• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Marklin na DCC

kubek

Użytkownik
eSeMka
Reakcje
49 7 0
#1
Cześć.

Nabyłem lokomotywę. Pomyliłem się jednakże i zamiast DCC, kupiłem ze sterowaniem Marklina - trzecia płoza.
Kiedy ochłonąłem - zacząłem czytać - czy da się przerobić ją na DCC.

Silnik jest na prąd stały - sprawdziłem bateryjką - kręci ładnie.
Koła na pewno do wymiany na izolowane.

I teraz pytanie:
- ten dekoder, którego zdjęcie przesłałem, będzie działał na prąd stały? Znaczy jak zmieniłbym odbiór prądu przez koła zamiast trzeciej szyny?
 

Załączniki

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Jest to dekoder Märklin'a stosowany również w modelach Trix. Powinien działać w DCC z silnikiem na prąd stały. Możesz zrobić zdjęcie drugiej strony płytki?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
jak zmieniłbym odbiór prądu przez koła zamiast trzeciej szyny?
W niektórych modelach połączenie lewych i prawych kół jest wykonane tylko przewodami i wtedy wystarczy odpowiednio przełączyć kabelki w środku. Jeżeli model ma nieizolowane osie, to trzeba rzeczywiście wymienić całe zestawy kołowe (osie z kołami) na izolowane - jeżeli są dostępne do danej lokomotywy. A jaki to model?
 
OP
OP
kubek

kubek

Użytkownik
eSeMka
Reakcje
49 7 0
#4
Cześć,
Dzięki za odpowiedzi.

Model to : https://www.maerklin.de/de/service/suche/details.html?art_nr=36653
Ma MFX i jakis podstawowy dźwięk.
Zamierzam go przemalować na Lotosa,

Zdjęcie dekodera od spodu w załączniku.

Podsumowując, teoretycznie - jak wezmę sterowanie np. Piko (bo mam) i jednym przewodem dotknę kół, a drugim tej płozy, to niczego nie spalę? Bo to jednak DC a nie AC.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
O ile wiem, to faktycznie modele Märklina mają osie nieizolowane, więc chyba trzeba będzie je wymienić. Pytanie, czy łatwo je dostać? A dekoder powinien chyba działać, w końcu modele z dekoderami mogą jeździć w analogu, gdzie są bezpośrednio z toru zasilane prądem stałym. Jak tak spróbowałem swój elektrowóz L.S. Models, jaki kupiłem w wersji AC (3 szyny) i przerobiłem na DC 2-szynowy (opis tu: http://forum.modelarstwo.info/threads/koleje-francji-i-beneluksu-oraz-ich-modele.18844/page-7). Ale może niech to potwierdzą fachowcy...
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#6
Ten dekoder to będzie trochę uboższa wersja Märklin 60946. Uboższa o dwa wyjścia funkcyjne.
 

Załączniki

OP
OP
kubek

kubek

Użytkownik
eSeMka
Reakcje
49 7 0
#7
Bardzo dziękuję.
Czyli - dekoder powinien wybrać protokół zgodnie z instrukcją.

Podłączyłem więc jak mówiłem jedno koło do jednego kableka, odbierak trzeciej szyny do drugiego kabelka z PIKO.
Wrzuciłem programowanie adresu - ustawiłem "1"

Nie jeździ, nie pali światełek na F0.

Pytanie czy nie ma wyłączonego protokołu DCC w CV-50.
Bez stacji Marklina pewnie nie ruszę.

Nie jesteście z Trójmiasta?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#9
Wrzuciłem programowanie adresu - ustawiłem "1"
Co to znaczy "wrzuciłem programowanie adresu"? Czy adres "1" ustawił kolega w dekoderze, czy w sterowniku (np. w multiMAUS)? Jeżeli w sterowniku, to należy wybrać adres "3", bo taki adres mają dekodery ustawiony fabrycznie. Potem ten adres dekodera można zmienić.

PS. Nie jestem z Trójmiasta.
 
OP
OP
kubek

kubek

Użytkownik
eSeMka
Reakcje
49 7 0
#10
Dzięki
Ciągle się uczę. Programowanie adresu to taki nawyk z DCC od Piko Digi 1 (które mi działało zamiennie z Roco).
Żeby ustawić adres lokomotywy wybieram kombinację klawiszy. Pewnie ustawia CV w odpowiedni sposób. Osobnego ustawiania CV tu nie ma.

CV-50 default 15 czyli powinno umieć obsługiwać DCC.
Ale nie robię niczego złego podłączając kabelki z mojego piko do płozy i kółka?
 
Reakcje
10 0 0
#11
Ostrożnie .MFX to system samoczynnego logowania się loka do sterownika. U Marklina i TRIX a do stacji sterującej. System Mfx można obejść ale jest to upierdliwe.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 1
DCC 4
DCC 17
DCC 16
DCC 10

Podobne wątki