• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Miasto 1,2X1

Kagema

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam!

Buduje moją pierwszą makietę o wymiarach 2,4X1,4. Z powodu rozplanowania torów zamierzam zbudować miasteczko o wymiarach 1,2 na 1 m. reszta przestrzeni będzie bardziej ,,dzika". I właśnie mam pytanie czy małe miasteczko o wymiarach 1,2 na 1m. ma sens w skali h0?
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Kagema napisał(a):
Witam!

Buduje moją pierwszą makietę o wymiarach 2,4X1,4. Z powodu rozplanowania torów zamierzam zbudować miasteczko o wymiarach 1,2 na 1 m. reszta przestrzeni będzie bardziej ,,dzika". I właśnie mam pytanie czy małe miasteczko o wymiarach 1,2 na 1m. ma sens w skali h0?

Nie bardzo.Generalnie budowa miasta na makiecie H0 nie ma sensu - przynajmniej jeśli idzie o wymiar 3,00 x 1,5 i pochodne.
O wiele bardziej sensowna jest mała wioseczka w stylu np. 4 domki na planie kwadratu,rozdzielone drogą i skrzyżowaniem i może jakiś kościółek.O budynkach typu kamienica zapomnij,troche za mały metraż.W książce którą czytałem o makietach facet sensownie napisał,że ludzie budując makiety robia klasyczny błąd typu:"chcę mieć wszystko po trochu".Miasto,wieś,jakiś zakład przemysłowy,stacje kolejowe,remizę strażacką,wesołe miasteczko,lotnisko.......
Nie szalej,bo metraz masz standartowy.Możesz oczywiście zmiescić więcej,ale kosztem układu torowego.A lepiej jest mieć większy układ,niż *****ne budynków,bo to z torów bierze się frajda z zabawy.Z jazdy pociągami,z przestawiania zwrotnic,rozprzęgania i łączenia składów itp.Takie jest moje zdanie przynajmniej.Bo co zrobisz? Jedno kółko -bez bocznicy nawet? Ani jednej zwrotnicy? Będziesz tylko w kółko jeździł? Przód - tył? Lepiej przemyśleć sprawę i ustawić sprawę tak,aby było więcej frajdy np. zrobić bocznicę do przeładunku towarów za pomocą zdalnie sterowanego dźwigu z jednego składu na drugi(Roco robi takie,ale tanie to nie jest).Oczywiście to tylko przykład.Chodzi mi o to,żeby coś można było na makiecie robić,sama jazda w kółko po pewnym czasie się znudzi.
 
Reakcje
0 0 0
#4
Niekoniecznie budowa miasta nie ma sensu.
Można wykonać makietę przedstawiającą fragment miasta, z pociągami jadącymi gdzieś dalej, a tak naprawdę wjeżdżającymi do tunelu na łuk zwrotny.... Ludzie... przecież całe miasto nie zmieści się nawet na makiecie w skali N w tych wymiarach... trza sztuczki zastosować i się uda :)

Może więc niekoniecznie takie, ale tego typu rozwiązania mam do zaproponowania koledze:
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 29

Podobne wątki