• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Merlin i jego modele (RC)

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#1
Witam,



Od pewnego czasu, a właściwie już kilku miesięcy zacząłem dłubaninę nad Jelczem 315 (plastikowy model, który zakupiłem w Świat Modeli Rybnik). Moim idolem stał się w tej dziedzinie @pado jak pewnie i wielu z was ;) Więc po rozmowie liczonej w setkach maili powoli kompletowałem części, i z pomocą kolegi Pado powoli brnąłem w temat co i gdzie.


Ale budowę opisze jak najbardziej zrozumiale, na końcu wyciągnę kilka wniosków i uwag dla osób, które tak jak ja chciałyby zrobić sobie taki model bez jakiegokolwiek doświadczenia. Oczywiście w trakcie relacji pochwalę się błędami :p


Założenia modelu:
-pierwsze zetknięcie z RC w tej skali,a właściwie budowie modeli RC
-system DSM2
-zawieszenie przednie
-przekładnia silnika 1:144
-bateria 150mah
-wersja full wypas (w pełni oświetlona)
-Zabawa zarówno z budowy, jak i jazdy ;)



Więc od początku, już tu wkradły się błedy... Zacząłem od montażu przedniej osi, jednak wkleiłem ją na sztywno, ten błąd wyszedł na jaw zaraz po pierwszych jazdach, gdyż przy najdrobniejszych nierównościach przednie koła nie miały przyczepności. Całość oczywiście została poprawiona i mamy w pełni działające przednie "zawieszenie".
DSCF8373.JPG
DSCF8374.JPG



Dalej wyciąłem miejsce na silnik, było trochę elementów do wyrzucenia/przerobienia by silnik się zmieścił. Silnik z przekładnią 1:144, ale w następnym modelu użyłbym 1:80 (czy jakoś tak), tak wydaje mi się, że przy tym przełożeniu chodzi zbyt ciężko.




Następnym krokiem był montaż serva. Początkowo zdecydowałem się na jego montaż w kabinie (w sumie nie wiedzieć czemu, a jego współpraca z sztywną osią z przodu była wręcz cudna, tylko skręcać bytnio nie chciał... W dalszym etapie przeniosłem servo na pakę, wycinając w niej otwór. Jednak dziura w kabinie została, i została zamaskowana w dalszym etapie ;)
DSCF8386.JPG




DSC_0010.JPG


Tutaj już z dołu widać mechanizm przechylania osi, a servo jest już przeniesione na pakę. PS: ten daszek był tylko chwilowo ;)




Mam nadzieję, że koledzy "samochodziarze" nie zrównają mnie z ziemią, bo na samochodach zbytnio się nie znam, ale tak mi modele RC namieszały w głowie, że musiałem zrobić sobie taki model na swoją makietę ;)
Relację będę subiektywnie prowadził, obecnie jestem na etapie robienia oświetlenia, ale o tym w następnym poście już wkrótce ;)


Premierę przewiduję na imprezę w Istebnej (11-13 listopada) ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#2
Witaj Marcinie. Super że się w końcu ujawniłeś;) Liczę że twój wątek zachęci innych do zabawy z tą materią jaką jest budowa modelu autka RC w tej skali ;) Wiem że pierwszy model nigdy nie wychodzi idealnie... ale jak się go widzi w ruchu to strasznie to Jara człowieka i nakręca na kolejne budowanie. Uważam że na początek wybrałeś super model i w sam raz na start do zabudowy tymbardziej że to nasz Polski Jelczu ) Trzymam kciuki za ogarnięcie tematu z oświetleniem - wiem że to nie jest łatwe. Jak chcesz porady to dzwoń pisz. Pomogę. Do łatwego lutowania polecam zakup dobrej Pincety jak ta http://www.sklepy24.pl/sklep/jadarh...814-peseta-precyzyjna-prosta-narzedzie-/23737 ułatwia ogromnie sprawę jak się umiesz nia posługiwać. Polecam tes sie zaopatrzyć w cyne w kulkach 0,5mm. Jak nie masz mogę dosłać z kulkami szklanymi. Wiem że przy pierwszym razie nie jest to łatwe, ale spokojnie... jak zakumasz o co chodzi to bez problemu ogarniesz temat ;)
Ja w swoich jelczach montowałem szklane kulki w przednie lampy - ładnie rozpraszają światło LED. Jak chcesz mogę ci parę sztuk posłać na próbę. Mam tego całe pudełeczko po kliszy foto ;)
Niebawem będę miał do odsprzedania za parę groszy zwrotnice (motylki) które uważam że lepiej się sprawdzają jak te zwrotnice z KKPMO. Zrobiłem je jako zamienniki tych oryginalnych :) Przede wszystkim układ skrętny jest bardziej precyzyjny na drucie 0,3mm i wygląda bardziej PRO z uwagi na filigranowość ;)
motylki.jpg
 

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#3
Cześć :)
No to widzę, że pomału zaczyna ten temat ruszać i kolejne osoby się za to biorą i DOBRZE! :)
Ja także kupiłem kilka części od Kolego Pado, jednak do tej chwili nie mogę się zebrać za robotę, brak mi jeszcze motywacji... Chociaż gdy widzę Wasze prace zaczyna to kusić. Fajny ten Twój model Jelonka już sam w sobie, będę musiał nad takim pomyśleć. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#4
Tak więc idziemy dalej :)




1.jpg


Tak na obecną chwilę wygląda układ skrętny, działa jak należy, przechył również, a na całości kabina siedzi stabilnie ;)



0.JPG


Płytka wstępnie zamontowana na nadwozie, z dołu jeszcze wystają kable od silnika. Tutaj już została wstępnie pomalowana paka od Jelcza.



2.jpg



No i to co "lubię najbardziej", czyli lutowanie ledów, 4 diody obok siebie, to zdecydowanie zbyt dużo, ale jak widać da się ;)
Całość zostanie jeszcze oczywiście pomalowana tak, by nie rzucało się w oczy.


3.jpg


Próba oświetlenia no i można podpinać do płytki sterującej. Z prawej strony jest jeszcze dioda biegu wstecznego, nie wiem tylko jak to było w Jelczach.
Były z obydwu stron, czy tylko z jednej?


4.jpg


No i łagodnie nazwany "burdel" na pace. Obiecałem sobie tam posprzątać, więc będzie już tylko lepiej ;)
A trzeba jeszcze podpiąć przód :p



Dalsza relacja wkrótce :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 400
W robocie 24

Podobne wątki