• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Miasto Adriana

Reakcje
5 5 1
Ludzie - do cholery! Przecież to jeszcze nie jest skończone - nie wiem o co chodzi? Detale dopiero będą dopracowywane i pojawią się szczegóły jak osłonki chowanych słupków...

Co do nawierzchni to niczym nadzwyczajnym nie jest inna nawierzchnia przy torowisku tramwajowym a inna na drodze - szczególnie w nowoczesnych miastach, które stawiają transport publiczny ponad indywidualnym. Zaś odnośnie niebezpieczeństwa umieszczania ludzi przy tramwajach - nie wiem czy to polska domena czy taki stereotyp - ale za granicą naprawdę ludzie doskonale widzą, że nie należy wchodzić pod pojazdy - i to mimo braku lasu barier na każdym kroku - co u nas jest nie do pomyślenia.
Wreszcie znalazłem wątek z tematyką tramwajową, miejską.
Zgadza się, obecna technologia i trend pozwala na przebudowe samego torowiska bez ingerencji w cała ulicę, ławy betonowe, syntetyczne materiały wygłuszające z powodzeniem mogą być używane w przypadku konieczności remontu torowiska a braku środków czy też potrzeby temontu całej ulicy.
Jestem ciekaw jak będzie się sprawował u Ciebie system LunaTram, ja chce spróbować systemu Swedtram, mają zestawy do budowy rozjazdów, jak również szyny rowkowe.
 
OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
Po waszych uwagach i pewnych przemyśleniach oraz chęci dorobienia jeszcze na pętli przystanków autobusowych postanowiłem przebudować ten park na bardziej placowe klimaty tak więc pętla na placu po nowemu:







Plac przed kościołem nieco zmalał, ale wciąż panuje tutaj wrzawa:




Powstały przystanki autobusowe:




Na jednej z ulic prowadzone są prace wodociągowe:


Na postoju taksiarze czekają na zatrudnienie:


Przy okazji pojawiło się pierwsze oznakowanie drogowe - pionowe i poziome. Kolejnym krokiem będzie instalacji oświetlenia ulicznego, budowa peronu tramwajowego i dopracowanie chodników zewnętrznych na drogach wokół placu i zapewne dalsze prace przy detalach.
 
OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dziś po dłuższej przerwie nieco podłubałem w mieście no i nieco się rozjaśniło - wstępnie latarnie zamontowane i podłączone:







Kolejnym krokiem będzie oświetlenie budynków.
 
OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
Przystanek w przyszłości zostanie nieco doświetlony, ale w inny sposób (np. poprzez infrastrukturę reklamową czy jakieś wiaty) bo klasyczne latarnie powinny się znaleźć za peronem - a tam już się makieta skończyła :D
 
OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
Przystanek zostanie oświetlony zamówionymi niedawno latarniami czteroramiennymi, które zostaną ustawione na wysepce, między przystankami - ale to w przyszłości. Obecnie dotarły kolejne elementy torowiska, tak więc pojawiło się ono na kolejnych modułach - powstał tez zarys zabudowy Rynku miejskiego.

 
OP
OP
Adrian Henszel
Reakcje
0 0 0
Po chwili przerwy znów kolejny postęp - tym razem udało się już zakończyć tory tramwajowe - trasa jest w pełni przejezdna.

Powstała druga pętla tramwajowa:


Ruszyły też prace przy kolejnym module:


Powstaje wstępny układ drogowy i układ zabudowy:




Teraz mając już pełną bazę makiety będę pomalutku tworzył kolejne elementy układu drogowego modułami - pracy dużo, a czasu mało więc kolejne postępy mogą być pokazywane rzadko - tym niemniej jak tylko coś zrobię to na pewno będę się tu chwalił.

Na pewno będę jeszcze także wracał do pierwszego modułu - brakuje tam roślinności, sieci trakcyjnej i oświetlenia budynków - te elementy na pewno się jeszcze pojawią - ale kiedy to jeszcze nie wiem :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
Rozmach to mało powiedziane. Sama ilość budynków powala na kolana, a wykonanie reszty drobiazgów to też ogrom pracy. Jestem pod wrażeniem i trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia. (y)
 
OP
OP
Adrian Henszel
Reakcje
0 0 0
Czasu mało więc postępy niewielkie - ale kolejny fragment miasta - okolice drugiego przystanku tramwajowego - ożył nieco.

Poswatał tutaj niewielki węzeł tramwajowo-autobusowy z terenami rekreacyjnymi:


Póki co zagospodarowana została jedna strona ulicy:


Z jednej strony autobusy, z drugiej tramwaje:


Część terenu została zagospodarowana na plac zabaw:


Ogólny widok na fragment ulicy - wkrótce ruszą prace przy jej drugiej stronie:
 
Reakcje
91 0 0
No naprawdę wersja na bogato. No i miasteczko niemieckie więc nie ma problemu z taborem. Torowiska Luny fajnie wyglądają, ale strasznie drogie. I trudno je połączyć z innymi rodzajami torów. No ale to w końcu "Niemcy"(mam na myśli twoją makietę). Na drugiej pętli jest przedłużenie linii, dobrze że o tym pomyślałeś, bo to sprawia wrażenie że linia leci gdzieś dalej. Postaram się wkrótce opisać historię mojej makiety tramwajowej, która była swego czasu trochę opisana na tym forum przez mojego znajomego. Czekamy na następne zdjęcia.
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
929 15 0
Tyle szczegółów co tu wmontowałeś to nawet u mnie niema;). Super to wszystko wygląda. Figurki, budynki, pojazdy i scenki elegancko(y). Oświetlenie w nocy wygląda świetnie. Plac zabaw jest fajny. Co to faller?
Fakt tramwaj pomyka niczym jak Eurostar:D