• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Marklin MFX jak zmienic na DCC

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Jest to moj pierwszy temat na forum takze chcialbym sie przywitać, jak do tąd tylko czytalem i chłonełem wiedze, ale kupilem marklia i napotkalem problem o ktorym tu nie znalazlem za wiele.

Nabylem ostatnio zestw marklina z myśla o zaadoptowaniu lokomotywy pod DCC Roco.

Lokomotywa posiada dekoder dzwiekowy Marklin 60940 ktory jest opisany jako multiprotokołowy mfx,mm1,mm2,dcc pobralem do niego instrukcje ale jakos nie moge rozszyfrowac jak to przestawia sie, po podlaczeniu multimausa nic sie nie dzieje.

Instrukcja dekodera jesli ktos mialby chec spojrzec jest tu:
https://static.maerklin.de/damcontent/0a/2f/0a2f5795fe1703aae225434363883cfa1434542258.pdf

Lokomotywa działa jezdzi na marklin mobile station ale chcialbym ja puścić na Roco, a jakos nie mam popmyslu jak to zaadoptowac na zwykle dcc, marklin mobile station w informacjach wyswietla dekoder jako mfx kanal 24 nie wiem tez jak wogóle zmieniac jakiekolwiek ustawienia w tym marklinie bo np:"CV" jest przekreslone w menu.

Ma ktos pomysł w jaki sposob zmienia sie protokoły mfx na dcc?
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#2
Chciałem Koledze pomóc. Myślę - poczytam, może co mi przyjdzie do głowy. Ale zamiast literek widzę krzaki. Wy też tak macie, czy to mój archaiczny IBM coś kasztani? Załączam poszlakę.

deko_resize.jpg
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#4
Nie jestem elektronikiem i dlatego nie będę dawał rad w temacie samego dekodera, ale mam inne pytanie związane z Twoim Maerklinem. Czy dobrze rozumiem, ze kupiłeś zestaw Maerklin, czyli 3 szynowy AC i chcesz używać go na dwuszynowym DC i sterować multimousem?
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Co do prądów to wnioskuje i zaobserwowałem tak:
Roco/Piko(Analog) - prąd DC(wymusza kierunek lokomotywy)
Roco/Piko(Digital) - prąd AC(ano dlatego ze lokomotywa analogowa postawiona na takim torze powinna sie poruszać w którąś strone, a sie nie porusza, silnik szarpie w obydwie)
Marklin(Digital) - prąd AC(to wiadomo bo trąbi o tym producent)

Sprawdziłem i wartość w roco na szynie pradu zmiennego wynosi 13v a w marklinie 12v, prad stały sie tam nie pojawia, czyli wydawałoby sie ze tu jest zgodność?(silniczek w marklinie jest DC(sprawdzone), skoro marklin miał AC w analogu to jeżdził tylko w jedną strone?

Kwestia jak to zrobić? na stacji marklina funkcje CV są przeklreślone w menu jest tylko mozliwość zmiany podstaw czyli predkosci min/max itp. a na multmaus Roco wybieram adres3 i nie działa, próba podania CV zawiesza/wyłacza Roco(zapala sie zółta dioda na z21 zamiast niebieskiej i ERR2)
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
mam oryginalną marklin'a jak na screenie i z nią działa, on pokazuje jak zmienić adres lokomotywy, ale mnie to nie ratuje, potrzebuje zmienić to CV ale nie wiem jak?
 

jacekplacek

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 2
#10
Jeszcze raz, dokładniej.
potrzebuje zmienić to CV ale nie wiem jak?
Nie zrobisz tego ani Roco Multimaus, ani Marklin Mobile Station. Musisz dysponować Esu Ecos, bądź Uhlenbrock Intellibox i postępować jak pokazano na załączonym filmie w jego 5 minucie i 15 sekudzie.
CV50 = 4 daje owszem DCC, ale wyłączy tryb analogowy w AC i DC.
O ile umiem czytać, chodziło o zmianę systemu cyfrowego, a nie o jazdę w analogu, w jakimkolwiek trybie.
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Ehh no to lipa po całości
Nie zrobisz tego ani Roco Multimaus, ani Marklin Mobile Station.
już właśnie do tego dochodziłem powoli, z tego co rozumiem to marklin mobile station obsługuje dekoder mfx, ale nie może go programować, tak?
wiec przestawienie dekodera na dcc jest mozliwe przy użyciu sprzętów "wyższych lotów"

sprawdziłem także ze lokomotywa po podaniu pradu stałego takze nie pracuje, czyli analog tez jest nieaktywny w tym momencie
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
tak jest takie coś z tym ze u mnie wyświetla sie Program CV który jest przekreślony i nic nie mozna zrobić, natomiast wybierajac nową lokomotywe recznie mam do wyboru MM2 kodowanie ; MM2 programowalne ; DCC, tu juz mfx nie ma do wyboru i nawet próbujac recznie ją dodać tez sie nie da, ona sama sie skanuje i dodaje lub mozna wybrać ja z listy która jest w tej stacji i wtedy też zadziała

także chyba lipa a o stacji moge powiedzieć ze działa fajnie wydaje mi sie lesza niż Roco(lepiej wykonana jakościowo) ma mozliwość dodatkowo obsługi tych mfx fabrycznych z lokomotyw, ze zwykłymi dekoderami zimo także działa, mozna śmiało to podłączyć pod zwykłe DCC i tez normalnie działa, jakość wykonania manipulatora lepsza niż Roco,

lokomotywa także wykonana lepiej niz roco(zwracajac uwage na jakość odlewów i plastiku), podwozie i buda z metalu, no tylko szkoda ze ten dekoder jest jakiś nie "resocjolizowalny" hehe, bo loka widze tez bez problemu przerobi na 2szyny kwestia dosłownie odczepienia 3szyny zdjecia zworki z kół które są izolowane! jeden kabelek przełożyć i lok śmiga na dwóch szynach :D
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Model: 60657
SW: v2.5
HW: v2.1

Zastanawiam sie jesli dałbym komuś ja na przestawienie pod DCC to czy póżniej w razie resetu dekodera poprzez DCC on wróci spowrotem do ustawień mfx?
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
#17
Za mfx odpowiada bit 3 o wartości 8.
CV50 wynosi fabrycznie 15. Jeżeli zmienisz na 7 - lub 5 lub 4 - to mfx już nigdy się nie aktywuje.
Trochę dziwny Twój przypadek, bo od softu 1.8 programowanie CV powinno działać :(
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Hmm a jest tu ktoś na forum z sprzetem który pozwoli to zmienić?
Czytałem na innych forach zagraniczynych ze ludzie też nie mogą zmienić CV przy uzyciu MS

Moze istnieje jakiś programator prosty(tani) pod PC-USB miedzy innymi do wgrywania dzwieku do tych dekoderów i pozwoli zmieniać CV?
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 4
DCC 11
DCC 1
DCC 1
DCC 10

Podobne wątki