• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Materiały do wycinania laserem

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
#1
Rozrysowuję elementy budowli inżynierskich, które chcę zlecić do wycięcia laserem. Jakie Szanowni koledzy polecają materiały do tego celu najtrafniejsze? Domyślam się, że chodzi o karton, ale jaki będzie najlepszy?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.552 386 20
#2
Z kartonów, to najlepszy będzie oczywiście karton modelarski. Można takie elementy wycinać także z płytek polistyrenowych (tzw. HIPS).
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#4
Najgorzej się tnie polipropylen i PVC, pierwszy ze względu na zadymienie i latające niteczki stopionego tworzywa,drugi ze względu na chlor który uwalnia się podczas cięcia.
Oba te tworzywa, a raczej ich części będące w powietrzu,potrafią skutecznie zabrudzić dyszę wylotową a nawet soczewki w głowicy,tak jest u mnie.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#5
A krawędzie ciecia hipsu się nadtapiają co praktycznier eliminuje ten materiał do obróbki laserem. Z materialow które sie nadaja to: tektura odpowiedniej gęstości, drewno, plexi, stal.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#11
PCW /PVC/ to jeden z lepszych materialow do ciecia laser. Niestety ma on podstawowa wade o ktorej pisal juz Pawel R. Ale nie chodzi tu o zabrudzanie luster i soczewk - bo to mozna wyczyscic. W trakcie ciecia uwalniaja sie znaczne ilosci Cl/HCl a on jest sprawca uszkadzen elektoniki. Polecam preszpan, pmma (plexa), vivak i ps/hips - to obecnie z wyboru najlepsze tworzywa.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#14
Vivak: Klei sie AC ale nie tak dobrze jak pmma. Lepiej po zmatowieniu. Jest elastyczny - nie peka tak jak pmma. Dobrze sie maluje np. farbami akrylowymi (z podkladem oczywiscie). Mozna grawerowac - nadtapia sie, ale mniej niz hips. Ja stosuje plyty 0,5mm - glownie do okien bo sam material jest przezroczysty. Przy cieciu laserem dobrze zostawic sobie folie ochronne - zabezpiecza sie tym przed zadymianiem materialu. Z drobnych i malych elementow folie ochronna mozna zdejmowac w sloiku z niewielka iloscia benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika ekstrakcyjnego. Nie rozpuszcza sie w nich. Aceton matowi powierzchnie - wiec sie nie naddaje nawet do otluszczania.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#16
Te mikro pekniecia, ktore powstaja w trakcie ciecia laserem pmma nie maja najmniejszego wplywu na jakosc spoiny. Jest ona silna, mozna ja szlifowac i malowac. 'Szpachlowac' najlepiej wlasnie klejem CA. Miejsce klejenia dobrze jest przeszlifowac drobnym papierem sciernym (gradacja: 380, 400). Oczywiscie jak zawsze jest wybor - mozna kleic chloroformem - jak ktos lubi albo innym dedykowanym klejem.
 

Podobne wątki