• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny Mbxd2 i może inne

TORONCIAK

Aktywny użytkownik
Reakcje
474 24 2
#21
To jeszcze krótko o żywicach do drukarek. Każdy ma pewnie swoje wnioski w tej sprawie i dla kazdego inna żywica jest najlepsza. Kupiłem ostatnio próbki żywic ABS-like, występują w 3 wersjach, generalnie o różnej twardości/plastyczności. Do tej pory próbowałem uzywać żywicę ABS-like v2 do drukowania wózków - tu sprawdza się doskonale, wózek jest znacznie mocniejszy i lekko plastyczny. Dzisiaj jednak ciekawość doprowadziła mnie do wydrukowania budy Mbxd2 z żywicy ABS-like v1. No i porażka - żywica jest za miękka i "płynie", co widać najbardziej na podłużnych oknach. Swoją drogą ciekaw jestem jaką żywcę preferują inni? Mój faworyt to klasyczna, bezbarwna żywica Anycubic. Do kolejnego projektu kupię też żywicę precyzyjną, zobaczymy...
Zobacz załącznik 836898
Odnosząc się do pytania chyba najlepszy stosunek jakości do ceny ma anycubic. Jakiej drukarki używasz, bo widać lekkie artefakty po druku na pudle. Po za tym, po niektórych oknach widać że zabrakło podpór. Ogólnie pod jakim kątem prowadzisz wydruk, bo dopiero kąt 45* umożliwia pozwolić sobie na rezygnację z wzmocnień na okna...
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#22
Odnosząc się do pytania chyba najlepszy stosunek jakości do ceny ma anycubic. Jakiej drukarki używasz, bo widać lekkie artefakty po druku na pudle. Po za tym, po niektórych oknach widać że zabrakło podpór. Ogólnie pod jakim kątem prowadzisz wydruk, bo dopiero kąt 45* umożliwia pozwolić sobie na rezygnację z wzmocnień na okna...
Drukarka Creality LD002R, czasami odnosze wrazenie, że ten model nie ma idealnej stabilizacji osi z, co uwidacznia się przy długich wydrukach. Wydruki generalnie staram się przechylać pod kątem 45 stopni, natomiast co do podpór... tutaj szukam kompromisu pomiędzy możliwymi uszkodzeniami np. ramki okna, czy drobnych elementów w miejscu podpory, a skutecznością podparcia. Niewątpliwie nierówności wydruku są najmniej widoczne na bryłach o nieregularnych kształtach, najtrudniej wydrukować pudło np. wagonu osobowego. A projekt ciągle zmieniam, gdy już mam zebrane wszystkie elementy i zaczynam składać pojawia sie lepszy pomysł na mocowanie silnika, czy złożenie modelu i drukuje raz jeszcze, dlatego pewnie jeszcze długo nie zdecyduję się na zamówienie wydruku, szcunkowy koszt wydruku wszystkich elementów EP09 po cenach rynkowych istotnie przekracza cenę mojej drukraki :D
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#23
, dlatego pewnie jeszcze długo nie zdecyduję się na zamówienie wydruku, szcunkowy koszt wydruku wszystkich elementów EP09 po cenach rynkowych istotnie przekracza cenę mojej drukraki
Z pewnością, ale też rynkowa cena takiego gotowego modelu na dobrym poziomie to powiedzmy 4 tys, a słabego może 1 tys. Biorąc pod uwagę prace jaka w niego włożysz ja nie oszczędzałbym na druku.:confused:
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#26
Nie zastanawiałeś się nad zakupem drukarki Mars albo photon bo cena wacha się w granicach 1000-1200zł?
Nie chcę kupowac drukarki z tej samej pólki... Raczej poczekam na rozwój rynku i jesli coś kupie, to drukarkę z LCD 4k mono i co najmniej 8,9" wyświetlaczem, na razie walczę na tym co mam, trochę chyba w myśl zasay, że nie chodzi o to, żeby złapać, ale gonić :D
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#28
Dzisiaj coś z innej beczki :D Podobnie jak wiele osób, kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę lokomotywę na Trako miałem dość mieszane uczucia dotyczące jej wyglądu. Rzuciłem więc do kilku osób, że taki model to zrobię w jedne wieczór. No i nie... model okazał się trudny, moja wersja ma wiele błedów geometrycznych, których może nie widać na pierwszy rzut oka, ale wiem, że one tam są. No i z każdą godziną spędzoną nad modelem byłem coraz bardziej zauroczony tym projektem i jego dopracowaniem, pięknie zaprojektowanymi detalami. To widać dopiero przy oglądaniu zdjęć detali oryginału, które cały czas miałem przed oczami. Trochę mi się wtedy przypomniały projekty francuskich wagonów motorowych z lat 60-tych i 70-tych XXw. To też projekty, które trzeba dokładnie obejrzeć, aby zrozumieć ich piękno. Chwała Pesie, że zerwała z odwiecznym, inżynierskim, modułowym designem Vossloha, tak chętnie stosowanym przez zarówno polskie firmy przebudowujące SM42, czy SM48, ale też czeskie CZ-loko.

