• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Miał być tort bedzie moduł

Reakcje
3 0 0
#1
Witam , na początku miałem zamiar zbudować tort, ale czytając To forum oraz forum Martela doszedłem do wniosku że dla początkujacegoi nie doświadczonego modelarza lepszy na początek bedzie moduł , no i koszty są mniejsze :neutral: . Wydrukowałem sobie Norme Dla Polskiej Makiety Modułowej H0 i po przejrzeniu dosłownie setek zdjęć zdecydowałem sie na moduł dwusegmętowy przedstawiające stacje JARCMANOWO , na której bedzie kilka bocznic , rampa itd. dodam jeszcze że wjazd na stacje bedzie odbywał sie jednym torem (profil LL) a wyjazd już dwoma torami (profil 2M) , plan wstawie jak wróce z pracy. I teraz moje pytanie : czy zachowując symetryczność między profilami LL i 2M ( tor przelotowy) moge poszerzyć swoje sgmęty na południe o ok 100mm :?:
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#2
Ambitne plany na początek - jak zawsze (też tak zaczynałem).
Proponuję zacząć od budowy zwykłego modułu jedno- lub dwutorowego, a stację zostawić sobie na później - w ten sposób ucząc się na module szlakowym nie popełnisz błędów, które będą się później odbijały "czkawką".

p.s. Dwusegmentowy moduł zawierający stację - segmenty musiałby by mieć najmarniej po 1,5-2 metrze :-|
 

hub93

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Sam wywaliłem 6 pierwszych modułów.
Gdybym zamiast modułu szlakowego zbudował stację, to wyobraź sobię straty.
Posłuchaj Miśka, zbuduj coś prostego. ;)
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#6
Jarcman napisał(a):
segmenty mogą mieć po1,5m mam kombi więc wejdą bez bólu
:D

Nie wiesz co mówisz. Szczucin, za który się wziąłem około roku temu składa się z dwóch segmentów 1,2m i dwóch 1,4m i też miałem kombi, a skończyło się na kupnie sedana z hakiem i wypożyczaniu przyczepy. Nie mówiąc już o problemach z przechowywaniem.

Nie mówiąc już o stratach w wyniku błędów jakie popełniłem jako świeży w temacie choć po roku przeglądania forów.

Zrób segmenty szlakowe, pojeździć na spotkaniach i tak pojeździsz. Mając stację będziesz zazwyczaj siedział i obsługiwał więc raczej nie pojeździsz.

No i pamiętaj jedno. Stacja to nie wszystko. Pasowało by mieć do tego jeszcze segmenty ze szlakiem przynajmniej od semafora wjazdowego z jednej strony do wjazdowego z drugiej.

Nie napalaj się, na wszystko przyjdzie czas jeśli nie zabraknie chęci (mnie zabrakło).
Słuchaj bardziej doświadczonych, przynajmniej w zakresie popełnianych błędów :roll:

Pozdrawiam.
Tomasz Wójczyk
 
OP
OP
Jarcman
Reakcje
3 0 0
#7
no sie sprawa wyjasniła, ale uład ciekawy. Pozostaje mi jedynie skorzystać z rady doswiadczonych kolegów i brać sie za moduł szlakowy i chyba bedzie dwutorowy.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#8
jeszcze jedno, boś widzę rodak z Warsiawki ;-)

zerknij jeszcze kto skąd pochodzi i z kim ewentualnie się będziesz mógł połączyć z modułami.
ZTCW to najbliżej Warszawy moduły w HO to są... w Łodzi, chyba :?: a reszta to Kraków, Śląsk, Trójmiasto...

pod tym kątem to Warszawa raczej eNką stoi :-D
i kilkoma okolicznymi sympatycznymi teTTetkowiczami :-D
 
OP
OP
Jarcman
Reakcje
3 0 0
#9
eNką kolego powiadasz, hmmm :neutral:

eNka troszke przymała jak dlamnie , a do Łodzi nie aż tak daleko ;) , zresztą może ktoś z Warszawy bądz z okolic Marek ( gdzie obecnie mieszkam) tęż w H0 gustuje :?:
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.210 8 0
#13
Jarcman napisał/a:
A jak myślicie na początek moduł jednotorowy czy dwutorowy


Abslolutnie dwutorowy.
Widzę, że Kpt.Nemo "zwąchał" kolejną "duszyczkę" do zabawy ;)
Też tak myślę. Na dwutorowych modułach, jest szansa na "większy ruch". A po ostatnim Hobby - sądząc z wypowiedzi budujących - dwutorowe skrzynki to przyszłość.
Życzę realizacji zamierzeń.
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Na dwutorowym szlaku wzrasta przepustowość a w połączeniu ze stacją węzłową znacznie urozmaica ruch na makiecie. Tak jak to wszyscy widzą tylko dwutorówka ma szanse na przyciągnięcie widowni na imprezach dla publiczności.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#17
Jarcman napisał(a):
Awięc postanowione, moduł dwutorowy z przejazdem bez zapór , w miarę możliwości bede zamieszczał zdjęcia z postępu prac.
Brawo brawo. Jak masz jakieś pytania albo ewentualnosci to zapraszam do swego wątku. Tam można podpatrzeć pewne rozwiązania dotyczące konstrukcji skrzynek. Powodzenia.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 157

Podobne wątki