• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Maszyny budowlane oraz inne sprzęty specjalistyczne z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Świetne te twoje prace. Napisz proszę skąd brałeś wzór koloru pomarańczowego? I czy zdjęcie oddaje ten kolor? Niedawno ogladałem taki "zabytek" w formie nadgryzionej zebem czasu i pomarańczowy bardziej wpadał w żółty-beż z domieszką jakby koloru oliwkowego. Ale to mogło być spowodowane kilkuletnim czynnikiem atmosferycznym. Oczywiscie kazdy z nas kolory widzi inaczej, nawet na wzornikach.

Widziałem tam coś jakby Ral 1006?
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Świetne te twoje prace. Napisz proszę skąd brałeś wzór koloru pomarańczowego? I czy zdjęcie oddaje ten kolor? Niedawno ogladałem taki "zabytek" w formie nadgryzionej zebem czasu i pomarańczowy bardziej wpadał w żółty-beż z domieszką jakby koloru oliwkowego. Ale to mogło być spowodowane kilkuletnim czynnikiem atmosferycznym. Oczywiscie kazdy z nas kolory widzi inaczej, nawet na wzornikach.

Widziałem tam coś jakby Ral 1006?
No i w tym problem że w ogóle nie bazuję na kolorach Ral tylko mieszam wszystko na oko. W epoce z której robię modele też pamiętam że nie wszystkie modele z serii były identyczne. Np. oliwkowa Bipa trafiała się od koloru zielonego, przez odcienie szarego i oliwki aż do prawie czarnego. Obecnie nie ma problemu, masz numer koloru i dziesiątki zdjęć więc można zrobić bardzo realny model. Ja często robię to z pamięci więc model również nie będzie idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości, po prostu wygląda tak, jak ja go pamiętam. Zdjęcie na którym bazowałem również ma bardzo przekłamane kolory (chociaż rzeczywiście sądzę że masz rację bo ta cysterna wygląda na bardziej żółtą niż podwozie) więc postanowiłem pomarańczowy zrobić w miarę "bezpieczny", podobny do tego który używano często w służbach komunalnych. Do zrobienia tego koloru miksowałem Mr. Color pomarańczowy 59 i brązowy 7. Możliwe że jeszcze coś dodawałem ale nie pamiętam.

p.s. Sprawdziłem ten kolor na komputerze. Chyba masz rację, to mógł być właściwy i szkoda że nie miałem tej informacji przed malowaniem modelu.:( Jeżeli będę jeszcze kiedyś robił tę cysternę, to rzeczywiście zrobię ją żółto-oliwkową
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
No i w tym problem że w ogóle nie bazuję na kolorach Ral tylko mieszam wszystko na oko. W epoce z której robię modele też pamiętam że nie wszystkie modele z serii były identyczne. Np. oliwkowa Bipa trafiała się od koloru zielonego, przez odcienie szarego i oliwki aż do prawie czarnego. Obecnie nie ma problemu, masz numer koloru i dziesiątki zdjęć więc można zrobić bardzo realny model. Ja często robię to z pamięci więc model również nie będzie idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości, po prostu wygląda tak, jak ja go pamiętam. Zdjęcie na którym bazowałem również ma bardzo przekłamane kolory (chociaż rzeczywiście sądzę że masz rację bo ta cysterna wygląda na bardziej żółtą niż podwozie) więc postanowiłem pomarańczowy zrobić w miarę "bezpieczny", podobny do tego który używano często w służbach komunalnych. Do zrobienia tego koloru miksowałem Mr. Color pomarańczowy 59 i brązowy 7. Możliwe że jeszcze coś dodawałem ale nie pamiętam.

p.s. Sprawdziłem ten kolor na komputerze. Chyba masz rację, to mógł być właściwy i szkoda że nie miałem tej informacji przed malowaniem modelu.:( Jeżeli będę jeszcze kiedyś robił tę cysternę, to rzeczywiście zrobię ją żółto-oliwkową
Na szczescie to tylko modele :) swoją drogą genialna robota. Przymierzam się do przerobki kilku modeli, przymierzam... przymierzam ...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.550 386 20
Kapitalnie wyszedł Ci ten Star. Jestem pod wrażeniem. A jeśli chodzi o kolor zabudowy to jest jak najbardziej właściwy. Polewaczki w tamtych czasach to był zarówno pomarańczowe, jak i pomarańczowe wpadające w żółty. Zależy w którym MPGK jeździły. Kolorowych zdjęć z tamtego okresu jest jak na lekarstwo, a i te, które są dostępne często mają przekłamane kolory ze względu na swój wiek i blaknięcie zdjęć.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dziękuję Panowie za wszystkie komentarze(y) Nie macie pojęcia jakiego kopa i chęci do dalszej zabawy w modelarstwo daje to, że są komuś mogą się spodobać te moje autka.:)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Nowa cysterna do udrażniania kanalizacji CAK-7 na podwoziu Skody 706 zasiliła bazę MPO Warszawa. Powozie i kabina jest z MM Brno a cysterna z osprzętem to moja radosna twórczość. Ostatnio polubiłem robić pojazdy tematycznie: były budowlane, rolnicze a to jest ostatni model z serii pojazdów komunalnych. Następnie jako przerywnik będzie wywrotka z PKSu a później planuję serię czerwonych samochodów ;)

DSC_5751.jpg
DSC_5756.jpg
DSC_5757.jpg

DSC_5759.jpg

DSC_5761.jpg

DSC_5763.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.550 386 20
Kolejny świetny model w Twoim wykonaniu. Jedynie zmieniłbym kierunek pasów biało-czerwonych na prawej stronie tylnego zderzaka. Powinny być tak jak na przodzie kabiny.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Tutaj Maćku masz 100% racji i brawa za spostrzegawczość. Z przodu na zderzaku też jest błąd o którym kiedyś pisałem. To jest kabina która pierwotnie była z moją pierwszą piaskarką i wtedy właśnie przykleiłem odwrotną kalkomanię. Zorientowałem się już po polakierowaniu. Z tyłu chciałem być już konsekwentny.
Po prostu w realu ten sam artysta malarz zgubił jeden szablon a nie wpadł na pomysł żeby go obrócić na drugą stronę;)
 

Podobne wątki