To wydruk próbny, w skali n, widać niestety liczne uszkodzenia spowodowane uszkodzeniem LCD w drukarce, ale bardziej chodziło o sprawdzenie koncpecji, przeskalowań delikatnych elementów, na pewno szczeliny łączenia blach poszycia są za duże, podobnie jak ramki, będę to korygował, jeśli zdecyduję się na kontynuację prac nad tym modelem.

IMG_20211005_131126.jpg
 

TORONCIAK

Aktywny użytkownik
Reakcje
474 24 2
#30
Dzisiaj coś z innej beczki :D Podobnie jak wiele osób, kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę lokomotywę na Trako miałem dość mieszane uczucia dotyczące jej wyglądu. Rzuciłem więc do kilku osób, że taki model to zrobię w jedne wieczór. No i nie... model okazał się trudny, moja wersja ma wiele błedów geometrycznych, których może nie widać na pierwszy rzut oka, ale wiem, że one tam są. No i z każdą godziną spędzoną nad modelem byłem coraz bardziej zauroczony tym projektem i jego dopracowaniem, pięknie zaprojektowanymi detalami. To widać dopiero przy oglądaniu zdjęć detali oryginału, które cały czas miałem przed oczami. Trochę mi się wtedy przypomniały projekty francuskich wagonów motorowych z lat 60-tych i 70-tych XXw. To też projekty, które trzeba dokładnie obejrzeć, aby zrozumieć ich piękno. Chwała Pesie, że zerwała z odwiecznym, inżynierskim, modułowym designem Vossloha, tak chętnie stosowanym przez zarówno polskie firmy przebudowujące SM42, czy SM48, ale też czeskie CZ-loko.

To wydruk próbny, w skali n, widać niestety liczne uszkodzenia spowodowane uszkodzeniem LCD w drukarce, ale bardziej chodziło o sprawdzenie koncpecji, przeskalowań delikatnych elementów, na pewno szczeliny łączenia blach poszycia są za duże, podobnie jak ramki, będę to korygował, jeśli zdecyduję się na kontynuację prac nad tym modelem.

Zobacz załącznik 842416
Jeżeli projekt zakłada odtworzenie czegoś realnego. Nigdy nie można powiedzieć, że jest to projekt na jeden wieczór ;) ... Projektowanie modelu przy dobrych wiatrach trwa około miesiąca.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#31
Jeżeli projekt zakłada odtworzenie czegoś realnego. Nigdy nie można powiedzieć, że jest to projekt na jeden wieczór ;) ... Projektowanie modelu przy dobrych wiatrach trwa około miesiąca.
Właśnie archiwizowałem pliki i wyszło mi, że prace nad EP09 zacząłem ponad rok temu, powstała z tego spora kupka nieudanych wydruków, w sumie nad tym modelem spędziłem najwięcej czasu, ostatnie zmiany robiłem jeszcze wczoraj w podwoziu i mocowaniu silnika... a jeszcze trzeba poprawić wywietrzniki dachowe, mocowania pantografów połówkowych, dodać klimatyzatory... czyli reasumując końca nie widać... a później wrócić do wersji fabrycznej... Model Pesy pochłąnął tydzień, a to draft, który robiłem tylko po to, żeby zdecydować, czy chce to robić dalej

Z innej beczki - widziełem w Twoich postach tramwajowych, że walczysz z szybami, ja też - próbowałeś już drukowac z żywicy crystal clear? Ja to mam w planie, ale jeszcze nie próbowałem, na razie robię jednak z cienkiej pleksi (0,75)
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.036 18 0
#32
Masz może więcej takich własnych projektów w N-ce? Pytam, bo może warto się w dziale N-kowym pochwalić swoimi pracami, a przyznam, że poniższy projekt wygląda interesująco:) Trzymam kciuki za jego powodzenie i mam nadzieję, że uda się go zobaczyć na torach:cool:

