• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mechaniczny napęd podmakietowy z długopisu

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#1
Jeśli ktoś nie lubi elektryczności albo ma do sterowania nieskomplikowany układ, to może przyda się taki mój pomysł.
Zrobiłem napęd podmakietowy całkowicie mechaniczny w wykorzystaniem mechaniki od długopisu.
Przeszedł testy, działa pierwsza klasa :)
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.019 2 1
#15
A możesz rozrysować schemat.
Sam korzystam z przełączników suwakowych, idea podobna.
Świetne do sterowania małą stacją czy mijanką. O zastosowaniu przełączników suwakowych czytałem bodajże w ostatnim numerze Kolei Małych i Dużych i jest to też fajne rozwiązanie.

Co do patentu z długopisem, faktycznie przydałyby się jakieś zdjęcia szczegółów, bo filmik gubi ostrość. Ogólnie wiadomo o co chodzi. Z tego co widać to sam przycisk na skrzynce stanowi końcówka długopisu, zamiast wkładu jest sztywny drut połączony z cieńszym drutem, który porusza pręt nastawczy. Zastanawia mnie jeszcze jaki wpływ na działanie ma lekki przeskok sprężyny do przodu jak to zwykle bywa w długopisie?
 
Reakcje
6 0 0
#16
Wyręczę Przemka. 1-mechanizm długopisu wraz z obudową (górna część długopisu), 2-pręt, 3-prowadnice, 4-sprężyna, 5-mikroprzełącznik. Zastosowałem u siebie przedstawione rozwiązanie i mogę potwierdzić, że znakomicie się sprawdza. Dodatkowo zastosowałem mikroprzełączniki do polaryzacji na końcu pręta. Jako prowadnice użyłem kostek elektrycznych i zastosowałem 2 sprężyny. Mechanizm jest tani i prosty w budowie. Jedyny minus, to możliwość przełączania tylko z jednej strony.
MECHANIZM.jpg
 

Podobne wątki