• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Materiał na szyby w modelu

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#1
Czy ktoś z Was ma dostęp do dobrego materiału na szyby w modelach budynków? Zależy mi na idealnej przeźroczystości, bez skaz. Kiedyś taki materiał nazywał się celofan. Teraz jest wybór w produktach typu PVC, plexi itp. Potrzebuję materiał o grubosci około 0,15 mm. Ważne, aby nie było na nim rys od przechowywania/ transportu.
Szukam w Internecie, ale chyba wybieram niewłaściwe hasła, bo nic ciekawego nie mogę znaleźć. Pochodziłem po sklepach z artykułami biurowymi. Na przykład okładki do bindowania nie nadają się, nie mają idealnej struktury (tylko na takie trafiłem). Dawno temu kupowałem arkusze folii przezroczystej do ksero. Teraz pozostaje tylko zakup folii do ksero w Internecie i nie można sprawdzić czy ma dobrą przezroczystość. Być może ktoś ma jakiś pomysł?
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#2
A czy zerkałeś na to, w co owijają kwiatki w kwiaciarniach? No i jest jeszcze "ptasie mleczko" wedlowskie, z okienkiem. Mało ekonomiczne finansowo rozwiązanie, ale pyszne ;)
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#3
Jakiś czasu temu w sklepie plastycznym w Krakowie, obok folii do bindowania po 50 gr, trafiłem na materiał podpisany folia antyrefleksyjna w cenie 8zł za arkusz A4. Niestety w internecie tego nie znalazłem. Folia ma grubość 0.15-0.20 mm i jest dosyć sztywna, co jest dla mnie jest kluczowym parametrem, ponieważ zależy mi usztywnieniu okna i nie ma efektu wyoblenia szyby. Dlatego wykluczam wszelkie folie do kwiatów, dokumentów i czekoladek. Faktycznie folia była idealnie przezroczysta, do tego stopnia, że brak refleksji świetlnych wydawał się trochę nienaturalny, jakby w budynku szyby wcale nie było. Ale nadal pozostaje problem przechowywania takiego materiału, bo folia lubi się kurzyć i rysować, a w sklepie była po prostu złożona na stosie. Może ktoś ma jakieś sprawdzone patenty?

drzwi2.jpg
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.587 33 4
#4
U mnie w byłej pracy drukowaliśmy tzw. "klisze" do naświetlania sit sitodrukowaych, my akurat używaliśmy półprzezroczystej, bo taka nasza drukarka była, ale z naświetlarni dostawaliśmy druki na kompletnie przeźroczystej folii. Koszt naszej to było coś koło 1pln za arkusz A3. Przypuszczam, że warto zapytać w firmie naświetlającej takie klisze, na 100% mają pudła ścinek tego, i zapewne najróżniejsze typy i przeźroczystości. Szkoda, że nie pracuję tam już, nie bardzo mam jak pokazać, niemniej tego typu klisze są niezwykle cienkie (przynajmniej te co my mieliśmy) i sztywne. Może warto iść tym tropem?
Pozdrawiam.
Maciek "Magic"
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
#5
Ciekawym materiałem jest folia, w którą opakowują wody toaletowe i perfumy. Nie wiem Tomku ile potrzebujesz zrobić tych szyb, ale może to być ciekawa opcja, tym bardziej, że w sklepach kosmetycznych część perfum jest otwierana jako testery i taką folię można pozyskać bez dodatkowych kosztów.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#6
Dziękuję Wam za porady! Kwiaciarnia wskazana przez Pawła może być dobrym tropem, dowiedziałem się, że czasami używają tam grubszej folii a nie tylko takiej "szeleszczącej". Zwrócę uwagę, czy w sklepach biurowych w moim mieście mają taką folię antyrefleksyjną jak napisał Mateusz.
O folii Maćka z klisz już myślałem wcześniej. Jedynym minusem kliszy jest fakt, że jako klisza, folia z jednej strony ma naniesioną warstwę umożliwiającą naświetlanie/ druk. Ta warstwa reaguje na dotyk palców, wilgoć.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
#7
Zapomniałem jeszcze o folii, w którą są pakowane modele np IXO w skali 1:43. Też ma dużą przezroczystość.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#8
Ciekawym materiałem jest folia, w którą opakowują wody toaletowe i perfumy. Nie wiem Tomku ile potrzebujesz zrobić tych szyb, ale może to być ciekawa opcja, tym bardziej, że w sklepach kosmetycznych część perfum jest otwierana jako testery i taką folię można pozyskać bez dodatkowych kosztów.
Tak, wiem Maćku, że z opakowań można pozyskać taką folię. Problem stanowią rysy, które na tego typu materiale pojawiają się bardzo szybko. Pewnie ciężko będzie znaleźć opakowanie w idealnym stanie. Nie mniej dzięki za pomysł :)
 
Reakcje
77 2 0
#9
Ostatnio w sklepie ACTION udało mi się kupić przezroczystą folię jako "papier" do pakowania prezentów. 2 PLN z małym hakiem za rolkę. Materiał z powodzeniem nadaje się na "szklenie" modelarskich okienek. Nie jest może zbyt sztywna, ale daje radę. W swojej strukturze przypomina też folię antystatyczną w którą czasami pakowane są modele w pudełkach ( lecz nie jest matowa). Do tego celu osobiście również ją stosuję. Nie lokuję , nie naciskam, proponuję, polecam. ;)
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#11
Dobrze się sprawdzając mikroskopowe szkiełka nakrywowe. Tu użyłem ich kawałków do imitowania wybitych. Plus minus 4 złote za 100 sztuk.
Fajny pomysł. Szczególnie jak istnieje potrzeba zaimitowania rozbitej szyby.

Znalazłem rozwiązanie na mój problem. Pomógł kolega Andrzej. Uświadomiłem sobie, że materiał taki miałem nawet od co najmniej 15 lat na stanie :) W większości przypadków oszklenia modeli budynków odpowiednie będzie tworzywo o nazwie handlowej VIVAK, technicznie nazywane PETG. Występuje w grubościach od 0,5 mm. Zaletą jest przejrzystość równa klasycznej plexi, oraz łatwość obróbki. Cieńszy materiał można przecinać nożyczkami, nie pęka. Istotną zaletą jest obustronne ofoliowanie zabezpieczające arkusz przed porysowaniem. Materiał daje się również formować od 120 stopni Celsjusza.

Tu przykładowa oferta:
https://www.ef3m.pl/pl/p/Plyta-PETG-VIVAK-bezbarwna-0,5mm-50x70cm/575
 

Podobne wątki