• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

mam 2 lokomotyw i 3 wagony, zrobię sobie...

Reakcje
0 0 0
#1
mikro makietkę-półkę, bocznicę, wymiar półki to ok 20 x 50cm

rozjazd dam tam po lewej i dwa równoległe tory. parę ludzików, semafor, może jakiś pojazd jeszcze jak wejdzie. chce uzyskać super detale ale to już sobie fora poczytam. Czego nie wiem, chciałbym bardzo by makietka robiła super wrażenie nocą. więc mam zamiar oświetlić wagon pasażerki i dodać lampy uliczne. Ale czy da się by paliły się lampy w lokomotywach i wagonach? podłączyłem do torów stary transformator piko i światła paliły się tylko w trakcie jazdy :(

jeśli można to jakie wartości powinno mieć napięcie?

 

Kagg

Paczangers roku
Reakcje
39 0 0
#2
Jeśli dobrze zrozumiałem to lokomotywa ma tylko stać i świecić.
Zakładam, że lokomotywa posiada gniazdo dekodera 8 PIN.
W tym wypadku zdjąłbym "budę", wyciągnął zaślepkę z wyżej wymienionego gniazda i połączył tak: swi.JPG

Kolor zielony "na stałe".
Niebieski i czerwony w zależności która strona lokomotywy ma świecić.
Jeśli się mylę to proszę innych bardziej "oblatanych" kolegów o korekty (u mnie takie podłączenie sprawiło że lokomotywa świeciła i nie jechała).

POZDRAWIAM
 

Kagg

Paczangers roku
Reakcje
39 0 0
#4
Można, ale potem przylutowywać z powrotem jak lokomotywa miałaby kiedyś jeździć?
Szkoda zachodu. A tak tylko wymontujesz i wstawisz dekoder:)
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#5
dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za tak szybki odzew. apropo 1 pytania :) to nie wiem czy mam gniazdo dekodera, gdzio ono powinno być ? w środku czy na podwoziu ?
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#6
a czy napięcie potrzebne do zapelenia lamp w pociągach i latarniach uzyskam z baterii ? jeśli tak to jakiej? półka nie może przecież mieć zwisajacych kabli :)
 

Kagg

Paczangers roku
Reakcje
39 0 0
#7
W tym wypadku zdjąłbym "budę"
Innymi słowy oddziel podwozie od nadwozia i w środku znajdziesz płytkę drukowaną z tym gniazdkiem. Będzie na nim zaślepka wielkości ok 1cm X 0.5 cm. Usuwasz ją i masz gniazdko ze zdjęcia.

a czy napięcie potrzebne do zapelenia lamp w pociągach i latarniach uzyskam z baterii ? jeśli tak to jakiej? półka nie może przecież mieć zwisajacych kabli :)
Ja użyłbym zasilacza do 12 V (oczywiście prąd stały) a kable idzie zamaskować :)

POZDRAWIAM
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#8
a co myślicie powinno znaleźć się przy torowiskach ? nie jestem modelarzem więc moje pytania są trywialne. Semafor? lampy chciałbym na pewno zainstalować - tu pytanie co ile centymetrów montuje się słupy oświetleniowe ? no i taka czarna skrzyneczka przy zwrotnicy - jak ona sie nazywa :)? Czy myślicie że słupy trakcyjne rownież? do tego oczywiście zaststouje żwir/trawę i być może jaką drużkę jeśli starczy miejsca, ale ma to być raczej ze smakiem a nie jak choinka :) wszystko to ma być na desce z dobrego drewna przykryte kloszem szklanym :) każda uwaga mile widziana.
 

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Jeśli sam chcesz to robić, to szutrowanie, sadzenie trawy i robienie zieleni lepiej poćwicz najpierw na innej desce, na kawałku toru. Poprzez praktykę nauczysz się co i jak i wtedy projekt ostateczny będzie ładniejszy. Od tego zacznij - to moja rada.
Powodzenia :)
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#10
tak też myślałem, polecisz jakąś trawę i szuter? co ile cm rozstawić lampy?

http://allegro.pl/slup-oswietleniowy-lampa-oswietlenie-h0-i2631355308.html czy takie pasują do bocznicy ? jeśli nie serdecznie proszę o linka , chciałbym zastosować dwustronne.

na jakiś semafor ładny prosiłbym namiar również. Będzie tam kilka detali więc chciałbym by były dobrze wykonane.

wzorować bym się chciał jeśli chodzi o detale na czymś takim:

http://kolejcieszyn.pl/bocznice/silscrap/DSC06147.jpg
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#11
witam, trochę się posunąłem z projektem. mam ulicę ale z skali N, czy przejdzie ona jako taka droga typu country side (w UK są drogi asfaltowe z malowaniem pasów gdzie tak na prawdę ciężko dwum samochodom się minąć).

jest to projekt wstępny, proszę o sugestie. przestrzeń wolna będzie posadzona trawa.







chciałbym by oświetlone było:

budka
wagon pasażerski
światła w lokomotywach i być może kabiny
lampy uliczne
semafor.

zasilanie rozwiązałem bardzo prosto. mała bateryjka 12V razem z gniazdem będzie ukryta w domku. będzie też miejsce na włącznik oświetlenia

dziękuję za jakiekolwiek porady!
 
OP
OP
M
Reakcje
0 0 0
#19
Słabo kolego. Drzewa strasznie plastikowe, droga lipna, magazyn brzydki. Pooglądaj inne makiety i spróbuj jeszcze raz, ale z innymi materiałami.
próbować nie muszę bo jeszcze nie zacząłem, to narazie planowanie.

droga nie jest jeszcze na stałe zamontowana. czy powinna on być lekko wyżej niż trawa którą posieje?

magazynek taki właśnie z demobilu, żona mówi że to najbrzydsza rzecz na makiecie - co by w to miejsce kolega zaproponował ?

drzewa, no 10 drzew za 35zł, jakbym kupił wypas to kosztowałyby 10 razy tyle :( ? jest jakieś tańsze rozwiązanie ?
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#20
Pytanie podstawowe- dasz radę więcej miejsca załatwić? Na tym co masz to nic nie zrobisz niestety. Po drugie to poszukaj jakiegoś większego magazynu(choćby używanego na allegro) i przesuń go na bocznicę. Jak masz dawać takie lipne drzewa to nie dawaj ich w ogóle i tylko posadź trawę.
 

Podobne wątki