• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Metro na Pragie

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#1
Krótka historya o trzech metra stacyach fotografiami kolorowemi pierwszej jakości przyozdobiona

Korzystając z Dnia Bez Samochodu, odkleiwszy spód pleców od fotela mego mechanicznego rydwanu, udałem się dziś na wycieczkę krajoznawczą, zobaczyć, dotknąć, poczuć, powąchać, przeżyć klimat nowo otwartych praskich stacji metra: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Raptem trzy, ale jakimż cywilizacyjnym skokiem dla tutejszych osiedli jest wyfedrowanie tuneli i puszczenie podziemnego pociągu... Ale przecież już dotarło metro na "Pragie", Dworzec Wileński funkcjonuje od dawna, ruch tam jak zwykle, ale jak to się zmieniło przez lata, i Czterech Śpiących nie ma, i na peronach Wileńskiego aż tak nie śmierdzi. Jednak, jednak dopiero teraz na Targówku, na Trójkącie Bermudzkim, o nim za chwilę, przywiał huragan cywilizacji, która w kilkanaście lat znacząco zmieni to miejsce.

Pojechałem więc najpierw do stacji końcowej, Trocka. Na samych stacjach spotkało mnie rozczarowanie - chciałem chłonąć grafiki Fangora, ciekaw nowych aranżacji figuralnych i kolorystycznych, tymczasem zostałem sprowadzony na Ziemię oszczędnym, minimalistycznym, ale nie mającym klimatu minimalizmu, wykończeniem stacji Targówka...

Na pierwszy ogień zdjęcie wejścia na st. Trocka,
m1.jpg


bramki otwarte, na każdej naklejka z informacją o bezpłatnej dziś komunikacji publicznej, ale cóż, Naród w dużej części nie pisaty i nie kumaty, niektórzy przykładają portfeliki z transponderami do czytników na bramkach, a, to oni może i niewidomi są, nie widzą metra stojącego otworem, hm ale to brzmi ;)

No i peron stacji, popatrzcie,
m2 tr.jpg


tak czysto tak ładnie i tak nijak technicznie. Pani robi zdjęcie deseczką, nie ona pierwsza i nie ostatnia, lustrzanki i kompakty też ćwiczyły refleks migawki, tatusie 50-kilkuletni też się na wycieczkę udali, smakując klimat praskich kamienic, o nich za moment.

A co jest "na górze", przecież jak się płynie kajakiem po rzece, to zupełnie inaczej wygląda świat niż z poziomu drogi, tu jest podobnie, wyjeżdżamy z czeluści na oświetlony peronik, a co jest tam, nad nami, ciekawość prze na staw biodrowy, kolanowy i skokowy, więc cyk i już jestem tam:

m3 tr.jpg


No bardzo ładnie wygląda ten wieżowiec, po drugiej stronie Trockiej są ohydztwa z elewacjami z blachy falistej, pod nią ocieplenie, ciepło ludzie mają, metro pod nosem, a jak tam z prusakami, codziennie rano nowy wylęg w zlewie?

Zanurzam się z powrotem pod ziemię, rach-ciach i Targówek Mieszkaniowy, tu się kłócili trochę o nazwę tej stacji, miał być sam Targówek, w końcu postawiono na kontekst historyczny, i bardzo dobrze. Stacja TM,

m4 tm.jpg


cóż powiedzieć, to samo na jedno kopyto, a propos, widok na wszystkich zdjęciach w stronę zachodnią (śródmieścia), ja znowu wypełzam na powierzchnię.

m5 tm.jpg


O, jak ładniej tu jest, kościół stoi po drugiej stronie skrzyżowania, wiatr hula bo dużo wolnej przestrzeni, choć ten delikatny wiaterek jest dziś super, kurtkę na wyprawę wziąłem i cienki sweter do plecaka, nie nie, menażki i saperki nie, a tu taka temperatura, swoją drogą zauważcie, że sweter po polsku powinien się nazywać "pocak", przecież taka jest entomologia, yyy etymologia, pardon, tego słowa w języku angielskim :) Pocak siedział więc w plecaku, odcebulkowałem się do samej koszuli, eleganckiej, przy niedzieli, a co, no a właśnie, a co by było gdyby taka pogoda była u nas przez większą część roku, ile chorwackich pensjonatów by padło.

Ponownie zanurzam się podziemia i jadę na Szwedzką, dziwnie jakoś wymawia to słowo wypowiadający komunikaty Marek Gudowski, tak jakby Szzzzffffedzka.

m6 szw.jpg


Tu jeszcze ponurej, ciemne ściany, choć już wiem, to ostrzeżenie, kiedyś będzie już tylko miejską legendą, tu sięgał Trójkąt Bermudzki, jeden z dwóch praskich, gdzie wieczorami lepiej było nakładać czapkę niewidkę, bo atrakcje czyhały w każdej bramie.... Skąd jesteś? Z (i tutaj wstawcie cokolwiek). No i łomot, jaka by to nie była odpowiedź, a odpowiedz że stąd, to wystarczy zapytać o kilka szczegółów z okolicy, no i nie znasz odpowiedzi, i leżysz w przenośni i dosłownie.

Ale Trójkąt już chyba zupełnie zamarł, znowu wyskakuję na górą, ach co za klimat, będąca w ruinie fabryka mydła Schichta będzie przebudowana na mieszkania, no, te, apartamenta, a jak pięknie nawiązali do klimatów industrialnych projektanci wejścia na stację.

m7 szw.jpg


nie widać tego na zdjęciu, niska ścianka przy lewej poręczy jest wymurowana z cegieł i nieotynkowana, wspaniale nawiązuje do murów fabryki, brawo, tak to róbmy, a nie plastikowymi tunelami wejściowymi jak np. na Świętokrzyskiej, popelina to totalna, syf, ohyda, fuj.

Ruszam stąd na małą wędrówkę na południe, to tu właśnie spotykam tych tatusiów podobnie zaciekawionych widokami jak ja, ja z lewobrzeża, bardzo rzadko tu akurat bywam, oni też, a może z Sosnowca czy Radomia przyjechali, któż to wie?

m8 szw.jpg


Na szczęście zamontowano historyczne pastorały, choć jakoś tak ogólnie za dużo tych słupków, małe duże średnie. Kamienica jak widać doczeka się remontu przed osiągnięciem stanu agonii. Tu na Nowej Pradze już jest inny świat, dużo smakoszy jagodzianki na kościach już nie żyje, młodzi robią lepsze geszefty niż kradzieże na wyrwę, teraz dodatkowo metro zmieni absolutnie wszystko. Jeśli ktoś chciał tu kupić mieszkanie, to tanio już było. Np, może jeszcze tutaj na 11 Listopada są lokale w atrakcyjnych cenach, mimo wszystko nie ośmieliłem się zapukać i zagadnąć, tylko pstryknąłem zdjęcie klatki schodowej i mnie nie ma.

m9 11list.jpg


Proces "ucywilizowywania" okolicy zajmie lata, ale nie da się go zatrzymać, metro wprowadziło dodatkowy moment pędu. Trzy nowe stacje nie są spektakularnie piękne, ale - są. I z tego powodu cieszymy się razem z Prażanami.

Zobaczymy co dalej, z przyjemnością przejadę się na Bródno, jak skończą linię, o, mam tam kumpla, to i na bro się wyskoczy. Same zalety metra ;) Odezwę się we właściwym czasie, bywajcie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tramwaje i metro 2
Tramwaje i metro 5
Tramwaje i metro 9
Tramwaje i metro 49
Tramwaje i metro 199

Podobne wątki