• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Miasto Adriana

OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Cały czas trwają prace nad przystosowaniem strychu pod makietę - już zrobiłem tam czystkę, meble poleciały do spalenia, miejsce jest :D Czas zabrać się za ogarnięcie sufitu, ścian i podłóg a potem już tylko zostanie stawiać konstrukcje makiety ;) Ale póki co dłubie też przy elementach które na makietę trafią i tak też właśnie powstało w mieście centrum przesiadkowe przy Schöneburg Straße - w którego skład wchodzą: stacja S-Bahn na estakadzie, dworzec autobusowy z kilkoma stanowiskami a wkrótce też przystanek tramwajowy i postój taksówek. Póki co wygląda to tak i na tym etapie czeka na oświetlenie i dostawę materiałów na chodniki ;)

M&M

Znany użytkownik
Cały czas trwają prace nad przystosowaniem strychu pod makietę - już zrobiłem tam czystkę, meble poleciały do spalenia, miejsce jest :D Czas zabrać się za ogarnięcie sufitu, ścian i podłóg a potem już tylko zostanie stawiać konstrukcje makiety ;) Ale póki co dłubie też przy elementach które na makietę trafią i tak też właśnie powstało w mieście centrum przesiadkowe przy Schöneburg Straße - w którego skład wchodzą: stacja S-Bahn na estakadzie, dworzec autobusowy z kilkoma stanowiskami a wkrótce też przystanek tramwajowy i postój taksówek. Póki co wygląda to tak i na tym etapie czeka na oświetlenie i dostawę materiałów na chodniki ;)

Co do strych popieram i trzymam kciuki za powodzenie inwestycji .

Co do makiety to nie wiem czy jesteś świadomy tego że bardzo podobną ( jak nie identyczną ) dioramę taką widziałem w wykonaniu Falera jako pokazówkę .!!!

OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Dziś ogarnąłem na strychu sufit i ściany, przygotowałem do malowania - na jutro planuje szpachlowanie i docieplanie pianką - za tydzień malowanie także prace posuwają się do przodu ;)

A tymczasem zapadł wieczór nad centrum przesiadkowym:

Na szczęście przed nocą robotnicy zdążyli pomalować znaki poziome ne przystankach i zamontować oświetlenie dworca ;)

OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Witajcie!

Po dłuższej (bardzo dłuższej) przerwie wracam do zabawy w makietę - stary fragment będący nie lada poligonem doświadczalnym przeszedł do historii a nowa makieta powstaje już jako całość na odświeżonym specjalnie dla niej strychu.

Podobnie jak wcześniej motywem przewodnim będzie linia tramwajowa w niedużym niemieckim miasteczku. Dwutorowa linia zakończona z obu stron będzie pętlami. Całość składać się będzie z 6 stołów 100x50 cm ułożonych w U.

Póki co rozpocząłem od torowiska pierwszej pętli:

Tory użyte na makiecie to Tillig Luna:

Powoli kształtuje się także układ zabudowy, ale ten wciąż w postępie prac zmienia się jak w kalejdoskopie:

Na środku pętli znajdzie się kościół i mały placyk z fontanną, drzewami i kilkoma straganami:

Na prostym odcinku będzie peron przystanku:

Powoli kształtuje się układ ulic placu - będą uliczki, parkingi i nieco zieleni:

Aktualnie oczekuję dostawy ulic i bruku - wkrótce dalszy ciąg prac.

OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Jak długo sklejałeś te wszystkie kamienice? Są podświetlane?
Część kamienic kupiłem już sklejonych jako używki, ale te nowe sklejałem średnio po dwie-trzy godziny sztuka, tyle że nie wszystkie na raz - kupowałem je przez kilka ładnych lat ;) Póki co podświetlone nie są, ale wkrótce będą - na ulicach pojawią się także latarnie.

