• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mikro Metakit OL 12.7 PKP - dyskusja o malowaniu

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#1
A nie prawda... Malowanie z ostatniego zdjęcia jest jak najbardziej poprawne :)

Twoje malowanie przedstawia lokomotywę tak jak wyglądała dopiero po jej przemalowaniu przez jakiegoś "artystę" w Chabówce w 2007 roku. Co więcej w tym ostatnim malowaniu lokomotywę można też zobaczyć na filmie "Lista Schindlera".

http://www.parowozy.pl/skansen/parowe/Ol12/

http://tomi.holdys.pl/index2.php?desc=on&par=ol12-7

Ale miło, że po wielu perturbacjach w końcu ta lokomotywa wróciła do Ciebie o_O
 
K

Konrad 0

Gość
#2
Ta morska zieleń to malowanie prawidłowe, ale po naprawie głównej z lat 90', a nie oryginalne z II czy III epoki :) i to jeszcze z komicznymi białym poręczami, których nie było wcześniej białych.

Oliwkowe malowanie (najbliższy współczesny kolor to ok.RAL 6008) było w III epoce, ale nigdy nie było takiej morskiej zieleni, jak po naprawie głównej w latach '90-tych, co dobrze pamiętają najstarsi pracownicy kolei w Krakowie.

Dlaczego Mikro Feinmechanik zdecydował się pomalować Ol12 w kolorze morskim (lata '90-te), tego nie wiem. Jedyna odpowiedź, to że chcieli ją wydać poza wersją czarną jeszcze w wersji muzealnej...
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#3
Dlaczego Mikro Feinmechanik zdecydował się pomalować Ol12 w kolorze morskim (lata '90-te), tego nie wiem. Jedyna odpowiedź, to że chcieli ją wydać poza wersją czarną jeszcze w wersji muzealnej...
A ja wiem :) Bo właśnie w takim kolorze zagrała w Liście Schindlera :) Ta lokomotywa w takiej wersji powstała tylko dlatego, że tak wyglądała w filmie :)
 
K

Konrad 0

Gość
#4
A ja wiem :) Bo właśnie w takim kolorze zagrała w Liście Schindlera :) Ta lokomotywa w takiej wersji powstała tylko dlatego, że tak wyglądała w filmie :)
No tak, ale akcja filmu "Lista Schnidlera" nie odbywała się po naprawie głównej w latach '90 :) tak samo, jak kpt Kloss jeżdżąc pociągami DR ciągnionymi przez lokomotywy z PKP''owskimi dużymi lampami czyli "wiadrami" :) nie mówią już o napisach na wagonach :)
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#5
No tak, ale akcja filmu "Lista Schnidlera" nie odbywała się po naprawie głównej w latach '90 :) tak samo, jak kpt Kloss jeżdżąc pociągami DR ciągnionymi przez lokomotywy z PKP''owskimi dużymi lampami czyli "wiadrami" :) nie mówią już o napisach na wagonach :)
Właśnie dla potrzeb filmu wymieniono lampy które masz na swoim modelu :) Z takimi lampami ta lokomotywa nie występowała na PKP w czasach do których aspiruje ten model. A jeśli chodzi o poręcze w kolorze białym to zapraszam do galerii Tomiego (link kilka wpisów wcześniej). I jeszcze jedna sprawa... MF nie wypuścił tej lokomotywy w kolorze czarnym. Została wyprodukowana tylko ta wersja "morska" + jedna sztuka w malowaniu jak po roku 2007, tak jak na zdjęciu poniżej. Ale kolor malowania Twojej lokomotywy nie odpowiada temu malowaniu. Mimo, że całą resztę konwerter ściągnął z tej właśnie wersji. Ponadto jeśli miałaby to być wersja z epoki III to miałaby inne światła i 3 latarnię u góry oraz w epoce III lokomotywa ta była pomalowana na czarno.

 
K

Konrad 0

Gość
#6
Żadne z przywołanych przez Ciebie zdjęć nie przedstawia Ol12 z epoki III, do której aspiruje ta wersja malowania Ol12.
Wszystkie zdjęcia przywołane przez Ciebie przedstawiają późniejsze malowania Ol12 i to tylko z miejsc spoczynku (przede wszystkim z MuzKolu), więc trudno przyjąć to za prawdę o wyglądzie Ol12 w epoce III, kiedy była jeszcze na chodzie... Skąd zatem wiesz, że morska zieleń była za czasów "Listy Schindlera", tak samo jak skąd wiesz że wtedy były białe poręcze...???

Nie dyskutujmy o wyglądzie Ol12 po 1970 roku, bo to są impresje malarzy z IV epoki PRL'u i nie temat tego modelu z epoki III.

Z tego co mi wiadomo, to obecna wersja Ol12 z powyższego zdjęcia jest najbardziej zbliżona do tych, które były na PKP w III epoce, tylko zieleń jest za bardzo trawiasta zamiast oliwkowa.
Moje malowanie nie jest "ściągnięte" z obecnej wersji Ol12, to oryginał przemalowali z tej morskiej zieleni i białych poręczy, aby upodobnić do wersji z epoki jej pracy, a nie do wersji stacjonowania w muzeum po roku 1970 :)

MF nie wypuścił tej lokomotywy w kolorze czarnym.
Masz rację, pomyliłem z Pn11, gdzie była czarna i granatowa :)
 
OP
OP
corwin

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#7
Nie dyskutujmy o wyglądzie Ol12 po 1970 roku, bo to są impresje malarzy z IV epoki PRL'u i nie temat tego modelu z epoki III.
Ok. Więc w czasie eksploatacji w Zagórzu oraz Żurawicy lokomotywa ta miała czarne malowanie. I nie miała takich świateł jak ma w Twoim modelu. Ale konwerter Twojego modelu znany jest z fantazji na temat i wymyślania nieistniejących lokomotywch jak np. Pm1-1 :)

Ja nie uważam, że w czasach "Listy Schindlera" lokomotywa miała morskie malowanie - miała takie malowanie w filmie i dlatego model ma takie malowanie. A czy ono było prawidłowe to już temat do innej dyskusji.
 

baktrian

Aktywny użytkownik
Reakcje
171 3 0
#8
Miałem kiedyś przyjemność pogawędzić z długoletnim maszynistą lokomotywy Ty2-810 (Pan M....uroczy człowiek)z Jasła.Rozmawialiśmy też na temat kolorów,On twierdził,że wszystkie parowozy były czarne oprócz TKt48(Ol12 też tam były)Oczywiście znawcą nie jestem i mam nadzieję,że nie przeszkadzam w wątku.
 

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
#9
kurde, mam ten film (Lista Schindlera) i w nim ona ma odcienie szarości i czerni jak i prawie cały film:ostrozny:

A bez metafor, poniżej zdjęcie smartfonowe loka wykonane przez mła w ub. roku w Chabówce podczas przejazdu retro, więcej fotek w dziale "Bocznica" wątek o weekendzie ostatnia strona.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 10
Tabor 4
A
Tabor 4
Tabor 27
Tabor 54

Podobne wątki