który będzie położony w bruku. Wszystko trzeba przymierzyć z gotowymi budynkami.

IMG_5836.jpg


Pierwszy fragment torów w bruku gotowy. Niestety nie mam wszystkich potrzebnych elementów kartonowych na bruk więc prace będą postępowały wolniej niżbym chciał - przynajmniej w niektórych miejscach. Krawędzie przy szynach jeszcze do lekkiej poprawki.

IMG_5837.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Wydawało mi się, że magazyn skończony ale czegoś jakby brakowało ...

Jak zwykle odniesienie do inspirującego pierwowzoru ...

GS.png


OtU6UVSGLvo9FB4r3KSR_ar16x9.jpg


(zdjęcia z cyryl.poznan.pl)

I mamy upamiętnione trzy kolejne poznańskie biznesy:

IMG_5849.jpg


IMG_5850.jpg


Takie smaczki mnie osobiście bardzo cieszą. W sumie jak skończę to chyba pozbieram w jakiś segregator kopie wielu materiałów bo obok samej próby zrobienia modelu to jeszcze sporo czasu grzebię w Internecie i różnych zasobach (w tym wirtualnych bibliotekach). I takich materiałów jak poniżej mam trochę więcej ...

mewes3.png


ap369.jpg


Michałowicz2.png
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
... i tylko jednego brakuje... Jakiej monety by mieć punkt odniesienia :mad::mad::mad:
Wszak to 1:220, a zdjęcia jakby H0..., dobra takie tam pitolenie... respekt.gif respekt.gif respekt.gif

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
W "gratisie" do wagonów dostałem trzy takie same samochody - niezbyt wysokich lotów - zrobione z metalu. Pierwszy z nich trochę przemalowałem i okalkowałem. Nie wiem czy można je będzie dostawić na tę dioramę - raczej powojenne ale może nie gryzą się aż tak strasznie ?

IMG_5897.JPG


IMG_5898.JPG