A tymczasem dziś przyszedł czas na malowanie chodników w kolor betonu i dalsze prace na placu wewnątrz pętli:

Pojawili się pierwsi mieszkańcy:

I ogólny rzut na efekty prac dnia dzisiejszego:

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
H0e
Ekspert
A jak oni wszyscy wjechali na teren obok kościoła, skoro w każdym wjazdo-wyjeździe są słupki to uniemożliwiające.
Podoba mi się to miasteczko, ale bardziej pasowałyby mi tu stare tramwaje i starsze samochody.
I czy na górze zdjęcia tory nie powinny biec w bruku ulicy,wygląda to trochę dziwnie, zwłaszcza to sterylne torowisko.

Martino

Aktywny użytkownik
Pomysł fajny, makieta również zaczyna wyglądać efektownie. Nie pasują mi szyny za kościołem połączone z jezdnią. Jezdnia staje się węższa na rzecz trawy, brak chodnika. Również na takim łuku bardziej bym sie skupił na pętli tramwajowej. Przy takiej masie osób w środku tramwaj dookoła mało bezpieczne. Jarmark, kościół w tym miejscu do mnie nie przemawia. Wg mnie powinno być inne rozmieszczenie, dużo skumulowanych różnych scenek w jednym miejscu.
Fajnie, że coś robisz i mimo wszystko trzymam kciuki.

Ostatnio edytowane:

Mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
A jak oni wszyscy wjechali na teren obok kościoła, skoro w każdym wjazdo-wyjeździe są słupki to uniemożliwiające.
Zapewne słupki są chowane w podłoże umożliwiając wjazd upoważnionym samochodom. :) Klimat miasta fajny, ale pętla tramwajowa z kościołem i place wewnątrz jakoś mi nie pasuje. Wygląda to mało realistycznie.

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
H0e
Ekspert
Zapewne słupki są chowane w podłoże umożliwiając wjazd upoważnionym samochodom.
Chowane miałyby obudowę, w której mogły by się chować, a te są po prostu wkopane/zacementowane i obłożone kostką,nie czas na takie dywagacje, bo one tu niczego nie wniosą, mogła to być fajna dioramka, wyszło jak zawsze,myślę że zabrakło tego co ważne w modelarstwie, obserwacji rzeczywistości i zdrowego rozsądku.

Widziałem, taką kolejową, na której był cmentarz, za płotem wesołe miasteczko, targ, warsztat samochodowy, oczywiście kolej i kilka innych dupereli, całkowity odpust.

Mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Chowane miałyby obudowę, w której mogły by się chować, a te są po prostu wkopane/zacementowane i obłożone kostką,nie czas na takie dywagacje, bo one tu niczego nie wniosą, mogła to być fajna dioramka, wyszło jak zawsze,myślę że zabrakło tego co ważne w modelarstwie, obserwacji rzeczywistości i zdrowego rozsądku.
Zapewne masz rację, bo przydałby się choć cieniutki pasek wokół słupka imitujący obudowę schowaną w ziemi. A co do dioramki to rzeczywiście, parę elementów jest tu nierealnych.

OP
OP
Adrian Henszel

Adrian Henszel

Znany użytkownik
Ludzie - do cholery! Przecież to jeszcze nie jest skończone - nie wiem o co chodzi? Detale dopiero będą dopracowywane i pojawią się szczegóły jak osłonki chowanych słupków...

Co do nawierzchni to niczym nadzwyczajnym nie jest inna nawierzchnia przy torowisku tramwajowym a inna na drodze - szczególnie w nowoczesnych miastach, które stawiają transport publiczny ponad indywidualnym. Podobnie jak lokalizacja pętli wokół budynków - na świecie jest wiele przykładów takiej zabudowy, tylko trzeba nieco poszukać, popatrzeć a nie krytykować i narzekać od razu - poza tym nie robię tu odwzorowania rzeczywistości tylko czystą fikcję wzorowaną na różnych rozwiązaniach z prawdziwych miast - jak będę chciał zrobić burdel przy szkole to zrobię i nie będzie to żadnym odpustem.

Zaś odnośnie niebezpieczeństwa umieszczania ludzi przy tramwajach - nie wiem czy to polska domena czy taki stereotyp - ale za granicą naprawdę ludzie doskonale widzą, że nie należy wchodzić pod pojazdy - i to mimo braku lasu barier na każdym kroku - co u nas jest nie do pomyślenia.