Dzisiaj coś z innej beczki :D Podobnie jak wiele osób, kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę lokomotywę na Trako miałem dość mieszane uczucia dotyczące jej wyglądu. Rzuciłem więc do kilku osób, że taki model to zrobię w jedne wieczór. No i nie... model okazał się trudny, moja wersja ma wiele błedów geometrycznych, których może nie widać na pierwszy rzut oka, ale wiem, że one tam są. No i z każdą godziną spędzoną nad modelem byłem coraz bardziej zauroczony tym projektem i jego dopracowaniem, pięknie zaprojektowanymi detalami. To widać dopiero przy oglądaniu zdjęć detali oryginału, które cały czas miałem przed oczami. Trochę mi się wtedy przypomniały projekty francuskich wagonów motorowych z lat 60-tych i 70-tych XXw. To też projekty, które trzeba dokładnie obejrzeć, aby zrozumieć ich piękno. Chwała Pesie, że zerwała z odwiecznym, inżynierskim, modułowym designem Vossloha, tak chętnie stosowanym przez zarówno polskie firmy przebudowujące SM42, czy SM48, ale też czeskie CZ-loko.

To wydruk próbny, w skali n, widać niestety liczne uszkodzenia spowodowane uszkodzeniem LCD w drukarce, ale bardziej chodziło o sprawdzenie koncpecji, przeskalowań delikatnych elementów, na pewno szczeliny łączenia blach poszycia są za duże, podobnie jak ramki, będę to korygował, jeśli zdecyduję się na kontynuację prac nad tym modelem.

Zobacz załącznik 842416
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#33
Masz może więcej takich własnych projektów w N-ce? Pytam, bo może warto się w dziale N-kowym pochwalić swoimi pracami, a przyznam, że poniższy projekt wygląda interesująco:) Trzymam kciuki za jego powodzenie i mam nadzieję, że uda się go zobaczyć na torach:cool:
Lubię N i na pewno coś pokaże w tej skali, nie podejmuję się budować napędów N, ale na pewno chciałbym pokazać EP09 (pewnie na bazie jakiegoś napędu Tomytec, ale jeszcze musze dobrać albo przerobionego napędu Kato, bo taki akurat mam) i poprawiony wagon 159A, no i zgodnie z tematem wątku Mbxd2 w Nm na bazie przerobionego Zshorty Rokuhana - pewnie właśnie w tej kolejności.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#34
Dawno nic nie pokazywałem, ale pracuję intensywnie nad czymś nowym i mam nadzieję, że wkrótce już pokażę postępy prac. Trochę też postanowiłem pójść do przodu z SM30 i zaprojektowałem maskownice wózków, a żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda na lokomotywie dodatkowo przygotowałem wózek, taki w typie wagonowym, żeby złożyć wszystko razem.
Wózek wyszedł mi tak:
IMG_20211031_100532.jpg


Natomiast całość, z tymczasowym podwoziem wygląda tak:
IMG_20211031_100446.jpg
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#35
Zainspirowany super wycieczką, którą zorganizowała Stacja Muzeum w Sochaczewie wspólnie ze Światem Kolei postanowiłem wrócić do mojego Mbd1. Powstała druga sztuka, tym razem we własciwym malowaniu z lat 70-tych. Oba modele mają napęd - starszy już dotarty jeździ przyzwoicie i szybko i wolno, drugi jeszcze w budowie, ale z każdym napędem jest coraz lepiej :D
No i zdjęcia:
IMG_20211116_231703.jpg

I razem ze swoim wcieleniem w malowaniu kremowo-niebieskim, w nieco upiększonej wersji Stacji Muzeum.
IMG_20211116_231825.jpg
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#36
A teraz w ramach dochodzenia do perfekcji kolejna przymiarka do Mbd1, tym razem z naklejonymi kalkomaniami od kolegi @SP47-001, kalkomanie kleją się świetnie, folia jest bardzo cienka, ale na tyle sztywna, że udało mi się uratować jedną przy której się zagapiłem i odkleiła mi się w wodzie, zwijając się przy okazji.
IMG_20211205_155837.jpg
IMG_20211205_155842.jpg
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
634 9 1
#37
Zrobiłem też kolejny wydruk SM30, tym razem w najzwyklejszej żywicy, przy standardowych ustawieniach drukarki, wyszło dużo lepiej :D
W ramach długich zimowych wieczorów będę projektował napęd do tej lokomotywy. Mam nadzieję, że się uda. Tym razem od razu wydrukowałem z reflektorami.
IMG_20211205_160929.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 25
Tabor 11
Tabor 3
Tabor 3

Podobne wątki